Már Európa sincs biztonságban: ezt kell tudni az új norovírusról, a hasmenést okozó gyomorinfluenzáról

Pénzcentrum2025. január 22. 09:14

Az Egyesült Államokban tapasztalható norovírus-járvány hátterében egy új vírustörzs állhat. A G11.17 [P17] elnevezésű variáns a jelentések szerint az országszerte előforduló járványok többségéért felelős - írja az Independent. A szakértők szerint ez magyarázatot adhat a megbetegedések számának közelmúltbeli meredek emelkedésére.

A CaliciNet, a közegészségügyi laboratóriumok hálózatának adatai szerint tíz víruskitörésből hétnél mutatták ki az új törzset. Jan Vinje, a Betegségellenőrzési és Megelőzési Központok (CDC) CaliciNet rendszerének vezetője a CBS-nek nyilatkozva megerősítette, hogy ez a variáns áll a járványok hátterében "mindenütt" az Egyesült Államokban ezen a télen. Vinje ugyanakkor hangsúlyozta, hogy még korai lenne megállapítani, vajon az új törzs súlyosabb megbetegedéseket okoz-e. "Valószínűleg a lakosság alacsonyabb immunitása az oka ennek a vírusnak az egyébként szezonális növekedésének korai felfutásának" - mondta.

A G11.17-es törzs már több évetizede jelen van, és tavaly Európa egyes részein is hirtelen emelkedést tapasztaltak az esetszámokban. Az Egyesült Államokban korábban a G11.4-es törzs volt domináns. A CDC adatai szerint december elején 91 járványkitörést jelentettek, ami jelentős emelkedés a november végi 69-hez képest. Az ügynökség közlése szerint "idén a bejelentett norovírusos megbetegedések száma meghaladta a közelmúltban és a világjárvány előtti években tapasztalt számokat".

Bár a legtöbb ember néhány nap alatt felépül, a norovírus évente mintegy 900 halálesetet okoz, főként az idősebb korosztályban. Emellett 465 000 sürgősségi osztályos látogatást eredményez, elsősorban kisgyermekek esetében. A vírus ellen nincs specifikus gyógymód, ezért a szakértők a rehidratálást és a pihenést javasolják. A megelőzés érdekében fontos a rendszeres, alapos kézmosás, különösen WC-használat, pelenkázás után, illetve étkezés és ételkészítés előtt.

Mit kell tudni a norovírusról?

A norovírus hirtelen kialakuló, súlyos hányással és hasmenéssel járó, gyomor- és bélgyulladást okozó fertőzést vált ki. Gyomorinfluenzának is nevezik - írja az Egészségvonal. A fertőzés a vírust tartalmazó élelmiszerrel, vízzel, szennyezett felületeken keresztül, vagy fertőzött személlyel való szoros érintkezés útján terjed. Rendkívül fertőző. Kezelés nélkül is meggyógyulhat 1-2 nap után, de egyes esetekben – különösen csecsemőknél, idősebb felnőtteknél és alapbetegségben szenvedőknél – súlyos állapot alakulhat ki a fertőzés következtében - írják. A norovírus-fertőzés leggyakrabban zárt és zsúfolt környezetben (kórházakban, idősek otthonában, gyermekgondozási intézményekben vagy pl. tengerjáró hajókon) fordul elő.

A norovírus-fertőzés főbb tünetei

A tünetek általában a fertőzés után 14-48 órával hirtelen jelentkeznek, 1-3 napig tartanak, és egészséges emberekben ritkán okoznak hosszú távú károsodást. A tünetek súlyosabbak lehetnek és tartósan fennállhatnak időseknél, kisgyermekeknél és legyengült immunrendszerű fertőzötteknél. A súlyos fertőzésben szenvedőknek kórházi ellátásra lehet szükségük. Fontos! Egyes fertőzöttek nem mutatnak tüneteket, de a fertőzést terjeszthetik. A norovírus-fertőzés főbb tünetei:

  • hányás,
  • hányinger,
  • hasmenés,
  • görcsös gyomorfájdalom,
  • nem magas láz,
  • izomfájdalom,
  • rossz közérzet,
  • gyengeség.

Vegye fel a kapcsolatot háziorvosával:

  • nem múló hasmenés esetén (több mint 2 napig tart felnőttnél, vagy több mint 24 órán át csecsemőnél),
  • kiszáradás gyanújával,
  • ha a hasmenést, hányást napokig tartó láz kíséri,
  • súlyos hasi vagy végbélfájdalom esetén,
  • ha a hasmenés véres vagy fekete.

A norovírus-fertőzést általában a tünetek alapján diagnosztizálják. A diagnózis megerősítéséhez szükség lehet a székletminta laboratóriumi vizsgálatára. 

A norovírus-fertőzés terjedése

A norovírus-fertőzést nem egy kórokozó, hanem kórokozók egy csoportja, a norovírusok okozzák. A norovírusok a gyomor- és bélrendszeri gyulladást (gastroenteritis) egyik leggyakrabban okozó vírusok. A fertőzés nagyon könnyen terjed, szennyezett élelmiszerrel, vízzel vagy fertőzött személlyel való érintkezéssel. A fertőzés terjedhet:

  • szennyezett élelmiszerrel vagy vízzel,
  • a fertőzött személy hányásával vagy ürülékével,
  • mosatlan kézről,
  • szennyezett felületek, tárgyak érintése útján,
  • a fertőzött személy hányásából származó nedvességcseppek belégzésével.

A norovírus nagy eséllyel fertőz olyan helyeken, ahol többen vannak együtt és közösen étkeznek viszonylag zárt környezetben, mint például óvodák, iskolák, egészségügyi és idősgondozási intézmények.

A norovírust „téli fertőzésnek” is nevezik, mert télen, amikor a bezártság jellemzőbb, gyakrabban fordul elő.

JÓL JÖNNE 2,9 MILLIÓ FORINT?

Amennyiben 2 870 000 forintot igényelnél 6 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 56 207 forintos törlesztővel a K&H Bank nyújtja (THM 12,75%), de nem sokkal marad el ettől az CIB Bank 56 343 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)

A legtöbb embernél a norovírus-fertőzés néhány napon belül megszűnik, és nem okoz súlyos állapotot. De néhány fertőzöttnél – különösen gyermekeknél, időseknél, terhes anyáknál és legyengült immunrendszerű embereknél – a norovírus-fertőzés kiszáradást okozhat, ami súlyos esetben halálhoz is vezethet.

A kiszáradás figyelmeztető jelei a következők:

  • bágyadtság,
  • érdektelenség,
  • száj- és torokszárazság,
  • szédülés,
  • csökkent vizeletürítés.

Kisgyermekeknél a kiszáradás jele, ha kevés könnyel vagy egyáltalán nem sírnak, szokatlanul álmosak vagy nyűgösek. A csecsemők kutacsa besüppedhet.

A norovírus-fertőzés kezelése

A norovírus-fertőzés legcélravezetőbb kezelése a pihenés, valamint a kiszáradás elkerülése. Ez különösen fontos csecsemők és idősek esetében. Fontos a hidratálás, a sok folyadék fogyasztása. Amennyiben az ivás kis adagokban sem eredményes, mert újra és újra hányást, hasmenést vált ki, szükség lehet gyógyszertárban, drogériákban kapható orális rehidratáló oldat fogyasztására - írják. Mivel a gyümölcslevek, üdítőitalok cukortartalma magas, ezek fogyasztása nem ajánlott, hiszen súlyosbíthatják a hasmenést. Gyümölcslé legfeljebb hígítva fogyasztható, 1 rész gyümölcslé, 4 rész víz arányban.

A fertőzés megelőzése érdekében:

  • mosson kezet alaposan szappannal és folyó vízzel WC-használat vagy pelenkacsere után,
  • evés vagy élelmiszer kezelése előtt mosson kezet alaposan szappannal és folyó vízzel,
  • evés előtt mossa meg és süsse, főzze át alaposan az ételt,
  • mossa meg alaposan a gyümölcsöket és zöldségeket,
  • mossa ki és fertőtlenítse alaposan a hányással, hasmenéssel szennyezett ágyneműt, törölközőt és a ruházatot,
  • tisztítsa meg és fertőtlenítse a szennyezett felületeket,
  • a szennyezett puha bútorokat vagy szőnyeget forró vízzel és mosószerrel tisztítsa meg, majd végezzen gőztisztítást.

A fertőzött személyek a tünetek megszűnése után még néhány napig, esetenként akár két hétig is fertőzőképesek. Ha fertőzött, maradjon otthon, illetve tartsa otthon a fertőzött gyermeket a tünetek megszűnését követő legalább 48 óráig.

 

Címkék:
fertőzés, szennyezett, tünet, fertőzött, tünetek, fertőzöttek, kiszáradás,