Ez már több egyszerű fáradtságnál, kiégésnél: a rák tünete is lehet, ha ilyen régóta a közérzeted

Pénzcentrum2025. január 21. 19:02

A fatigue egy összetett kimerültségi állapot, amely fizikai, szellemi és érzelmi kimerültséget okoz, gyakran anélkül, hogy megelőző terhelés indokolná. Számos betegség, például daganatok, krónikus állapotok vagy fertőzések, valamint egyes kezelések, például kemoterápia is előidézhetik. A tünetek enyhítésében az alapbetegség kezelése mellett a rendszeres fizikai aktivitás és a mindennapok újraszervezése játszhat kulcsszerepet.

A „fatigue” kifejezés a latinból származik, és olyan kimerültségi állapotot jelöl, amely az érintettek számára rendkívül megterhelő. A betegek fizikailag, szellemileg és lelkileg kimerültnek érzik magukat anélkül, hogy ezt megelőzően jelentős fizikai vagy szellemi erőfeszítést végeztek volna. A pihenés vagy alvás általában nem elegendő a kimerültség enyhítésére - hívja fel a figyelmet a Német Autóklub (ADAC).

A fatigue betegségek és terápiák kísérő jelensége, de nem tévesztendő össze a krónikus kimerültségi szindrómával (CFS), amely myalgiás encephalomyelitis néven is ismert. Ez egy tisztázatlan eredetű neuroimmunológiai betegség, amelynek hatásai hasonlóak a fatigue tüneteihez. Ugyanakkor a ME/CFS-ben szenvedő betegek súlyos kimerültség mellett különféle testi és neurológiai tüneteket is mutatnak, például erős betegségérzetet, szívdobogást, szédülést, vérnyomás-ingadozást, izom-, ízületi- vagy fejfájást.

Mi okozhat krónikus kimerülést?

Számos tényező hozzájárulhat a fatigue-szindróma kialakulásához. Például egy daganatos betegség során a tumor beavatkozhat a hormonális szabályozásba és az anyagcsere-folyamatokba, ezzel elősegítve a fatigue kialakulását. Emellett bizonyos kezelések, például sugár- vagy kemoterápia, szintén kiválthatják.

Különböző krónikus betegségek is okozhatnak fatigue-t:

  • Szklerózis multiplex
  • Fibromyalgia (krónikus izomfájdalom)
  • Myalgiás encephalomyelitis / Krónikus kimerültségi szindróma (ME/CFS)
  • Pajzsmirigy-alulműködés
  • HIV, SARS-CoV-2 vagy Epstein-Barr vírus fertőzések
  • Parkinson-kór
  • Szív- és tüdőbetegségek
  • Gyulladásos bélbetegségek, például Crohn-betegség vagy cöliákia
  • Reuma
  • A tartós fáradtság depresszióval, kiégéssel vagy szorongásos zavarokkal is társulhat. Emellett bizonyos gyógyszerek mellékhatásai is kiválthatják a fatigue-t.

A krónikus kimerültség önmagában nem pszichés betegség, de stressz vagy érzelmi túlterheltség súlyosbíthatja a tüneteket. A tartós kimerültség ugyanakkor pszichés problémák, például szorongás vagy levertség kialakulásához vezethet.

Mik a krónikus kimerültség tünetei?

A tünetek hetekig, néha évekig fennállhatnak. Az érintetteknek gyakran nincs erejük egyszerű tevékenységekre sem, például:

  • Nehézségek a mindennapi teendők elvégzésében
  • Energia- és motivációhiány
  • Alvászavarok vagy nem pihentető alvás
  • Megváltozott napi ritmus
  • Koncentrációs problémák, memóriazavarok
  • Izomgyengeség miatti erőtlenség
  • Fény- vagy zajérzékenység
  • Érdeklődésvesztés vagy szorongás kialakulása

Mi segíthet ellene?

NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!

Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)

Az állapot sokrétű okai miatt a terápiák eltérőek lehetnek. Elsősorban az alapbetegséget kell kezelni. A rendszeresség kialakításában segíthet a naplóvezetés, amelyben az érintettek rögzíthetik, hogy mikor van energiájuk könnyebb tevékenységekre. Ezáltal új napi struktúrát lehet kialakítani.

A mindennapi fizikai aktivitás hosszú távon jótékony hatású. Kezdetben elegendő lehet a séta vagy a lépcsőzés. Rehabilitációs sportcsoportokban célzott gyakorlatokat lehet végezni az izomerő és az állóképesség növelése érdekében. Ajánlott sportok:

  • Jóga
  • Kerékpározás
  • Úszás
  • Erőnléti edzés szakmai irányítással
  • Tánc

A család és a barátok támogatása szintén segíthet az érintetteknek a mindennapok megkönnyítésében és az energiatartalékok megőrzésében. Daganatos megbetegedések esetén gyakran pszichoterápiás kezelés is javasolt.

Súlyos betegség a krónikus kimerültségi szindróma

A ME/CFS általában influenzaszerű tünetekkel, izom- és ízületi fájdalmakkal, hőemelkedéssel és fokozott alvásigénnyel kezdődik, amelyek általában hat hónapig tartanak. Mint a fatigue esetében, a teljesítőképesség itt is jelentősen csökken. Bár a krónikus kimerültségi szindróma ritkán gyógyítható, különféle kezelések állnak rendelkezésre, amelyek sok beteg tüneteit enyhítik.

Jellemző tünete, hogy egyszerű tevékenységek, például zuhanyzás, fogmosás vagy vásárlás is extrém kimerültséget válthatnak ki, amit szakértők Post-Exertionelle Malaise-nek (PEM) neveznek. A szociális interakciók során ez még nyilvánvalóbb: már egy másik személy jelenléte is órákig vagy napokig tartó tünetromlást okozhat.

Kiégés vagy kimerültségi szindróma?

Hosszú távú stressz hatására gyakran társadalmi visszahúzódás vagy súlyos kimerültség alakul ki. Ha ez az állapot tartóssá válik, és depresszióra jellemző további tünetek is megjelennek, akkor gyakran kiégésről beszélünk, amely pszichoterápiával általában kezelhető. A krónikus kimerültségi szindróma ezzel szemben nem gyógyítható, csak enyhíthető.

Címkék:
egészség, betegség, kiégés, fáradtság, tünet, betegségek, tünetek, krónikus,