Aggasztó dolgot közölt több magyar tudós: így értéktelenednek el hamarosan legfontosabb gyógyszereink

Pénzcentrum2025. január 17. 22:03

A Szegedi Biológiai Kutatóközpont tudósai nemrég aggasztó eredményekre jutottak: a kórházi fertőzéseket okozó baktériumok már azelőtt ellenállóvá válhatnak az új antibiotikumokkal szemben, hogy azok a piacra kerülnének. Ez a felfedezés alapjaiban rengetheti meg az antibiotikum-fejlesztés jelenlegi gyakorlatát, és sürgeti a rezisztencia elleni innovatív megközelítések bevezetését - közölte az intézmény.

A HUN-REN Szegedi Biológiai Kutatóközpont kutatói aggasztó felfedezést tettek az antibiotikumok jövőjével kapcsolatban. Kimutatták, hogy a legveszélyesebb kórházi fertőzéseket okozó baktériumok képesek ellenállóvá (rezisztenssé) válni olyan új antibiotikumok ellen, amik még nem kerültek piacra. Emiatt ezek a fontos gyógyszerek azelőtt elveszíthetik a hatékonyságukat, hogy széleskörű használatuk megkezdődne. Mindezen eredményeiket a napokban a Science Translational Medicine és a Nature Microbiology tudományos folyóiratokban közölték le.

  • A baktériumok már az antibiotikumok széles körű alkalmazása előtt ellenállóvá, azaz rezisztenssé válhatnak, aláásva ezen gyógyszerek hatékonyságát.
  • A rezisztenciát okozó mutációk gyakran már jelen vannak a természetben élő baktériumokban, valószínűleg a múltbéli antibiotikum-túlhasználat miatt.
  • Az antibiotikum fejlesztési programok sikeressége jelentősen növelhető lenne, ha a rezisztencia kialakulását már a fejlesztés korai szakaszában figyelembe vennék.

A “rezisztencia-mentes” antibiotikumok mítosza

“Az új antibiotikumokat a fejlesztők gyakran úgy hirdetik, hogy nem alakul ki ellenük rezisztencia. Azonban ezt az állítást a rezisztencia-mentességről ritkán támasztják alá meggyőző adatok.” nyilatkozta Dr. Pál Csaba, akadémikus, a kutatások vezetője. “A kutatásunk egy másik problémára is rávilágított: az antibiotikum fejlesztés általában arra irányul, hogy az adott szer minél több baktériumra hasson, azaz minél szélesebb legyen a spektruma. Való igaz, hogy sok új antibiotikum hatékonyabb ebből a szempontból az elődeinél, de ez egyáltalán nem garancia arra, hogy sokáig hatásos is marad a klinikumban.”

A két tanulmány összesen 18 új antibiotikumot vett górcső alá, és az eredmények meglehetősen elkeserítőek: szinte minden tesztelt antibiotikum ellen gyorsan kialakult a rezisztencia, megcáfolva a korábban leközölt ígéreteket. Például, elsőként mutattak ki rezisztenciát a korábban csodagyógyszernek gondolt teixobaktin ellen, sőt, az erre a szerre ellenállóvá vált baktériumok más fontos antibiotikumokra is rezisztensek lettek.

A helyzetet tovább súlyosbítja azon felfedezés. hogy a rezisztenciáért felelős mechanizmusok jelentős része már kimutatható klinikai izolátumokban, még mielőtt ezen baktériumok találkoztak volna az új szerekkel. Ennek két valószínű oka lehet: az egyik a meglévő antibiotikumok túlzott használata, a másik pedig az a tény, hogy az új antibiotikumok gyakran nem is annyira “újak”, mivel az elődeikhez hasonló elven működnek. Ez komoly veszélyforrást jelent, mivel így a legújabb antibiotikum jelöltek is hatástalanná válhatnak röviddel azután, hogy forgalomba kerülnek.

Változásra van szükség az antibiotikumok fejlesztésében

A kutatók szerint gyökeres szemléletváltásra van szükség az antibiotikum-fejlesztésben. A felelős cégeknek a fejlesztési folyamat kezdetétől be kellene építeni a lehetséges rezisztencia mechanizmusok átfogó vizsgálatát. Ezáltal csökkenhet a rezisztencia kialakulásának kockázata. Ez nem csak tudományos, hanem gazdasági szempontból is előnyös. Jelenleg ugyanis az antibiotikum-fejlesztések nagy része veszteséges, részben pont a rezisztencia korai felbukkanása miatt.

Ki kell emelnünk, hogy néhány új antibiotikum viszont ígéretes a jövőre nézve. Ezekre lassabban alakul ki a rezisztencia, vagy csak bizonyos baktériumfajok képesek alkalmazkodni hozzájuk. A következő fontos lépés az, hogy minél jobban megértsük ezen ígéretes antibiotikumok közös jellemzőit.

LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!

A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 170 925 forintot 20 éves futamidőre már 6,26 százalékos THM-el,  havi 138 454 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a CIB Banknál 6,68% a THM, míg a MagNet Banknál 6,88%; az Erste Banknál 7,00%, a  Raiffeisen Banknál 7,00%, a K&H Banknál pedig 7,49%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)

 

– jegyezte meg Dr. Daruka Lejla, a tanulmányok egyik első szerzője.

Az új kutatási eredmények rávilágítanak arra, hogy az új antibiotikumok fejlesztésénél az innovatív megközelítéseket kellene előtérbe helyezni, beleértve az új célpontok kiaknázását illetve a már meglévők előnyös kombinálását.

Emellett kiemelt fontosságú a már forgalomban lévő antibiotikumok felelős használata. Így a rezisztencia mechanizmusok terjedését lassíthatjuk, és ezáltal megőrizhetjük az új szerek hatékonyságát.

Címkék:
egészség, járvány, fejlesztés, vírus, kutatás, betegség, antibiotikum, baktérium, kutatók, kutató,