Pénzcentrum • 2024. december 31. 21:02
Az amerikai gyógyszergyártók 2025 elején több mint 250 gyógyszer árát emelik, köztük olyan készítményekét, mint a Pfizer Paxlovidja és a Bristol Myers Squibb rákos sejtterápiái, átlagosan 4,5%-kal. A növekvő árak hátterében a kutatás-fejlesztési költségek fedezése áll, miközben egyes gyógyszerek esetében jelentős, akár 15-20%-os emelések is várhatók.
A gyógyszergyártók legalább 250 márkás gyógyszer – köztük a Pfizer COVID-19 kezelésére szolgáló Paxlovid, a Bristol Myers Squibb rákos sejtterápiái és a francia Sanofi vakcinái – árának emelését tervezik az Egyesült Államokban 2025 elején, a 3 Axis Advisors egészségügyi kutatócég elemzése szerint. A gyógyszerár-emelések szinte mindegyike 10% alatti, legtöbbjük jóval ez alatt van, a medián emelés január 1-jén 4,5%, ami összhangban áll a tavalyi évi áremelkedések mediánjával - írja a Reuters.
Az emelések a listaárakat érintik, amelyek nem tartalmazzák a gyógyszerellátási lánc közvetítőinek nyújtott kedvezményeket. Az Egyesült Államokban korábban gyakoribbak voltak a nagyobb áremelések, de az elmúlt években a gyártók visszafogták ezeket, miután az árnövekedések éles kritikát váltottak ki az előző évtized közepén.
A gyógyszergyártóknak egyre kevesebb lehetőségük van az árak folyamatos emelésére, ezért a bevezetési árak magasabbra emelése maradt az egyetlen alternatíva a növekvő büntetések mellett
– mondta Antonio Ciaccia, a 3 Axis elnöke. A Reuters elemzése szerint az új gyógyszerek ára 2023-ban 35%-kal magasabb volt az Egyesült Államokban, mint 2022-ben. Az idei több mint 250 áremelés jelentős növekedést mutat a tavalyi december 29-i adatokhoz képest, amikor több mint 140 gyógyszer árának emelését jelentették be.
Néhány gyógyszer ára csökkenni fog január 1-jén. Például a Merck & Co csökkenti a jelentősen diszkontált diabétesz-gyógyszerek, a Januvia és Janumet listaárát, hogy közelebb álljanak a nettó árakhoz.
Az Egyesült Államok fizet a legtöbbet a vényköteles gyógyszerekért világszerte, és Donald Trump beiktatásra váró elnök ígéretet tett a gyógyszerárak csökkentésére, különösen az egészségügyi rendszer közvetítőinek célba vételével.
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
A hónap folyamán további áremelések bejelentése várható, mivel január hagyományosan az áremelések leggyakoribb időszaka. A legtöbb áremelést a Pfizer jelentette be, több mint 60 gyógyszer esetében. A Paxlovid árát 3%-kal, a migrén kezelésére szolgáló Nurtec, valamint az Adcetris, Ibrance és Xeljanz rákgyógyszerek árát pedig 3-5%-kal emelték. „A Pfizer az infláció általános üteme alatti – körülbelül 2,4%-os – átlagos áremelést hajtott végre a portfóliónkban szereplő számos termékre” – közölte Amy Rose, a Pfizer szóvivője. Az emelések célja a gyógyszerfejlesztési beruházások támogatása és a költségek ellensúlyozása.
A Bristol Myers Squibb az Abecma és Breyanzi rákos sejtterápiáinak árát 6%, illetve 9%-kal emelte. Ezek a személyre szabott kezelések már közel félmillió dollárba kerülnek. A BMS szóvivője szerint a Breyanzi ára a „potenciálisan átalakító, egyénre szabott egyszeri infúziós kezelés értékét tükrözi”.
A Sanofi egy tucat vakcinájának árát 2,9% és 9% között emelte. A legnagyobb áremelések az olasz Essetifin tulajdonában lévő Leadiant Pharmaceuticals-tól származtak. A vállalat 15%-kal emelte a Matulane Hodgkin-kór kezelésére szolgáló gyógyszer, valamint 20%-kal a Cystaran szemcsepp árát, amely ritka cisztinózis nevű betegség tüneteinek enyhítésére szolgál. A Leadiant és a Sanofi szóvivői nem reagáltak a megkeresésekre.