Agyadra megy a készülődés és a család? Itt van néhány stresszkezlési mentőöv karácsonyra

Pénzcentrum2024. december 23. 17:57

Az év végi ünnepek közeledtével sokan éreznek fokozott stresszt és szorongást. A karácsonyi időszak pénzügyi terhei, az időhiány, a családi feszültségek és a túlzott elvárások mind hozzájárulhatnak ehhez. Egy ausztrál mentálhigiénés szervezet, a Beyond Blue szakértői összegyűjtötték azokat a stratégiákat, amelyek segíthetnek megbirkózni az ünnepi stresszel.

A pénzügyi nyomás az egyik leggyakoribb stresszforrás karácsonykor. Az ajándékok, ételek és utazások költségei sokakat aggasztanak. A szakértők azt javasolják, emlékeztessük magunkat, hogy nem versenyről van szó. "Az embereket általában jobban érdekli a barátokkal és a családdal töltött minőségi idő, mint az ajándék vagy az, hogy mennyire volt puccos az ebéd" - hangsúlyozzák. Érdemes a pozitív emlékek szerzésére és a szeretteinkkel töltött időre koncentrálni.

Az időgazdálkodás szintén kulcsfontosságú ebben az időszakban. Sokan próbálják befejezni az év végi munkát, miközben személyes kötelezettségekkel is zsonglőrködnek. A túlterheltség elkerülése érdekében fontos különbséget tenni a sürgős és a fontos feladatok között. Az online vásárlás vagy a közös étkezések szervezése időt takaríthat meg.

A családi kapcsolatok is okozhatnak feszültséget. Különélés vagy válás esetén érdemes bevonni a gyerekeket a döntésekbe. Ha családi nézeteltérések várhatók, jobb lehet több kisebb összejövetelt szervezni. Az elszigeteltség érzése ellen segíthet, ha helyi rendezvényeken veszünk részt vagy online közösségekhez csatlakozunk.

A gyász feldolgozása különösen nehéz lehet az ünnepek alatt. A szakértők azt tanácsolják, ismerjük el érzéseinket és tegyük azt, ami nekünk megfelelő. "Ne feledje, hogy nem baj, ha kifejezi igényeit azokkal, akikkel esetleg együtt tölti az ünnepet" - hangsúlyozzák.

LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!

A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 18 917 331 forintot 10 éves futamidőre már 6,55 százalékos THM-el,  havi 214 520 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a CIB Banknál 6,73% a THM, míg a MagNet Banknál 6,85%; az Erste Banknál 6,91%, a K&H Banknál 6,98%, a Raiffeisen Banknál pedig 7,00%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)

 

A túlzott elkötelezettség és a társadalmi összehasonlítás szintén stresszforrás lehet. Fontos, hogy megtanuljunk nemet mondani és csökkentsük a közösségi médiában töltött időt. Az év végi önreflexió során pedig legyünk elnézőek magunkkal szemben, és koncentráljunk a pozitívumokra.

Stresszkezelés az ünnepek alatt

Ne hagyd, hogy maga alá gyűrjön a stressz az ünnepek alatt! Mielőtt a nyugtatókhoz, vagy alholokhoz nyúlna az ember, vagy a stresszevést vetné be, érdemes kipróbálni ezeket a módszereket:

  • Menj el sétálni: a mozgás és friss levegő segíthet csökkenteni a stresszt és az emésztésre is jótékony hatással van.
  • Vesd be a légzőgyakorlatokat: a légzőgyakorlatok akár két fogás elkészítése között, vagy a családi asztalnál ülve titokban is végezhetők. A lényeg, hogy lassítsd a légzésed, a belégzés tartson kétszer olyan hosszan mint a kilégzés: számolj el kettőig, míg belélegzel és 4-ig mire kifújod. Ha ez könnyen megy, akkor számolhatsz 3-ig míg belélegzel, kilégzés alatt 6-ig. Ha már ez is könnyű, akkor a 4-8-as arányt is megpróbálhatod. Ne figyelj semmi másra, csak számolj és lélegezz.
  • Igyál egy nyugtató teát: kamillát, mentát, vagy a kedvenc ízesítésedet. Inhaláld be a gőzt, amíg túl forró az ital, majd apró kortyokban iszogasd meg.
  • Teremts megnyugtató környezetet: kapcsolj be megnyugtató zenét, gyújts gyertyát, vegyél fel egy puha mamuszt.
  • Vezess karácsonyi stressznaplót: ha bárki kérdezi, mondhatod, hogy jegyzetelsz vagy receptet írsz. Önmagával a kézzel írás is megnyugtató, plána ha azt írod le, ami éppen idegesít. Írd ki magadból a sérelmeket, bánatodat. Utána ki is dobhatod a lapokat, de ez oldja a feszültséget.
  • Panaszkodj: panaszold el a barátaidnak, családodnak, ha valami bánt, sokszor már ez is segít jobban lenni. Nem kell panasznapot tartani, de nem is jó mindent elfojtani, hogy aztán váratlanul robbanjon ki a feszültség.
  • Próbálj a pozitív dolgokra koncentrálni a negatívak helyett, és vedd észre, miért lehetsz hálás, mi sikerült jól.

Címkék:
egészség, család, karacsony, stressz, ünnep, ünnepek, ünneplés, ünnepnap, szakértők, mentális egészség,