Pénzcentrum • 2024. december 16. 08:44
Az Alkotmánybíróság szerint nem alaptörvény-ellenes, hogy egy halmozott fogyatékossággal élő fiú nem kap tb-támogatást beszédpótló eszközre. A család egy tabletre, tartóra, gombokra és speciális szoftverre kért támogatást, hogy a fiú kommunikálni tudjon a külvilággal, az Ab szerint viszont az alternatív kommunikációs eszközök nem orvostechnikai eszközök, és a forgalmazónak nincs a NEAK-kal forgalmazási szerződése.
A nyáron a Fővárosi Törvényszék úgy döntött: alaptörvény-ellenes lehet, hogy a NEAK nem ad támogatást beszédpótló eszközre egy fogyatékossággal élő fiatalnak még egyedi méltányossági kérelem alapján sem, az ügyben viszont a végső döntést az Alkotmánybíróság dönthetett - írja a 444. A testület viszont nem adott helyet a bírósági kezdeményezésnek, a határozat a Magyar Közlönyben jelent meg, az érintett család is onnan értesült a dologról.
A halmozott fogyatékossággal élő Zoltán Ágoston családja egy tabletre, tartóra, gombokra és speciális szoftverre kért támogatást, hogy a 20 éves fiú kommunikálni tudjon a külvilággal, de a NEAK elutasítottak, hogy tb-alapon juthassanak hozzá ezekhez. Most az Alkotmánybíróság döntése szerint az alternatív kommunikációs eszközök nem orvostechnikai eszközök, és a forgalmazónak nincs a NEAK-kal forgalmazási szerződése. A családot képviselő Mozgáskorlátozottak Egyesületeinek Országos Szövetsége úgy értékelt: a beszédfogyatékossággal élő emberek jogegyenlősége szempontjából elkeserítő az Alkotmánybíróság döntése.