Népszava • 2024. november 21. 08:33
Az egykor sikeresnek indult várólista-csökkentési program mára kifulladni látszik – derült ki egy szakmai konferencián. Bár a kormány 2010 óta jelentős forrásokat biztosított a várakozási idők mérséklésére, a csípő- és térdműtétekre várók száma 2019 óta ismét növekszik, miközben sokan kénytelenek a költséges magánellátást választani. Az állami és magánszektor közötti átláthatatlanság tovább nehezíti a helyzet megoldását.
Öt év alatt látványosan alábbhagyott a kezdetben sikeres várólista-csökkentési program hatása – derült ki a Medicina Fórum és a Magyar Kórházszövetség közös konferenciáján. Noha a kormány 2010 óta 70 milliárd forintot fordított a várakozási idők mérséklésére, a Covid-járvány óta ismét emelkedett a csípő- és térdműtétekre várók száma. Az idei évre elkülönített ötmilliárd forintos forrásból hárommilliárd felhasználatlan maradt, miközben a betegek gyakran hónapokat kénytelenek várni egy-egy beavatkozásra - írja a Népszava.
A problémák gyökerét Pálosi Mihály, a NEAK főosztályvezetője is keresi, aki a konferencia résztvevőitől várt magyarázatot: hogyan fordulhat elő, hogy a biztosított finanszírozás ellenére egyre hosszabbak a listák? A helyzetet tovább bonyolítja, hogy az állami rendszerből kiszoruló betegek egyre gyakrabban kényszerülnek a költséges magánellátás igénybevételére, ahol évente több százmilliárd forintot költenek.
A NEAK elemzése rámutatott, hogy a műtéti kapacitások kihasználása jelentős egyenlőtlenségeket mutat: a műtétek 80%-át az orvosok 20%-a végzi. Ha a kevesebb műtétet végző szakemberek növelnék teljesítményüket, akár 18 ezer beteggel többet lehetne ellátni évente. Kiss Zsolt, a NEAK főigazgatója szerint az állami és magánszektor közötti összefonódások újragondolása is elkerülhetetlen.
A konferencia arra is rávilágított, hogy az állami kórházak és a magánellátás közötti határok gyakran elmosódnak, ami további kérdéseket vet fel az egészségügyi rendszer hatékonyságával és igazságosságával kapcsolatban. Az érintettek szerint egységes protokoll és szabályozott együttműködés szükséges a helyzet javításához.