Pénzcentrum • 2024. november 20. 10:32
Annak ellenére, hogy a lakosság egyértelműen fontosnak tartja az egészsége tudatos megőrzését, még mindig a vitaminok jelentik a legfőbb prevenciós eszközt - derül ki egy friss felmérésből. Csupán minden második felnőtt sportol, és minden harmadik jár el rendszeresen szűrővizsgálatokra. Pedig a prevenció még plusz pénzt is jelenthet.
Inkább a vitaminok szedésétől és nem a rendszeres mozgástól, szűrővizsgálatoktól várják az egészség hosszú távú megtartását a magyarok - derül ki az OTP Egészségpénztár megbízásából készült kutatásból. Pedig a felmérés szerint a felnőtt magyar lakosság egyértelműen fontosnak tartja (79%) az egészsége tudatos megőrzését.
A kutatás szerint a saját egészségükért aktívan tenni akarók között több a nő és a magasabb végzettséggel rendelkező. A felsőfokú végzettséggel rendelkezők nagyobb arányban (összesen 88%) tartják fontosnak az egészségük megőrzését, mint a középfokú (73%) és az alapfokú (79%) végzettséggel rendelkezők. Az egészségtudatos életmódra való törekvés fokozódik az életkorral: a 60 éves vagy idősebb korosztályban nagyobb az arány (55%), mint a 40 év alatti korosztályokban (27%).
Masszázsra kevesen járnak
Az egészségmegőrzés és a betegségmegelőzés nem fejben dől el, aktívan kell tenni érte. A prevenciót jelentheti a gyógyhatású készítmények szedése, a rendszeres sport és az egészséges táplálkozás is. De az olyan egészségmegőrző szolgáltatások is idetartoznak, mint a gyógytorna, a masszázs vagy a szűrővizsgalatokon való részvétel.
A magyaroknak viszont az egészségtudatosság egyet jelent a vitaminokkal és ez független a kortól, a nemtől, a képzettségtől, vagy hogy hol élnek az országon belül. A megkérdezettek 70 százaléka ugyanis vitaminokat és egyéb gyógyhatású termékeket szed az egészségük tudatos megőrzése érdekében.
Minden második ember válaszolt úgy, hogy rendszeresen mozog és megpróbál egészségesen táplálkozni. Érdekesség, hogy a legtöbb rendszeresen mozgó a 60 évesnél idősebbek körében van, (53%), míg a 18-39 éveseknél a legkevesebb (45%).
Ugyan a betegségmegelőzés legfontosabb eleme a szűréseken való részvétel, a felmérés szerint csupán minden harmadik ember vesz részt ilyen vizsgálatokon. A nők harmada hajlandó szűrővizsgálatokra elmenni, míg a férfiaknak csak a negyede nyilatkozott úgy, hogy rendszeresen eljár valamilyen szűrővizsgálatra.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el, havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
A kutatás alapján a legnépszerűtlenebb prevenciós szolgáltatások a gyógytorna (4%), illetve a gyógymasszázs (10%). Utóbbit egyébként több fiatal veszi igénybe, mint idősebb.
“A magyaroknak egyre fontosabb az egészségük megőrzése, amit az egészségpénztári adataink is alátámasztanak. 2024-ben több mint 1,5-szeresére nőtt 2023 első félévéhez képest a szűrővizsgálatot EP-számláról igénybe vevő pénztártagok száma. Rengeteg prevenciós szolgáltatás elszámolható, többek között szűrővizsgálatok, akkupunktúra, valamint egyes vitaminok és más táplálékkiegészítők, de még a masszázs is” - mondta Budai József, az OTP Egészségpénztár ügyvezető igazgatója.
Kevés pénz jut az egészségre
A pénz márpedig fontos szerepet játszik az egészségben, a magyarok ugyanis keveset fordítanak a szabadon elkölthető jövedelmükből egészségügyre. Az OTP Egészségpénztár megbízásából készített felmérés szerint a megkérdezettek 45 százaléka évente 50 ezer forintnál kevesebbet költ egészségmegőrzésre, ami átlagosan havi 1 doboz vitaminkészítmény megvásárlását jelenti. A megkérdezettek 22 százaléka költ évente 50-100 ezer forint között, és mindössze 5 százaléka mondta, hogy több mint 300 ezret költ egészségmegőrzésre.
“Az egészségpénztári tagoknak nagyobb pénzügyi lehetőségük van arra, hogy elősegítsék az egészség hosszabb távú megtartását. A befizetéseik után évi 20 %-os adó-visszatérítést vehetnek igénybe, maximum 150.000 Ft-ot. Kevesen tudják, hogy orvosi javaslatra igénybe vett prevenciós szűrővizsgálat után további 10 százalékos adó-visszatérítés is igénybe vehető, mely beleszámít a maximum 150.000 forintos adó-visszatérítésbe” - mondta Budai József.