Pénzcentrum • 2024. november 11. 14:44
Az alkoholfogyasztás és a rák közötti összefüggés egyre nyilvánvalóbbá válik a legújabb kutatások fényében. Az Amerikai Rákkutató Társaság (AACR) 2024-es jelentése rávilágít arra, hogy az alkohol jelentős szerepet játszik számos ráktípus kialakulásában, és nincs biztonságos fogyasztási szint - írja a Mercola.com.
A jelentés szerint az Egyesült Államokban 2019-ben az összes rákos megbetegedés 5,4%-a volt az alkoholfogyasztásnak tulajdonítható. Ez az arány azonban valószínűleg alulbecsüli a valós helyzetet, mivel egyes szakértők szerint az alkohol akár minden harmadik rákos megbetegedéshez is hozzájárulhat.
Az AACR olyan ráktípust azonosított, amelyek közvetlenül összefüggnek a túlzott alkoholfogyasztással: májrák, mellrák, vastagbélrák, nyelőcsőrák, gyomorrák, valamint fej-nyaki rákok.
Jó hír azonban, hogy az alkoholfogyasztás csökkentése vagy teljes elhagyása jelentősen csökkentheti a rák kockázatát.
Az alkoholfogyasztás csökkentése vagy megszüntetése 8%-kal csökkenti az alkohollal kapcsolatos rákos megbetegedések kialakulásának kockázatát
- áll a jelentésben.
Egy új, az Egyesült Királyság Biobank adatain alapuló tanulmány megkérdőjelezi a mérsékelt alkoholfogyasztás feltételezett előnyeit. A kutatás kimutatta, hogy még az alacsony szintű alkoholfogyasztás is növeli a rákos halálozás kockázatát, különösen az egészségügyi vagy társadalmi-gazdasági kockázati tényezőkkel rendelkező egyének esetében.
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
Az alkohol káros hatásai többrétűek. Az etanol acetaldehiddé, egy erősen mutagén vegyületté alakul át a szervezetben, ami DNS-károsodást és sejtváltozásokat okozhat. Emellett az alkohol megzavarja a hormonháztartást, károsítja a bélmikrobiomot és gyengíti az immunrendszert.
Az alkoholfogyasztás negatívan befolyásolja a mitokondriumok működését is, ami felgyorsíthatja az öregedési folyamatot. Bár léteznek módszerek az alkohol káros hatásainak csökkentésére, például az N-acetilcisztein (NAC) étrend-kiegészítők szedése, a szakértők szerint a legjobb megoldás az alkohol teljes elkerülése.
A kutatások rámutatnak, hogy az alkoholfogyasztás csak egy a számos tényező közül, amely negatívan hat az egészségre és felgyorsítja az öregedést. Az omega-6 zsírsavak túlzott fogyasztása, az elektromágneses mezőknek való kitettség és az endokrin rendszert megzavaró vegyi anyagok szintén jelentős szerepet játszanak ebben a folyamatban.