Pénzcentrum • 2024. november 7. 17:47
Az éjszakai bagoly életmód sokak számára vonzó lehet, de hosszú távon negatív hatással lehet az egészségre és a teljesítményre. A Healthline cikke 8 hatékony módszert mutat be, amelyek segítségével átalakíthatjuk alvási szokásainkat, és korábban térhetünk nyugovóra. A szakértők által ajánlott technikák között szerepel a fényterápia, a rendszeres alvási ritmus kialakítása, valamint a koffein és az elektronikus eszközök használatának korlátozása az esti órákban.
Az éjszakai bagoly életmód előnyei és hátrányai közismertek. Bár sokan éjszaka érzik magukat a legkreatívabbnak és legproduktívabbnak, a késői lefekvés hosszú távon problémákat okozhat, különösen ha a munka vagy az iskola miatt korán kell kelni. Ha Ön is szeretne változtatni az alvási szokásain, íme néhány hatékony módszer, amellyel előbbre hozhatja a lefekvés idejét.
A nap korai szakaszában való fényexpozíció kulcsfontosságú lehet az alvási ciklus átalakításában. A Centers for Disease Control and Prevention (CDC) szerint a kora reggeli erős fény segít előbbre hozni az esti álmosság kezdetét. Ha nincs lehetősége természetes napfényben tartózkodni, érdemes lehet mesterséges fényforrásba, például UV-lámpába vagy fénydobozba beruházni.
A rendszeres alvási ritmus kialakítása szintén jelentősen javíthatja az alvás minőségét. Fontos, hogy minden nap, hétvégén is, ugyanabban az időben keljünk és feküdjünk le. A változtatásokat fokozatosan, kis lépésekben érdemes bevezetni, hogy a szervezetünknek legyen ideje alkalmazkodni.
A koffeinfogyasztás korlátozása az esti órákban szintén segíthet az alvási ciklus átalakításában. A koffein blokkolja az adenozin hatását, amely egy olyan vegyület, amit a szervezetünk az álmosság elősegítésére termel. Érdemes inkább koffeinmentes gyógyteákat, például kamillateát fogyasztani.
Az elektronikus eszközök használatának mellőzése lefekvés előtt legalább 30 perccel szintén javíthatja az alvás minőségét. Az eszközökből származó kék fény ugyanis megnehezítheti az elalvást. A teljes sötétség optimális az alváshoz.
A rendszeres tesztmozgás is pozitívan befolyásolhatja az alvást. Egy tanulmány szerint már egy egyszerű séta is javíthatja az alvás minőségét. Fontos azonban, hogy a lefekvés előtt kevesebb mint egy órával kerüljük az intenzív edzést.
A melatonin-kiegészítők használata is segíthet az elalvásban. A melatonin egy természetes hormon, amit a szervezetünk sötétben termel. Mielőtt azonban elkezdenénk szedni, mindenképpen konzultáljunk orvosunkkal.
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
A hálószoba hőmérsékletének csökkentése szintén elősegítheti az elalvást. A kutatások szerint az alváshoz ideális szobahőmérséklet 16°C és 18°C között van.
Végül, egy lefekvési rutin kialakítása is segíthet jelezni a szervezetünknek, hogy közeledik az alvás ideje. Ez lehet például egy esti bőrápolási rutin, egy könyv olvasása, vagy relaxációs gyakorlatok végzése.
"A lefekvési rutin remek alkalom egy kis extra öngondoskodásra" - hangsúlyozzák a szakértők. "Fontolja meg, hogy éjszakai bőrápolási rendszert alkalmazzon, vagy olvasson el néhány fejezetet egy könnyed témájú könyvből, hogy a nyugovóra térés olyanná váljon, amit már alig várhat."
Fontos megjegyezni, hogy az, hogy valaki éjjeli bagoly vagy korán kelő típus, részben genetikai meghatározottságú is lehet. Ha azonban az alvási szokások megváltoztatása nem hoz eredményt, érdemes orvoshoz fordulni, aki feltárhatja a lehetséges okokat és kezelési lehetőségeket javasolhat.