Pénzcentrum • 2024. november 5. 11:14
A 43. héten egy tömeges, közösségi gastroenteritis-járványt jelentettek - közölte az NNGYK. A 2024. október 21. és 27. közötti időszakban a védőoltással megelőzhető fertőző betegségek közül 38 pertussis megbetegedés gyanúját rögzítették a fertőzőbeteg nyilvántartásba és 1-1 nyugat-nílusi láz fertőzést.
Vas vármegyében egy idősek otthonában 2024. október 22-28. között hányással, hasmenéssel járó enterális járvány zajlott. Az összes exponált száma 98 fő, ebből 76 fő (67 gondozott, 9 dolgozó) betegedett meg. Kórházi ápolás nem vált szükségessé. Kilenc betegnél az elvégzett bakteriológiai és virológiai széklet laboratóriumi vizsgálatok negatív eredménnyel zárultak. A területileg illetékes járási népegészségügyi osztály az Élelmiszerlánc-biztonsági és Állategészségügyi Osztállyal közös helyszíni ellenőrzést végzett, melynek során környezeti és ételmintavétel történt (laboratóriumi vizsgálatok még folyamatban). A konyha higiénés állapota és tisztasága megfelelő volt. A járványügyi vizsgálat adatai alapján a megbetegedések étel eredete nem valószínűsíthető. A népegészségügyi hatóság a betegek számának napi jelentését, a fokozott fertőtlenítést és védőeszközök használatát, valamint az intézményvezető látogatási tilalmat rendelt el.
A 43. héten a védőoltással megelőzhető fertőző betegségek közül 38 pertussis, vagyis szamárköhögés megbetegedés gyanúját rögzítették a fertőzőbeteg nyilvántartásba, a bejelentések a fővárosból és 13 vármegyéből érkeztek. Ezzel az idén regisztrált betegek száma 1057-re emelkedett. Viszonyításképpen, tavaly ugyanebben az időszakben összesen 2 beteg volt, és a 2018-2022-es évek mediánja is mindössze 10 beteg volt.
A betegek közül a tárgyhéten 12 volt csecsemő, egy fő az 1-2 éves, egy fő a 3-5 éves, egy fő a 6-9 éves, egy fő a 10-14 éves, egy fő a 15-19 éves, négy fő a 20-29 éves, két fő a 30-39 éves, nyolc fő a 40-49 éves, három fő az 50-59 éves, négy fő pedig a 60 év feletti korcsoportba tartozott. Az elvégzett mikrobiológiai vizsgálatok 10 fő esetében támasztották alá a klinikai diagnózist. A többi betegnél a diagnosztikus vizsgálatok még folyamatban vannak.
A 43. héten a fővárosból és Heves vármegyéből egy-egy hazai eredetű nyugat-nílusi láz megbetegedést jelentettek, ezzel a 2024. évben nyilvántartott nyugat-nílusi láz megbetegedések száma 113- ra nőtt. Budapest (23 fő), Bács-Kiskun (3 fő), Békés (1 fő) Csongrád-Csanád (6 fő), Fejér (24 fő), Győr-Moson-Sopron (10 fő), Hajdú-Bihar (12 fő), Heves (3 fő), Jász- Nagykun-Szolnok (6 fő), Komárom-Esztergom (3 fő), Pest (11 fő), Somogy (2 fő), Szabolcs- Szatmár-Bereg (1 fő), Tolna (1 fő), Vas (2 fő), Veszprém (5 fő) vármegye területén regisztráltak megbetegedéseket. A betegek 66%-a férfi, az átlagéletkor 63 év (2-86 év). A betegek 92%-nál jelentkeztek idegrendszeri tünetek. A betegek 93%-nál volt szükség kórházi kezelésre.
Mind a szamárköhögés, mind a nyugat-nílusi láz esetei csökkenést mutatnak az elmúlt hetekben. Ahogy a korábbi években, a betegségek jellemzően váltják egymást, sokkal gyakorbbá válhatnak ősszel és télen a felső légúti megbetegedések. Ezért továbbra is ügyeljünk az egészségünk megőrzésére, a fertőzésveszély elkerülésére!
Továbbá a tárgyhéten jelentették egy Győr-Moson-Sopron vármegyében élő, 33 éves, nőbeteg, importált eredetű vírusos haemorrhagiás-láz megbetegedésének gyanúját. A laboratóriumi vizsgálatok a Dengue-vírust azonosították kórokozóként. A beteg a betegség lappangási idejében Indonéziában tartózkodott, és ott akvirálta a fertőzést.
Továbbra is legyen óvatos, aki külföldre utazik!
A 40. héten jelentették egy Pest vármegyei, 52 éves férfibeteg hazai eredetű hantavírus veseszindróma megbetegedését, kórokozóként a Hantavírus dobrava igazolódott. Emellett egy 55 éves nigériai nőbetegnél importált eredetű, Plasmodium falciparum okozta malária megbetegedését diagnosztizáltak. A beteg a betegség lappangási idejében Nigériában tartózkodott, ott fertőződhetett.
A 39. héten két importált eredetű vírusos vérzéses láz megbetegedést jelentettek. Egy 37 éves, fővárosban élő férfibeteg, aki a lappangási idő alatt Indiában járt. A 45 éves nőbeteg Balin él és budapesti hazalátogatása idején jelentkezetek a megbetegedés tünetei Mindkét esetben a Dengue vírus kóroki szerepét igazolták diagnosztikus laboratóriumi vizsgálatok
Továbbá egy 37 éves nőbetegnél importált eredetű, Plasmodium falciciparum okozta malária megbetegedést diagnosztizáltak. A beteg átutazóban volt Magyarországon, egy sporteseményre érkezett Ungandából.
A 35. héten 14 nyugat-nílusi láz megbetegedést diagnosztizáltak (két beteg korábban meningitis diagnózissal került bejelentésre) Egy megbetegedés bizonyult import eredetűnek, a Csongrád-Csanád vármegyei 49 éves férfibeteg a lappangási időben és betegség kezdetén Görögországban, Lefkáda szigetén tartózkodott. A hazai eredetű 13 megbetegedés közül két beteget a fővárosból, öt beteget Fejér, egy-egy beteget Csongrád-Csanád, Hajdú-Bihar, Jász-Nagykun-Szolnok, Komárom-Esztergom, Pest és Veszprém vármegyéből jelentettek. A héten diagnosztizált esetekkel a 2024. évben nyilvántartott nyugat-nílusi láz megbetegedések száma 44-re nőtt. Budapest (13 fő), Csongrád- Csanád (4 fő), Fejér (11 fő), Győr-Moson-Sopron (1 fő), Hajdú-Bihar (6 fő), Heves (1 fő), Jász-Nagykun-Szolnok (1 fő), Komárom-Esztergom (1 fő), Pest (3 fő), Veszprém (3 fő) vármegye területén regisztráltak megbetegedéseket. A betegek 70,5%-a férfi, az átlagéletkor 62,6 év (10- 86 év). A betegek 93,2 %-a idegrendszeri tünetekkel került kórházba.
A héten egy importált eredetű, laboratóriumi vizsgálattal igazolt Zika-láz megbetegedést vettek nyilvántartásba. Egy Veszprém vármegyében élő 33 éves férfibeteg a Seychelles-szigeteken járt a lappangási idő alatt, ott fertőződött.
A héten egy parazitológiai vizsgálattal is megerősített importált malária megbetegedést diagnosztizáltak. A 34 éves, ghánai származású, Magyarországon, Hajdú-Bihar vármegyében tanuló férfi beteg Kenyában járt 2024. június 15. és augusztus 15. között, tünetei Magyarországra érkezését követően jelentkeztek.
A 34. héten egy importált eredetű vírusos vérzéses láz megbetegedést jelentettek. A 35 éves budapesti nőbeteg a lappangási idő alatt Maldív-szigeteken járt. A diagnosztikus laboratóriumi vizsgálat a Dengue vírus kóroki szerepét igazolta.
Az NNGYK korábbi közlései alapján a 33. héten egy importált eredetű, laboratóriumi vizsgálattal igazolt Chikungunya-láz megbetegedésről érkezett jelentés. A budapesti 30 éves nőbeteg közel egy évig Indonéziában, Bali szigetén tartózkodott, ott akvirálta a fertőzést.
A 32. héten egy 37 éves, Hajdú-Bihar vármegyében élő nő importált eredetű vírusos vérzéses láz megbetegedést jelentették. A beteg a lappangási idő alatt Indonéziában járt. A diagnosztikus laboratóriumi vizsgálat a Dengue vírus kóroki szerepét igazolta.
Azon a héten két importált eredetű igazolt Chikungunya-láz megbetegedésről is érkezett jelentés. A Pest megyében élő 13 éves nőbeteg és 55 éves férfi beteg a lappangási időben, Indonéziában, Bali szigetén járt és ott akvirálta a fertőzést.
a 31. héten két importált malária megbetegedést diagnosztizáltak. A Hajdú-Bihar vármegyei 41 éves, magyar állampolgárságú nőbeteg megbetegedését megelőzően Elefántcsontparton tartózkodott. A Budapesten élő, 26 éves nigériai nőbeteg 2024. június 21-július 19. között járt Nigériában, panaszai ezt követően jelentkeztek. A parazitológiai vizsgálat mindkét esetben a Plasmodium falciparum kóroki szerepét igazolta.
JÓL JÖNNE 2,8 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 2 809 920 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 62 728 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 12,86%), de nem sokkal marad el ettől az MBH Bank 62 824 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
A 30. héten egy importált eredetű vírusos vérzéses láz megbetegedést jelentettek egy 41 éves Vas vármegyében élő indiai férfi betegnél. A beteg a lappangási idő alatt Indiában járt. A diagnosztikus laboratóriumi vizsgálat a Dengue vírus kóroki szerepét igazolta.
Továbbá két malária megbetegedés gyanúját jelentették. Az egyik egy 15 hónapos német állampolgárságú fiúcsecsemő, aki a szüleivel átutazóban volt Magyarországon, amikor a tünetei jelentkeztek. A megbetegedés kezdete előtt két nappal érkeztek Afrikából, ahol a lappangási idő alatt tartózkodtak, így a gyermek ott akvirálhatta a fertőzést. A másik beteg egy Pest vármegyében élő 56 éves férfi, aki még Ghánában betegedett meg, ahol malária ellenes gyógykezelést kapott. Utazása alatt kemoprofilaxist nem alkalmazott, a diagnosztikus laboratóriumi vizsgálatok Plasmodium falciparum kóroki szerepét igazolták.
A 24. héten egy importált eredetű vírusos vérzéses láz megbetegedést jelentettek egy 13 éves, Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyében élő férfibetegnél. A beteg a lappangási idő alatt az Egyesült Arab Emírségben járt. A diagnosztikus laboratóriumi vizsgálat a Dengue vírus kóroki szerepét igazolta. Ezen felül egy import Hantavírus okozta veseszindrómáról érkezett jelentés. A Romániából érkező 33 éves férfibetegnél a laboratóriumi vizsgálat a Hantavírus Dobrava kóroki szerepét igazolta.
Sokan hoztak már haza ebben az évben egzotikus kórokat: az NNGYK korábbi közlése alapján a 23. héten a június 3. és 9. közötti időszakban egy importált eredetű Zika-láz megbetegedést jelentettek. Egy Pest vármegyében élő 52 éves nőbeteg a Seychelles-szigeteken járt a lappangási idő alatt, ott fertőződött. A diagnosztikus laboratóriumi vizsgálatok igazolták a Zika vírus kóroki szerepét.
A 22. héten egy importált eredetű vírusos vérzéses láz megbetegedést jelentettek. Egy 45 éves, fővárosban élő férfibeteg a Dél-Afrikai Köztársaságban járt a lappangási idő alatt, külföldön fertőződött. A diagnosztikus laboratóriumi vizsgálatok a Dengue vírus kóroki szerepét igazolták.
A 21. héten három vírusos vérzéses láz megbetegedést jelentettek, mindhárom beteg magyar állampolgár. Egy Fejér vármegyében élő 43 éves nőbeteg Egyiptomban, egy fővárosi 75 éves nőbeteg a Maldív-szigeteken, valamint egy szintén fővárosi 34 éves nőbeteg Indonéziában járt a lappangási idő alatt. Mindhárman külföldön fertőződtek, így az esetek import eredetűek. A diagnosztikus laboratóriumi vizsgálatok mindhárom esetben a Dengue vírus kóroki szerepét igazolták.
Egy Pest vármegyében élő 52 éves magyar nőbeteg Zika-láz megbetegedésének gyanúját jelentették, melyet a laboratóriumi vizsgálatok igazoltak. A beteg a lappangási idő alatt a Seychelle-szigeteken tartózkodott, ahol túráztak is, ott fertőződött, az eset import eredetű.
A 20. héten három importált vírusos vérzéses láz megbetegedést jelentettek, mindhárman magyar állampolgárok és a fővárosban élnek. Egy 29 éves nő Vietnámban, egy 69 éves férfi Indonéziában, és egy 35 éves férfi a Maldív- szigeteken járt a lappangási idő alatt, mindhárman külföldön fertőződtek, az esetek import eredetűek. A diagnosztikus laboratóriumi vizsgálatok mindhárom esetben a Dengue vírus kóroki szerepét igazolták.
a 19. héten két importált vírusos vérzéses láz megbetegedést diagnosztizáltak. Egy Vas vármegyei 58 éves férfi és egy 41 éves fővárosi nő Indonéziában jártak a lappangási idő alatt, mindketten külföldön fertőződtek. A diagnosztikus laboratóriumi vizsgálatok mindkét esetben a Dengue vírus kóroki szerepét igazolták.
A 17. héten három importált eredetű vírusos vérzéses láz megbetegedést diagnosztizáltak. Egy Pest vármegyei 29 éves férfi a Maldív-szigeteken, egy 52 éves Veszprém vármegyei férfi Indonéziában, és egy, a fővárosban élő brazil állampolgárságú nő pedig Brazíliában, Dengue láz endémiás területen járt a lappangási időben, mindhárman külföldön akvirálták a fertőzést. A diagnosztikus laboratóriumi vizsgálatok mindhárom esetben a Dengue vírus kóroki szerepét igazolták.
A korábbi hetekben már szintén előfordultak importált esetek. A 16. héten egy importált eredetű vírusos vérzéses láz megbetegedést diagnosztizáltak. Egy 42 éves fővárosi férfi a betegség inkubációs ideje alatt Thaiföldön tartózkodott, és ott fertőződött meg. A főbb tünetek szédülés, fejfájás, láz, izom-ízületi fájdalom voltak. A diagnosztikus laboratóriumi vizsgálatok a Dengue vírus kóroki szerepét igazolták.
A 11. héten négy importált vírusos vérzéses láz megbetegedést diagnosztizáltak. A betegek: egy 56 éves férfi, egy 43 éves nő, egy 20 éves nő, és egy 32 éves férfi. Mind a négy beteg magyar állampolgár és a fővárosban él. Valamennyien egzotikus országokban tartózkodtak a lappangási idő alatt (Thaiföld, Guatemala, Bali), ott akvirálták a fertőzést. A vezető tünetek láz, hidegrázás, fáradékonyság, izomfájdalom, ízületi fájdalom, fejfájás voltak. A diagnosztikus laboratóriumi vizsgálatok mind a négy betegnél a Dengue vírus kóroki szerepét igazolták.
A 8. héten öt, importált eredetű vírusos haemorrhagiás láz megbetegedés került a nyilvántartásba. Egy fővárosban élő 28 éves nő és egy 28 éves férfi a betegség lappangási idejében Thaiföldön nyaralt, ott akvirálták a fertőzést. A fő tünetek a láz és hidegrázás voltak. Egy szintén fővárosi 36 éves férfibeteg és egy Pest vármegyében élő 41 éves nőbeteg ugyancsak a Thaiföldön történő tartózkodás során fertőződött. A tünetek láz, fejfájás, hányinger, hányás voltak. Az ötödik beteg egy 24 éves budapesti nő volt, aki a lappangási időben Mauritiuson járt. A diagnosztikus laboratóriumi vizsgálatok mind az öt esetben a Dengue vírus kóroki szerepét igazolták a 8. héten.
A 7. héten szintén került egy, importált eredetű vírusos haemorrhagiás láz megbetegedés a nyilvántartásba. A Pest vármegyében élő, 63 éves magyar nőbeteg a betegség lappangási idejében Srí Lankán és a Maldív-szigeteken nyaralt, ott akvirálta a fertőzést. A tünetek láz, hányinger, fáradékonyság, izomfájdalom, csontfájdalom, ízületi fájdalom, fejfájás, szem mögötti fájdalom voltak. A diagnosztikus laboratóriumi vizsgálatok szintén a Dengue vírus kóroki szerepét igazolták.
Vigyázzon, aki ilyen egzotikus helyekre utazik, és ne csak olyankor adassuk be az oltásokat, ha kötelezőek! Tájékozódjunk külföldi út előtt, milyen vírusok terjednek a célországunkban!