Pénzcentrum • 2024. október 14. 11:28
A 40. héten egy tömeges, közösségi gastroenteritis-járványt jelentettek és a védőoltással megelőzhető fertőző betegségek közül 51 szamárköhögés megbetegedés gyanúját rögzítették a fertőzőbeteg nyilvántartásban. Továbbra sem tűnt el a nyugat-nílusi láz sem az NNGYK friss, heti jelentése alapján.
Egy Komárom vármegyei általános iskolában 2024. szeptember 24. és október 3. között enterális járvány zajlott. A vezető tünetek hányás, hasmenés és hőemelkedés voltak. Az összes exponált száma 441 fő, a betegek száma 90 fő (86 tanuló, 4 dolgozó), kórházi ápolásra senki sem szorult. A betegek körében végzett laboratóriumi székletvizsgálatok közül egy esetben igazolták kórokozóként a calicivírust. A tünetek és a megbetegedések lefolyása alapján a calicivírus etiológiai szerepe valószínűsíthető. A járási népegészségügyi osztály helyszíni járványügyi vizsgálatot végzett, értesítette az illetékes Élelmiszerlánc- biztonsági és Állategészségügyi Osztályt, akik helyszíni szemléjük során elvetették az élelmiszer eredetű fertőzést, ezért ételminta mintavételezésére sem került sor. A járványkivizsgálás eredménye alapján a fertőzés feltételezhetően szennyezett eszközök, tárgyak által, valamint közvetlen érintkezéssel terjedt. A járási népegészségügyi osztály az intézmény higiénés rendszabályainak megszigorítását, folyamatos és zárófertőtlenítést rendelt el.
A védőoltással megelőzhető fertőző betegségek közül 51 pertussis, vagyis szamárköhögés megbetegedés gyanúját rögzítették a fertőzőbeteg nyilvántartásban, bejelentések a fővárosból és 16 vármegyéből érkeztek. Ezzel a 2024. 40. hetéig jelentett esetek száma 954 főre nőtt. A megelőző héten 62, előtte 70 esetet jelentettek egy héten, az esetszámok több hete csökkennek. Azt viszont nem lehet elfelejteni, hogy korábban több év alatt nem jelentettek annyi szamárköhögéses esetet, mint idén csak a 40. héten! Még mindig érdemes nagyon óvatosnak lennie azoknak, akiknél még oltatlan csecsemő van a családban, időseknek és gyenge immunrendszerrel élőknek.
A 40. héten jelentett betegek közül 14 volt csecsemő, egy fő az 1-2 éves, három fő a 3-5 éves, három fő a 6-9 éves, három fő a 10-14 éves, hét fő a 15-19 éves, egy fő a 20-29 éves, három fő a 30-39 éves, hat fő a 40-49 éves, hét fő az 50-59 éves, három fő pedig a 60 év feletti korcsoportba tartozott. Az elvégzett mikrobiológiai vizsgálatok 9 fő esetében támasztották alá a klinikai diagnózist. A többi betegnél a diagnosztikus vizsgálatok még folyamatban vannak.
Továbbá a 40. héten 5 hazai eredetű nyugat-nílusi láz megbetegedést vettek nyilvántartásba. Két beteget Hajdú-Bihar, egy-egy beteget a fővárosból, Pest, Somogy vármegyéből jelentettek, így a 2024. évben nyilvántartott nyugat-nílusi láz megbetegedések száma 108-ra nőtt. Budapest (21 fő), Bács-Kiskun (2 fő), Békés (1 fő) Csongrád-Csanád (6 fő), Fejér (23 fő), Győr-Moson-Sopron (10 fő), Hajdú-Bihar (12 fő), Heves (2 fő), Jász-Nagykun-Szolnok (6 fő), Komárom-Esztergom (3 fő), Pest (11 fő), Somogy (2 fő), Szabolcs-Szatmár-Bereg (1 fő), Tolna (1 fő), Vas (2 fő), Veszprém (5 fő) vármegye területén regisztráltak megbetegedéseket. A betegek 67%-a férfi, az átlagéletkor 63 év (2-86 év). A betegek 94 %-a kórházi ellátásban részesült.
A nyugat-nílusi láz 2024-ben ugyancsak nagyobb ütemben terjed, mint a korábban, amikor jellemzően elenyésző volt a betegszám. A hazai terjedéséről szóló összefoglaló cikkünk itt olvasható.
Tárgyhéten jelentették továbbá egy Pest vármegyei, 52 éves férfibeteg hazai eredetű hantavírus veseszindróma megbetegedését, kórokozóként a Hantavírus dobrava igazolódott. Emellett egy 55 éves nigériai nőbetegnél importált eredetű, Plasmodium falciparum okozta malária megbetegedését diagnosztizáltak. A beteg a betegség lappangási idejében Nigériában tartózkodott, ott fertőződhetett.
Továbbra is legyen óvatos, aki külföldre utazik!
A 39. héten két importált eredetű vírusos vérzéses láz megbetegedést jelentettek. Egy 37 éves, fővárosban élő férfibeteg, aki a lappangási idő alatt Indiában járt. A 45 éves nőbeteg Balin él és budapesti hazalátogatása idején jelentkezetek a megbetegedés tünetei Mindkét esetben a Dengue vírus kóroki szerepét igazolták diagnosztikus laboratóriumi vizsgálatok
Továbbá egy 37 éves nőbetegnél importált eredetű, Plasmodium falciciparum okozta malária megbetegedést diagnosztizáltak. A beteg átutazóban volt Magyarországon, egy sporteseményre érkezett Ungandából.
A 35. héten 14 nyugat-nílusi láz megbetegedést diagnosztizáltak (két beteg korábban meningitis diagnózissal került bejelentésre) Egy megbetegedés bizonyult import eredetűnek, a Csongrád-Csanád vármegyei 49 éves férfibeteg a lappangási időben és betegség kezdetén Görögországban, Lefkáda szigetén tartózkodott. A hazai eredetű 13 megbetegedés közül két beteget a fővárosból, öt beteget Fejér, egy-egy beteget Csongrád-Csanád, Hajdú-Bihar, Jász-Nagykun-Szolnok, Komárom-Esztergom, Pest és Veszprém vármegyéből jelentettek. A héten diagnosztizált esetekkel a 2024. évben nyilvántartott nyugat-nílusi láz megbetegedések száma 44-re nőtt. Budapest (13 fő), Csongrád- Csanád (4 fő), Fejér (11 fő), Győr-Moson-Sopron (1 fő), Hajdú-Bihar (6 fő), Heves (1 fő), Jász-Nagykun-Szolnok (1 fő), Komárom-Esztergom (1 fő), Pest (3 fő), Veszprém (3 fő) vármegye területén regisztráltak megbetegedéseket. A betegek 70,5%-a férfi, az átlagéletkor 62,6 év (10- 86 év). A betegek 93,2 %-a idegrendszeri tünetekkel került kórházba.
A héten egy importált eredetű, laboratóriumi vizsgálattal igazolt Zika-láz megbetegedést vettek nyilvántartásba. Egy Veszprém vármegyében élő 33 éves férfibeteg a Seychelles-szigeteken járt a lappangási idő alatt, ott fertőződött.
A héten egy parazitológiai vizsgálattal is megerősített importált malária megbetegedést diagnosztizáltak. A 34 éves, ghánai származású, Magyarországon, Hajdú-Bihar vármegyében tanuló férfi beteg Kenyában járt 2024. június 15. és augusztus 15. között, tünetei Magyarországra érkezését követően jelentkeztek.
A 34. héten egy importált eredetű vírusos vérzéses láz megbetegedést jelentettek. A 35 éves budapesti nőbeteg a lappangási idő alatt Maldív-szigeteken járt. A diagnosztikus laboratóriumi vizsgálat a Dengue vírus kóroki szerepét igazolta.
Az NNGYK korábbi közlései alapján a 33. héten egy importált eredetű, laboratóriumi vizsgálattal igazolt Chikungunya-láz megbetegedésről érkezett jelentés. A budapesti 30 éves nőbeteg közel egy évig Indonéziában, Bali szigetén tartózkodott, ott akvirálta a fertőzést.
A 32. héten egy 37 éves, Hajdú-Bihar vármegyében élő nő importált eredetű vírusos vérzéses láz megbetegedést jelentették. A beteg a lappangási idő alatt Indonéziában járt. A diagnosztikus laboratóriumi vizsgálat a Dengue vírus kóroki szerepét igazolta.
Azon a héten két importált eredetű igazolt Chikungunya-láz megbetegedésről is érkezett jelentés. A Pest megyében élő 13 éves nőbeteg és 55 éves férfi beteg a lappangási időben, Indonéziában, Bali szigetén járt és ott akvirálta a fertőzést.
JÓL JÖNNE 2,9 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 2 899 096 forintot igényelnél 6 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 55 762 forintos törlesztővel a K&H Bank nyújtja (THM 12,82%), de nem sokkal marad el ettől az CIB Bank 56 914 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
a 31. héten két importált malária megbetegedést diagnosztizáltak. A Hajdú-Bihar vármegyei 41 éves, magyar állampolgárságú nőbeteg megbetegedését megelőzően Elefántcsontparton tartózkodott. A Budapesten élő, 26 éves nigériai nőbeteg 2024. június 21-július 19. között járt Nigériában, panaszai ezt követően jelentkeztek. A parazitológiai vizsgálat mindkét esetben a Plasmodium falciparum kóroki szerepét igazolta.
A 30. héten egy importált eredetű vírusos vérzéses láz megbetegedést jelentettek egy 41 éves Vas vármegyében élő indiai férfi betegnél. A beteg a lappangási idő alatt Indiában járt. A diagnosztikus laboratóriumi vizsgálat a Dengue vírus kóroki szerepét igazolta.
Továbbá két malária megbetegedés gyanúját jelentették. Az egyik egy 15 hónapos német állampolgárságú fiúcsecsemő, aki a szüleivel átutazóban volt Magyarországon, amikor a tünetei jelentkeztek. A megbetegedés kezdete előtt két nappal érkeztek Afrikából, ahol a lappangási idő alatt tartózkodtak, így a gyermek ott akvirálhatta a fertőzést. A másik beteg egy Pest vármegyében élő 56 éves férfi, aki még Ghánában betegedett meg, ahol malária ellenes gyógykezelést kapott. Utazása alatt kemoprofilaxist nem alkalmazott, a diagnosztikus laboratóriumi vizsgálatok Plasmodium falciparum kóroki szerepét igazolták.
A 24. héten egy importált eredetű vírusos vérzéses láz megbetegedést jelentettek egy 13 éves, Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyében élő férfibetegnél. A beteg a lappangási idő alatt az Egyesült Arab Emírségben járt. A diagnosztikus laboratóriumi vizsgálat a Dengue vírus kóroki szerepét igazolta. Ezen felül egy import Hantavírus okozta veseszindrómáról érkezett jelentés. A Romániából érkező 33 éves férfibetegnél a laboratóriumi vizsgálat a Hantavírus Dobrava kóroki szerepét igazolta.
Sokan hoztak már haza ebben az évben egzotikus kórokat: az NNGYK korábbi közlése alapján a 23. héten a június 3. és 9. közötti időszakban egy importált eredetű Zika-láz megbetegedést jelentettek. Egy Pest vármegyében élő 52 éves nőbeteg a Seychelles-szigeteken járt a lappangási idő alatt, ott fertőződött. A diagnosztikus laboratóriumi vizsgálatok igazolták a Zika vírus kóroki szerepét.
A 22. héten egy importált eredetű vírusos vérzéses láz megbetegedést jelentettek. Egy 45 éves, fővárosban élő férfibeteg a Dél-Afrikai Köztársaságban járt a lappangási idő alatt, külföldön fertőződött. A diagnosztikus laboratóriumi vizsgálatok a Dengue vírus kóroki szerepét igazolták.
A 21. héten három vírusos vérzéses láz megbetegedést jelentettek, mindhárom beteg magyar állampolgár. Egy Fejér vármegyében élő 43 éves nőbeteg Egyiptomban, egy fővárosi 75 éves nőbeteg a Maldív-szigeteken, valamint egy szintén fővárosi 34 éves nőbeteg Indonéziában járt a lappangási idő alatt. Mindhárman külföldön fertőződtek, így az esetek import eredetűek. A diagnosztikus laboratóriumi vizsgálatok mindhárom esetben a Dengue vírus kóroki szerepét igazolták.
Egy Pest vármegyében élő 52 éves magyar nőbeteg Zika-láz megbetegedésének gyanúját jelentették, melyet a laboratóriumi vizsgálatok igazoltak. A beteg a lappangási idő alatt a Seychelle-szigeteken tartózkodott, ahol túráztak is, ott fertőződött, az eset import eredetű.
A 20. héten három importált vírusos vérzéses láz megbetegedést jelentettek, mindhárman magyar állampolgárok és a fővárosban élnek. Egy 29 éves nő Vietnámban, egy 69 éves férfi Indonéziában, és egy 35 éves férfi a Maldív- szigeteken járt a lappangási idő alatt, mindhárman külföldön fertőződtek, az esetek import eredetűek. A diagnosztikus laboratóriumi vizsgálatok mindhárom esetben a Dengue vírus kóroki szerepét igazolták.
a 19. héten két importált vírusos vérzéses láz megbetegedést diagnosztizáltak. Egy Vas vármegyei 58 éves férfi és egy 41 éves fővárosi nő Indonéziában jártak a lappangási idő alatt, mindketten külföldön fertőződtek. A diagnosztikus laboratóriumi vizsgálatok mindkét esetben a Dengue vírus kóroki szerepét igazolták.
A 17. héten három importált eredetű vírusos vérzéses láz megbetegedést diagnosztizáltak. Egy Pest vármegyei 29 éves férfi a Maldív-szigeteken, egy 52 éves Veszprém vármegyei férfi Indonéziában, és egy, a fővárosban élő brazil állampolgárságú nő pedig Brazíliában, Dengue láz endémiás területen járt a lappangási időben, mindhárman külföldön akvirálták a fertőzést. A diagnosztikus laboratóriumi vizsgálatok mindhárom esetben a Dengue vírus kóroki szerepét igazolták.
A korábbi hetekben már szintén előfordultak importált esetek. A 16. héten egy importált eredetű vírusos vérzéses láz megbetegedést diagnosztizáltak. Egy 42 éves fővárosi férfi a betegség inkubációs ideje alatt Thaiföldön tartózkodott, és ott fertőződött meg. A főbb tünetek szédülés, fejfájás, láz, izom-ízületi fájdalom voltak. A diagnosztikus laboratóriumi vizsgálatok a Dengue vírus kóroki szerepét igazolták.
A 11. héten négy importált vírusos vérzéses láz megbetegedést diagnosztizáltak. A betegek: egy 56 éves férfi, egy 43 éves nő, egy 20 éves nő, és egy 32 éves férfi. Mind a négy beteg magyar állampolgár és a fővárosban él. Valamennyien egzotikus országokban tartózkodtak a lappangási idő alatt (Thaiföld, Guatemala, Bali), ott akvirálták a fertőzést. A vezető tünetek láz, hidegrázás, fáradékonyság, izomfájdalom, ízületi fájdalom, fejfájás voltak. A diagnosztikus laboratóriumi vizsgálatok mind a négy betegnél a Dengue vírus kóroki szerepét igazolták.
A 8. héten öt, importált eredetű vírusos haemorrhagiás láz megbetegedés került a nyilvántartásba. Egy fővárosban élő 28 éves nő és egy 28 éves férfi a betegség lappangási idejében Thaiföldön nyaralt, ott akvirálták a fertőzést. A fő tünetek a láz és hidegrázás voltak. Egy szintén fővárosi 36 éves férfibeteg és egy Pest vármegyében élő 41 éves nőbeteg ugyancsak a Thaiföldön történő tartózkodás során fertőződött. A tünetek láz, fejfájás, hányinger, hányás voltak. Az ötödik beteg egy 24 éves budapesti nő volt, aki a lappangási időben Mauritiuson járt. A diagnosztikus laboratóriumi vizsgálatok mind az öt esetben a Dengue vírus kóroki szerepét igazolták a 8. héten.
A 7. héten szintén került egy, importált eredetű vírusos haemorrhagiás láz megbetegedés a nyilvántartásba. A Pest vármegyében élő, 63 éves magyar nőbeteg a betegség lappangási idejében Srí Lankán és a Maldív-szigeteken nyaralt, ott akvirálta a fertőzést. A tünetek láz, hányinger, fáradékonyság, izomfájdalom, csontfájdalom, ízületi fájdalom, fejfájás, szem mögötti fájdalom voltak. A diagnosztikus laboratóriumi vizsgálatok szintén a Dengue vírus kóroki szerepét igazolták.
Vigyázzon, aki ilyen egzotikus helyekre utazik, és ne csak olyankor adassuk be az oltásokat, ha kötelezőek! Tájékozódjunk külföldi út előtt, milyen vírusok terjednek a célországunkban!