HelloVidék • 2024. október 4. 08:15
Nagyon sok magyart érint az inzulinrezisztencia és a cukorbetegség, de jó hír, hogy még a táplálkozással is segíthetünk ezen. De hogyan?
Az elmúlt évtizedek során Magyarországon valódi népbetegséggé nőtte ki magát az inzulinrezisztencia és a cukorbetegség, amelyeknek a kialakulása jelentős részben az életmódunknak és a táplálkozásunknak köszönhető - írja a HelloVidék. Emiatt utánajártak, mi mindent érdemes tudni ezekről az egészségügyi problémákról: hogyan alakul ki az inzulinrezisztencia és a kettes típusú cukorbetegség? Hogy lehet megelőzni, visszafordítani vagy kordában tartani őket, milyen diétát érdemes kipróbálnunk, ha valódi változást akarunk elérni?
A 160 grammos szénhidrátdiéta az inzulinrezisztencia és a cukorbetegség kialakulása kapcsán került be a köztudatba, azonban a szakemberek hamar rájöttek arra, hogy a fogyókúrázás kiváló eszközeként is szolgálhat, ha mérsékeljük napi szénhidrátbevitelünket.
Táplálkozásunk során az étrendünk 50-70%-a tipikusan szénhidrátokból áll (gondoljunk csak bele, mit szoktunk reggelizni, ebédelni vagy vacsorázni). A szénhidrátok megemésztése, azok felszívódása során a szervezetünk glükózt (cukrot) vesz fel, ami megjelenik a vérünkben is – itt jön a képbe az inzulin nevű hormon, amelyet a hasnyálmirigyünk termel. Az inzulin a vércukorfelvételben játszik kulcsfontosságú szerepet, az a feladata, hogy a cukor a vérünkből bejusson az inzulinérzékeny sejtekbe és az energiaforrásukká váljon ahelyett, hogy a testünk a zsírkészletek felhasználásához nyúlna energiáért.