Pénzcentrum • 2024. szeptember 23. 12:15
A nyugat-nílusi vírus terjedése egyre nagyobb aggodalomra ad okot az Egyesült Államokban és Európában. A szúnyogok által terjesztett kórokozót először az 1930-as években fedezték fel Ugandában, ám évtizedes jelenléte ellenére még mindig nincs ellene sem vakcina, sem hatékony gyógymód - írja a BBC.
A probléma súlyosságát jól mutatja, hogy nemrég Anthony Fauci, a neves HIV-kutató és a Covid-19 járvány elleni küzdelem egyik vezéralakja megfertőződött. A 83 éves szakember feltehetően a saját kertjében kapott szúnyogcsípés következtében betegedett meg.
Az Egyesült Államokban évente mintegy 2 000 ember fertőződik meg a vírussal, ami 1 200 súlyos idegrendszeri megbetegedéshez és több mint 120 halálesethez vezet. Kristy Murray, az Emory Egyetem professzora hangsúlyozza:
Bárki veszélyeztetett lehet. Egy egyszerű szúnyogcsípés is elég a fertőzéshez. És bár főként az idősebbeknél látunk súlyos betegséget, a fiatalok is megbetegszenek.
A vírus 1999-ben jelent meg először az USA-ban, New Yorkban. Azóta több mint 59 000 megbetegedést és 2 900 halálesetet regisztráltak,
bár a tényleges fertőzések száma a becslések szerint meghaladhatja a hárommilliót.
NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!
Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)
Az éghajlatváltozás miatt a helyzet várhatóan tovább romlik. A melegebb hőmérséklet felgyorsíthatja a szúnyogok fejlődését és a vírus terjedését. Spanyolországban például 2020-ban példátlan méretű járvány tört ki.
A fertőzöttek többségénél nem vagy csak enyhe tünetek jelentkeznek, de a súlyos esetek élethosszig tartó rokkantságot okozhatnak. Különösen veszélyeztetettek az idősek, a legyengült immunrendszerűek, a cukorbetegek és a magas vérnyomásban szenvedők.
Murray professzor szerint: "A súlyos betegségben szenvedők körülbelül 10%-a meghal az akut fertőzésben, és körülbelül 70-80%-uknál hosszú távú neurológiai következményekkel kell számolni."