Pénzcentrum • 2024. szeptember 9. 13:29
A Kék Vonal Gyermekkrízis Alapítvány lelkisegély-szolgálatást az elmúlt egy évben közel 30 ezer esetben keresték meg beszélgetésre, megértésre vágyó gyerekek és fiatalok. Az alapítvány a szeptember 10-i öngyilkosság-megelőzés világnapja alkalmából fel szeretné hívni a figyelmet, hogy társadalmi szinten komoly és átfogó segítségre van szükségük a mentális nehézséggel küzdő fiataloknak.
A több mint 30 éves múltra visszatekintő Kék Vonal Gyermekkrízis Alapítványt, Magyarország egyetlen, 24 órában telefonon, chaten és e-mailen is elérhető ifjúsági lelkisegély-szolgáltatását naponta átlagosan 5 fiatal hívja fel azzal a gondolattal, hogy önmaga ellen fordul. Az elmúlt egy év során a közel 30 ezer megkeresésből 6 ezer szólt különböző félelmekről, szorongásokról, 4 ezer esetben számoltak be a fiatalok általános lehangoltságról és depresszióra utaló jelekről, 3 ezer esetben pedig a magány érzése miatt hívták fel a lelkisegély-vonalat. Több mint 2 ezer megkeresésben jelent meg az öngyilkossági gondolat, közel 1500 esetben pedig önsértés miatt kértek segítséget a fiatalok.
"Súlyos veszélyhelyzetek esetén a célunk a személyes segítség szervezése. Erre az elmúlt egy évben több mint 100 esetben került sor. Akut öngyilkossági veszély miatt pedig 18 esetben volt szükség a mentők közbeavatkozására. Azt tapasztaljuk, hogy évről évre több gyerek és család marad a pszichés problémákkal megfelelő ellátás nélkül. Sokszor szembesülünk a beszélgetésekben az öngyilkosság több rizikófaktorával is, de ezekre hatékony választ találni egyre nagyobb kihívás, mert a gyerekek védelmét szolgáló rendszerek súlyos kapacitáshiánnyal küzdenek" – mondta Reményiné Csekeő Borbála, a Kék Vonal Gyermekkrízis Alapítvány szakmai vezetője.
Bárki tehet ellene: szülő, rokon, tanár, barát, ismerős
Ehhez életbevágóan fontos komolyan venni az öngyilkossági szándékra utaló jeleket. Ilyen jel lehet a növekvő lehangoltság, a fokozott reményvesztettség, az erőtlenség, ha valaki nem leli örömét korábban fontos tevékenységekben, visszavonul korábban fontos kapcsolatoktól és a környezettől, öngyilkossági gondolatokat oszt meg, vagy öngyilkossági tervet említ, búcsúüzenetet küld, illetve elajándékozza fontos tárgyait.
Hogyan segíthetünk?
NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!
Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)
- Az öngyilkossági gondolat ne legyen tabu! Ne fordítsuk el a fejünket, legyünk készek a szükségletek és jelzések észlelésére!
- Keressünk valódi megoldásokat, amik képesek megváltoztatni azokat a helyzeteket, amiktől az érintett szenved, vagy amik stresszt okoznak számára!
- Fontos, hogy képesek legyünk a fiatal negatív érzéseit meghallgatni, készek legyünk vele együttérezni!
- Adjunk konstruktív eszközöket a fájdalmak és feszültségek elviseléséhez. Támogassunk minden feltöltő tevékenységet és pozitív kapcsolatot.
- Lehetőségeinkhez mérten segítsünk az érintettnek pszichológiai, pszichiátriai ellátásba kerülni, pszichoterápiás segítséget kapni! Akut életveszély esetén a mentők, illetve rendőrség értesítése a megfelelő lépés.
Az öngyilkossági gondolatok hátterében lévő összetett helyzetek feltárásához és a pozitív változások elindulásához szakember segítségére van szükség. Az első lépés viszont az, hogy az öngyilkos gondolatok ne számítsanak tabunak!
Kérj segítséget érintettként, vagy ha aggódsz egy fiatalért! A Kék Vonal Gyermekkrízis Alapítvány lelkisegély-szolgáltatása éjjel-nappal, ingyenes és anonim módon elérhető a 116 111 telefonszámon, illetve a kek-vonal.hu oldalon.