Dúl a harc az államosított lombikprogram körül: ez nagyon sok magyar család életét befolyásolja

Pénzcentrum2024. augusztus 26. 09:15

A magyarországi lombikprogram államosítása körüli ellentmondások és problémák továbbra is vitát generálnak – állítja a Népszava. Rétvári Bence államtitkár szerint ugyanakkor az államosítás óta megduplázódott a meddőségi kezelések és az ebből született gyermekek száma.

A lap szerint az államtitkár állításait a szakmai források és az OEP korábbi adatai cáfolják, állítva, hogy a születésszám évek óta stabil, és kapacitásbővítés hiányában a megduplázott kezelésszám irreális.

Korábbi cikkünkben már írtunk arról, hogy sürgős módosításokra szorulna a magyarországi lombikprogram, amelynek reformja Rékassy Balázs egészségügyi közgazdász szerint még a kötelező szűrővizsgálatok bevezetésénél is fontosabb lenne. 

A szakértők szerint az államosított rendszer nem hozta meg a várt eredményeket. Noha a kormány 2019-ben 4000 lombikbébi születését ígérte évente, a valós szám ennél jóval alacsonyabb. A problémák közé tartozik az orvosok és a kapacitások hiánya, ami miatt a várólisták hosszúak és az ellátás színvonala romlik. Sok magyar pár külföldön keres megoldást, különösen Csehországban, ahol szigorúbb és hatékonyabb módszereket alkalmaznak a lombikkezelések során.

Az államosítás előtti jól működő magánintézmények megszűnése és a kormány által létrehozott egységes rendszer nem váltotta be a hozzá fűzött reményeket. A szakma és a páciensek egyaránt elégedetlenek az új rendszerrel, és az elmúlt években jelentős visszaesés tapasztalható a magyar meddőségi kezelések minőségében és eredményességében.

Címkék:
egészség, orvos, egészségügy, államosítás, betegség, szűrővizsgálat, lombikprogram,