Így tarolja le a világot a majomhimlő: fontos változásokon eshetett át a rettegett vírus

Pénzcentrum2024. augusztus 21. 20:01

Az majomhimlőt okozó vírust először az 1950-es évek végén fedezték fel, de vannak jelek arra, hogy az elmúlt három-négy évben olyan változásokon ment keresztül, amelyek lehetővé tették, hogy könnyebben terjedjen az emberek között - írja a BBC.

A majomhimlőként ismert vírus az elmúlt években olyan változásokon ment keresztül, amelyek lehetővé tették könnyebb terjedését az emberek között. Bár a betegséget először az 1950-es évek végén fedezték fel, csak nemrég vált globális közegészségügyi aggodalommá. Sagan Friant, a Pennsylvania Állami Egyetem antropológusa rámutat, hogy a betegségnek valójában kevés köze van a majmokhoz.

Először majmokon fedezték fel laboratóriumi körülmények között Dániában, és bár valóban megfertőzi a majmokat, izolálták is majmokból, de nem ők a betegség elsődleges rezervoárjai

- mondja Friant.

A magyarul sokszor még mindig majomhímlőként emlegetett betegség terjedése az utóbbi időben felgyorsult. 2024 augusztusában az Afrikai Betegségellenőrzési és Megelőzési Központok közegészségügyi vészhelyzetet hirdettek az mpox új változata miatt, amely több afrikai országban okozott megbetegedéseket és haláleseteket. A WHO is nemzetközi aggodalomra okot adó közegészségügyi vészhelyzetnek nyilvánította a helyzetet.

NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!

Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)

A vírus terjedésének pontos oka még nem ismert, de a genetikai elemzések arra utalnak, hogy a nyugat-afrikai mpox vírus már 2017-ben felvehette az emberről emberre terjedés képességét. Azóta számos olyan mutációt halmozott fel, amelyek révén jobban képes megfertőzni az emberi gazdaszervezeteket.

Az mpox elsősorban szoros fizikai érintkezés útján terjed, nem olyan könnyen, mint például a Covid-19. A fertőzés tünetei között szerepel láz, fejfájás, izomfájdalom és jellegzetes kiütések.

Bár az mpox általában nem halálos, rendkívül kellemetlen és fájdalmas betegség. A halálozási arány alacsony, de a betegség súlyos esetekben komoly szövődményeket okozhat.

Címkék:
vírus, betegség, who, betegségek, vírustörzs, vírusvariáns, vírus hírek, vírusfertőzés,