Pénzcentrum • 2024. augusztus 13. 19:01
Az elmúlt hónapokban aggasztó jelenségre figyelhettünk fel: teret nyertek az AIDS-konteók, köszönhetően néhány befolyásos személyiségnek és platform által terjesztett összeesküvés-elméleteknek. Joe Rogan, a világ egyik legnépszerűbb podcastere, februárban több millió hallgató előtt állította, hogy a "partidrogok" fontos tényezői az AIDS kialakulásának - tudósított az MTI Tech Review.
Az utóbbi időben az AIDS-tagadás mozgalommá formálódása figyelhető meg, főként a koronavírus-járvány okozta bizalmatlanság hátterében. Az ilyen tagadó elméletek, amelyek azt állítják, hogy az AIDS-et nem a HIV vírus okozza, vagy hogy a HIV egyáltalán nem is létezik, már évtizedekkel ezelőtt megdőltek, de a közegészségügy iránti újabb gyanakvás új életet lehelt beléjük. Joe Rogan, a világ legnépszerűbb podcastere, és vendége, Bret Weinstein is elősegítették ezen tévhitek terjedését azzal, hogy hamis információkat osztottak meg az AIDS-ről és annak kezeléséről.
Az AIDS-tagadás mögött álló mozgalom a COVID-19 járvány idején jelentős mértékben felerősödött, amikor sokan elkezdték megkérdőjelezni a közegészségügyi intézkedéseket és az orvosi tudományba vetett bizalmat. Ez a bizalmatlanság terjed a közösségi médiában és különféle platformokon, amelyek lehetővé teszik ezeknek a veszélyes elképzeléseknek a széleskörű elérését. Az ilyen álhírek és összeesküvés-elméletek, ha elég nagy tömegekhez jutnak el, súlyosan veszélyeztethetik az AIDS kezelését és a megelőzést célzó intézkedéseket.
A technológiai platformok, mint a Spotify és Amazon, szerepe sem elhanyagolható a tagadás terjedésében, mivel ezek a platformok nem lépnek fel határozottan az orvosi tévinformációk terjesztése ellen. Az AIDS-tagadók, akik korábban a COVID-19 járványhoz kapcsolódó összeesküvés-elméleteket terjesztették, most hasonló módszerekkel igyekeznek hitelteleníteni a HIV és AIDS körüli tudományos konszenzust. A jelenség komoly veszélyt jelenthet a közegészségügyre, különösen, ha politikai szinten is támogatásra talál.
Az AIDS-tagadás újjáéledése arra figyelmeztet, hogy a közegészségügyi intézményekbe vetett bizalom megrendült, és sürgető szükség van arra, hogy hatékonyabb módszereket találjunk a tévinformációk megfékezésére, mielőtt azok további károkat okoznának az egészségügyi rendszerekben és a betegellátásban.