Pénzcentrum • 2024. július 26. 13:15
A modern élet velejárója, hogy egyre több időt töltünk a képernyő előtt: legyen szó munkáról, tanulásról vagy szórakozásról, a monitorok és kijelzők mindennapjaink szerves részévé váltak - azonban egyre többen tapasztalják, hogy a hosszú képernyőidő fejfájáshoz, migrénes rohamokhoz vezethet - közölte a Healthline.
A képernyőnézés okozta fejfájás és migrén nem csak a munkavégzésünket nehezíti meg, hanem a magánéletünkre is negatív hatással lehet, ugyanis a fájdalom akadályozhat minket mindennapi feladataink teljesítésében, és sajnos még a barátainkkal, családunkkal töltött szabadidőnket is megkeserítheti.
A képernyőnézés okozta fejfájás tünetei hasonlóak lehetnek az átlagos fejfájáshoz vagy a migrénhez: jellemző rá a lüktető fájdalom, a fény- és hangérzékenység, a szemszárazság, a homályos látás és az émelygés is.
Gondoljunk csak bele, mennyi időt töltünk naponta internetezéssel, online megbeszéléseken való részvétellel vagy a közösségi média böngészésével! Habár mindig nem tudjuk elkerülni a képernyő okozta fejfájást, már néhány egyszerű új szokás bevezetésével is csökkenthetjük annak kockázatát. Nézzük, milyen tanácsokkal látnak el a szakértők!
1. Szabályozzuk a fényerőt!
Kulcsfontosságú tényező, hogy egyensúlyban tartsuk a monitor fényerejét a minket körülvevő világítás intenzitásával, ugyanis, ha túl erős vagy túl gyenge monitorfényt használunk, könnyebben elfárad a szemünk. Tipp: próbáljuk meg úgy elhelyezni a monitort, hogy a lehető legkevésbé tükröződjön rajta a fény!
2. Tartsunk gyakori szüneteket!
A 20-20-20-as szabály szerint minden 20 percben ajánlott tartanunk egy legalább 20 másodperces szünetet, mialatt egy olyan tárgyat figyelünk, ami 20 láb (azaz 6 méter) távolságra van tőlünk. Ezeknek a szüneteknek a betartásával csökkenthetjük a szemfáradtság mértékét.
3. Ne nézzük túl közelről a monitort!
Ügyeljünk arra, hogy a monitorunk legalább 50-60 cm távolságra legyen a szemünktől!
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el, havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
4. Használjunk kékfényszűrős szemüveget!
Habár a friss kutatások szerint a kékfényszűrős lencsék hatékonysága korlátozott, érdemes kipróbálni őket, hátha segítenek nekünk.
5. Szerezzünk be képernyővédőt!
Abban az esetben, ha monitorunknak tükröződési problémái vannak, fontoljuk meg egy tükröződésmentesítő képernyővédő beszerzését.
6. Nyomtassuk ki a dokumentumokat!
Sajnos nem ez a legkörnyezetkímélőbb megoldás, de érdemes lehet a hosszabb dokumentumokat kinyomtatni és úgy elolvasni őket, hogy ezzel is csökkentsük a képernyőidőnket.
Attól, hogy már kialakult fejfájással vagy migrénes rohammal kell szembenéznünk, még nem kell beletörődnünk abba, ugyanis többféle módszer is létezik a fájdalom enyhítésére, amelyek a következők:
- Vény nélkül kapható fájdalomcsillapítók használata: sokszor csak a paracetamol, aszpirin vagy ibuprofen tartalmú gyógyszerek jelentenek megoldást az akut migrénes rohamokra.
- Vényköteles gyógyszerek: ezek lehetnek a migrén akut kezelését szolgáló gyógyszerek (pl. triptánok) vagy migrénmegelőző gyógyszerek (pl. béta-blokkolók) is, tipikusan súlyosabb esetekben.
- Életmódbeli változtatások: a jóga, a tai chi vagy a mindfulness technikák is segíthetnek a migrént kiváltó stressz csökkentésében, mindemellett az étrendi módosítások (például a koffein és az alkohol fogyasztásának a kerülése) is hasznosak lehetnek.