Portfolio • 2024. július 19. 09:20
A magánegészségügyi piac méretének becslését már második alkalommal készítette el a Portfolio. Az idei elemzés során a legnagyobb szereplőkről gyűjtött adatok és az előző évi struktúra továbbfejlesztésével egy még részletesebb képet kaphatunk a magánegészségügy helyzetéről Magyarországon.
Az idei piacméret becslés egyik legfontosabb módszertani változása a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő (NEAK) által a magánegészségügyi szereplőknek kifizetett finanszírozás összegének pontosítása volt. A NEAK által publikált nyilvános adatbázis felhasználásával ez némileg módosította a becsült piacméretet is. A teljes piacméret meghatározásához a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) nyilvánosan elérhető statisztikájából indultak ki
A becslés végeredménye szerint magyar magánegészségügyi szolgáltatók bevételei 2023-ban meghaladták a 900 milliárd forintot. Ez több mint 40%-kal magasabb volt a 2019-es időszakhoz képest és évi átlagosan 10%-os növekedést mutatott. A végeredmény annyiban felülbecsüli valós piacméretet, hogy ezen összegben benne vannak azok is akik kizárólag NEAK ellátást végeznek virtuális outsource megállapodás alapján állami intézmények számára.
A TOP25 szereplő kombinált piaci részesedése nőtt, de lassabban mint korábban. Részarányukat 18%-ra becsülték ami kis növekedést jelentett korábbiakhoz képest.
A piaci statisztikák alapján a magánegészségügy növekedése nem állt meg, de megtorpanás érzékelhető a piaci számokból is az utóbbi években - írja a lap. Elsősorban a fekvő ellátások hatottak negatívan a növekedésre és hogy emiatt a nagyobb szereplők nem tudták jelentősen növelni piaci súlyukat, de ezek a tendenciák átmenetiek lehetnek, 1-2 éves időtávon a piaci koncentráció dinamikusabb folytatását és a fekvőbeteg ellátások lendületesebb növekedését várják. Az egyik legnagyobb korlát a magánellátások finanszírozási szerkezete: 5-6 évnek is el kell telnie, mire az önkéntes finanszírozási formák jelentős pozitív hatással lehetnek a piacnövekedésre.