Pénzcentrum • 2024. július 2. 11:45
Egy orvos szerint a hosszú élet titka a szívünk egészségének megőrzésében rejlik, amihez elengedhetetlen, hogy helyesen táplálkozzunk, ügyeljünk a rendszeres testmozgásra, illetve, hogy az életmódbeli változtatások bevezetése időben megtörténjen, ugyanis sokan sajnos csak túl későn kezdenek el odafigyelni szívük egészségére – írta meg a Business Insider.
Dr. Gregory Katz, a NYU Langone kardiológusa hangsúlyozza, hogy az emberek gyakran túl későn kezdenek el foglalkozni szívük egészségével - sokan csak akkor döbbenek rá a problémára, amikor már elszenvedtek egy szívrohamot vagy egy stroke-ot. Katz szerint ezeknek a betegségeknek a magjait már korán elvetjük, azonban hétköznapi egészségmegőrző szokásainkkal - mint például az egészséges táplálkozás és a rendszeres testmozgás - jelentős mértékben hozzájárulhatunk szívünk védelméhez és a különböző szívbetegségek megelőzéséhez.
Nem minden esetben kerülhetjük el a gyógyszereket
A szakértő szerint a betegek egy része halogatja a gyógyszeres kezelés lehetőségét, helyette abban reménykedik, hogy a gyógyszerek alkalmazását megelőzően életmódváltással csökkenthetik a betegségek kockázatát.
Az orvos azt is megjegyzi, hogy sokan nem őszinték magukkal az életmódbeli változtatásaikat illetően, ami gyakran vezet ahhoz, hogy évekkel később sem sikerül javítaniuk egészségügyi paramétereiken.
Lépésről lépésre kell haladnunk
Katz szerint a tartós változás kulcsa a kis, fenntartható lépésekben rejlik: az egyik legkézenfekvőbb módszer gyanánt említi például az üdítőitalokból eredő cukorbevitel csökkentését. Hangsúlyozza továbbá, hogy a gyakran fogyasztott feldolgozott élelmiszerek, a hozzáadott cukrok, a vörös húsok és a telített zsírok mind növelik a magas koleszterinszint és más szív- és érrendszeri egészségügyi problémák kockázatát.
A fentiekkel ellentétben ajánlja a zöldségek, a teljes kiőrlésű gabonák, a hüvelyesek és a telítetlen zsírok fogyasztásán alapuló étrendeket.
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
Az étrend átalakítása nem könnyű feladat
A szakértő felhívja a figyelmünket azonban arra is, hogy ha egyszerre túl sok változtatást próbálunk megvalósítani, az akár hátráltathat is minket céljaink elérésében. Szerinte elsősorban az édes üdítőitalok és az alkohol fogyasztásának csökkentése lehet az egyik leghatékonyabb módja annak, hogy javítsunk táplálkozásunk minőségén, és hogy támogassuk szívünk egészségét.
Katz szerint ezeknek a mellőzése nem csak egy egyszerű lépés lehet afelé, hogy jobban vigyázzunk szívünk egészségére: a korlátozás által normalizálhatjuk vérnyomásunkat és koleszterinszintünket is. Az alkoholfogyasztás és a kalóriabevitel csökkentése jelentős mértékben hozzájárulhat ezeknek a kulcsfontosságú egészségügyi mutatóknak a javításához.