MTI • 2024. június 27. 17:03
A WHO legújabb jelentése szerint közel 1,8 milliárd felnőtt van kitéve olyan betegségek kockázatának, mint a rák, stroke, demencia és cukorbetegség, a fizikai aktivitás hiánya miatt. A kutatások kimutatták, hogy 2010 és 2022 között világszerte nőtt a fizikai inaktivitás mértéke, és ha a jelenlegi tendencia folytatódik, 2030-ra a felnőtt lakosság 35%-a nem fog elegendő testmozgást végezni. Az Egészségügyi Világszervezet sürgeti a fizikai aktivitás fokozását és a kapcsolódó finanszírozás növelését a globális egészségügyi krízis megállítása érdekében.
A fizikai aktivitás hiánya miatt világszerte közel 1,8 milliárd felnőtt van kitéve olyan betegségeknek, mint a rák, stroke, demencia és cukorbetegség, és a helyzet folyamatosan romlik – figyelmeztetett az Egészségügyi Világszervezet (WHO) legújabb jelentése.
A kutatók által készített tanulmány megállapította, hogy 2010 és 2022 között a fizikai inaktivitás globálisan mintegy öt százalékkal növekedett. Jelenleg a felnőttek csaknem egyharmada (31 százalék) nem végez elegendő testmozgást, míg 2000-ben ez az arány 23 százalék, 2010-ben pedig 26 százalék volt. Amennyiben ez a tendencia folytatódik, a szakértők előrejelzése szerint 2030-ra a felnőtt lakosság 35 százaléka nem fog megfelelően mozogni.
A kutatások kimutatták, hogy a mozgáshiány növeli a szívbetegségek, stroke, 2-es típusú diabétesz, demencia, valamint a mell- és bélrák kialakulásának kockázatát. A The Lancet Global Health folyóiratban publikált tanulmány arra is rávilágított, hogy a nők körében még rosszabb a helyzet: a fizikai aktivitást nem végző nők aránya 34 százalék, míg a férfiaké 29 százalék. Tedrosz Adhanom Gebrejeszusz, a WHO főigazgatója hangsúlyozta, hogy a fizikai aktivitás növelésével javíthatnánk a rák, szívbetegségek és mentális egészség terén, ezért sürgette a fizikai aktivitás melletti elkötelezettség megerősítését és az ezzel kapcsolatos finanszírozás növelését.
A WHO ajánlása szerint a felnőtteknek hetente 150 perc mérsékelt intenzitású vagy 75 perc erőteljes intenzitású mozgásra van szükségük. A mérsékelt intenzitású tevékenységek közé tartozik az óránként hat kilométeres gyaloglás, az erőteljes takarítás, például ablakmosás és felmosás, az óránként 16-19 kilométeres sebességű kerékpározás vagy a tollaslabdázás. Az erőteljes intenzitású mozgás pedig olyan tevékenységeket foglal magában, mint a hegymászás, az óránként 10 kilométeres vagy gyorsabb futás, a gyors biciklizés, a futball, kosárlabda vagy tenisz.
NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!
Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)
A 163 ország és terület adatait és becsléseit elemző tanulmány szerint a 60 év felettiek kevésbé aktívak a fiatalabbaknál. Emellett kiderült, hogy míg a magas jövedelmű nyugati országokban csökken a fizikai inaktivitás aránya – 2022-ben a felnőttek 28 százaléka mozgott keveset –, ezek az országok sem fogják elérni a 2010 és 2030 közötti időszakra kitűzött célt, hogy 15 százalékkal csökkentsék a fizikai inaktivitást. Rudiger Krech, a WHO egészségmegőrzésért felelős igazgatója szerint biztosítani kell a fizikai aktivitás mindenki számára elérhető, anyagilag megengedhető és élvezetes lehetőségeit a népesség egészségének javítása érdekében.