Repülő kullancsok inváziója indult Magyarországon: nem hat ellenük a riasztó, borzasztó a csípésük

Pénzcentrum2024. június 23. 13:02

Nyáron és ősszel tömegesen jelenik meg a szarvaslégy Magyarországon is. A repülő kullancsnak nevezett ízeltlábúak elsősorban vadállatok vérét szívják, de embereket is megtámadhatnak, ami kellemetlen bőrtüneteket okozhat - emellett különféle betegségeket, élősködőket is terjeszthetnek. A hagyományos kullancs- és rovarriasztók hatástalanok ellenük, ezért érdemes néhány óvintézkedést megtenni kirándulásaink során.

A szarvaslégy a kullancslegyek családjába tartozik, külsőleg egy kullancsra emlékeztet, melynek a testéből két átlátszó szárny nő ki. Ellentétben a közönséges kullancsokkal – amelyek Magyarországon is a leggyakoribbak –, a szarvaslegyeknek vannak szemeik, valamint hat lábuk van a nyolc helyett. Szárnyaikat a gyors mozgáshoz használják, de amint kiválasztanak egy gazdatestet vérszíváshoz, ledobják azokat.

Kedvelt élőhelyei az erdők és erdőszélek Európában, valamint Észak- és Közép-Ázsiában is, emellett tanyák, istállók, különböző állattartó telepek közelében is gyakoriak. Ezeken a területeken nyáron és ősszel nagy számban fordulnak elő a "repülő kullancsok". A vadállatok, mint az őzek, szarvasok és vaddisznók ideális táplálékforrást biztosítanak számukra.

A szarvaslégy elsősorban állatokat csíp meg, az embereket ritkábban támadja

– mondta a Német Autóklub összefoiglalójában Prof. Dr. Emil Reisinger, a Rostocki Egyetem Orvostudományi Karának infektológus professzora és dékánja, valamint az ADAC Orvoskollégium tagja. Amint ezek az ízeltlábúak egy emlősre telepednek, hogy vért szívjanak, megharapják a bőrt, és akár 30 percig is folyamatosan szívják a vért a gazdatestből. Ha lehetőségük van rá, az áldozatukon maradnak, és szükség esetén többször is táplálkoznak.

A szarvaslégy csípésének felismerése

Ellentétben a kullancsokkal, amelyek inkább a szőrtelen testrészeket választják csípésükhöz, a szarvaslegyek a sűrű szőrzetet és a szőrös bőrfelületeket részesítik előnyben. Ezért a vadállatok mellett főként vastagabb bundájú állatokat csípnek meg, mint például a kutyákat vagy lovakat. Az embereket leggyakrabban a fej, a nyak területén harapják meg a "repülő kullancsok".

Egy másik különbség a kullancsokhoz képest: ha éppen nem táplálkozik, a szarvaslégy könnyen eltávolítható egy fésűvel vagy hideg folyóvízzel. Ugyanis nem ássa be magát tartósan a bőrbe, hanem csak a következő étkezésig marad rajta.

A légy a vérszíváskor a bőrbe kapaszkodik, és viszonylag könnyen eltávolítható, például csipesszel, egy műanyag kártyával vagy vízsugárral. A szarvaslégy csípése után az emberi bőrön helyi gyulladás léphet fel

– mondta Prof. Dr. Reisinger. Az érintett bőrfelület viszkethet, fájhat, kipirosodhat és gennyezhet. A tünetek enyhítése érdekében hűteni lehet. Tartós erős fájdalom, valamint erősen pirosodott vagy irritált bőr esetén orvoshoz kell fordulni.

A rossz hír az, hogy a hagyományos kullancs- és rovarriasztók teljesen hatástalanok a kullancslegyek ellen. Ha kirándulni indulunk, ajánlott zárt ruházatot viselni – bár ezt a nyári melegben nehéz megvalósítani –, és ha már ránk szállt a rovar, a legjobb zsebkendővel megfogni, majd körömmel elpusztítani. Nemrég egy magyar influenszer is elmagyarázta, mit kell tenni, ha rádszáll egy:

LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!

A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 10 millió forintot, 15 éves futamidőre, már 7,21 százalékos THM-el,  havi 89 803 forintos törlesztővel fel lehet venni a CIB Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: az Erste Banknál 8,04% a THM, a Raiffeisen Banknál 8,09%; az UniCredit Banknál 8,12%,  a K&H Banknál 8,31%, akárcsak az OTP Banknál. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)

Sajnos nagyon nehéz védekezni ellenük, ugyanis hangtalanul repülnek a barnás színükkel tök jól beleolvadnak a környezetbe. Nagyon fontos, hogy sose próbálod elhessegetni, mert hidd el, nem tudod lerázni, mindig vissza fog jönni, helyette várd meg, hogy leszálljon a ruhádra és egy papírzsebkendővel nyomd össze

- magyarázta.

Terjeszt betegségeket a szarvaslégy?

A szarvaslégy képes a "Bartonella schoenbuchensis" baktériumot terjeszteni. Ez a kórokozó viszkető bőrkiütést okozhat az embernél (szarvaslégy-dermatitisz). Emellett különféle élősködőket is terjeszthetnek.

Az állatoknál a Bartonella schoenbuchensis különböző szervekben gyulladásos fertőzéseket idézhet elő, az embernél ilyen fertőzéseket feltételeznek, de még nem bizonyították. A baktériumok átvitelének kockázata kisebb, mint a kullancsoknál, mivel a szarvaslégy vérszívásának időtartama sokkal rövidebb

– mondja Reisinger. A kullancsok által terjesztett betegségek, mint az FSME és a Lyme-kór nem veszélyeztetik az embereket a szarvaslégy csípésénél.

Hogyan kellene korlátozni a mobiltelefon-használatot az iskolában?

Az Országgyűlés nemrégiben egy új jogszabály-módosítást fogadott el, amely lehetővé teszi a diákok iskolai mobiltelefon-használatának korlátozását. A módosított törvény szerint a kormány jogosult lenne meghatározni azokat a tárgyakat, amelyeket tilos az iskolákba és kollégiumokba bevinni, illetve azokat, amelyeket csak igazgatói engedéllyel lehet az órákon használni. Ugyanakkor a kérdés egyelőre igencsak megosztja a szülőket, így most leginkább az ő véleményükre vagyunk kíváncsiak, hogyan is kellene rendezni a gyeremekek iskolai mobiltelefon-használatát. Kérjük, segítsd a munkánkat és töltsd ki az alábbi, anonim kérdőívünket.

 

Címkék:
egészség, repülő, fertőzés, invázió, kullancs, kirándulás, rovar, fertőzésveszély,