Pénzcentrum • 2024. június 19. 10:44
A nyári extrém hőségben fontos tudnunk, hogyan előzzük meg a hőkimerülést és a hőgutát, különös figyelmet fordítva az idősekre és gyermekekre, akik fokozottan érzékenyek a magas hőmérsékletre - hangsúlyozza az Országos Mentőszolgálat.
Mint tegnap mi is beszámoltunk róla, a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ, illetve a Katasztrófavédelem elrendelték a harmadfokú hőségriadót, ami szerdától szombat éjfélig tart. Ebben az időszakban nem tanácsos a déli órákban a napra menni, rengeteg folyadékot kell fogyasztani, és ha csak lehet, tartózkodjunk hűtött, légkondicionált helyet.
Az extrém nyári hőhullámok során kiemelten fontos a megfelelő óvintézkedések megtétele, különösen a strandolás során. Az Országos Mentőszolgálat többször is hangsúlyozta már, hogy az idősebbek és a gyerekek különösen veszélyeztetettek ilyenkor, mivel nagyobb eséllyel szenvedhetnek kiszáradásban.
A szakértők is rendre felhívják a figyelmet a hőkimerülés és hőguta közötti lényeges különbségekre, utóbbi állapot azonnali orvosi beavatkozást igényel!
A hőkimerülés jelei között szerepel
- a szédülés vagy ájulás érzése,
- erős izzadás,
- hűvös és sápadt bőr,
- hányinger vagy hányás,
- gyors, de gyenge pulzus
- és az izomgörcsök.
Amennyiben ezeket tapasztaljuk, keressünk fel egy hűvös helyet, fogyasszunk elegendő vizet és alkalmazzunk hideg zuhanyt vagy borogatást.
NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!
Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)
A hőguta tünetei között
- lüktető fejfájást,
- izzadás hiányát,
- magas testhőmérsékletet (39 fok felett),
- vörös és forró bőrt,
- hányingert vagy hányást,
- gyors és erős pulzust
- valamint eszméletvesztést említhetünk.
Hőguta esetén azonnal értesítsük a mentősöket és kezdjük el lehűteni az érintett személyt.
Ezek az információk alapvető fontosságúak lehetnek a nyári időszakban bekövetkező egészségügyi problémák megelőzése és kezelése kapcsán.