Pénzcentrum • 2024. június 6. 22:02
Unió-szerte aggasztó mértékben növekszik a rákos megbetegedések és a rákkal összefüggő halálesetek száma, ezért az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság (EGSZB) sürgeti, hogy fordítsanak kellő figyelmet a rákmegelőzési intézkedésekre, mivel a rákos megbetegedések mintegy 40%-a megelőzhető lenne - olvasható a szervezet közleményében.
Májusi plenáris ülésszakán az EGSZB véleményt fogadott el, amelyben üdvözli a védőoltással megelőzhető rákos megbetegedésekről szóló tanácsi ajánlásra irányuló európai bizottsági javaslatot, amely az európai rákellenes terv (a továbbiakban: rákellenes terv) nyomon követését célzó kezdeményezés. A vélemény fő témája a humán papillomavírus (HPV) és a hepatitis B-vírus (HBV) elleni védőoltás, mivel a védőoltások megelőzhetik az e vírusok által okozott daganatos betegségek különböző fajtáit.
Az EGSZB kiemelte, hogy megfelelő tájékoztatásra, oktatásra és kommunikációra van szükség ahhoz, hogy védőoltásra ösztönözzük a célcsoportokat, valamint hangsúlyozta, hogy a rákmegelőzési intézkedések során biztosítani kell a nemek közötti egyenlőséget. Rámutatott továbbá a háziorvosok, családorvosok, iskolaorvosok és civil társadalmi szervezetek fontos szerepére ezen a területen.
Milena Angelova, a Védőoltással megelőzhető rákos megbetegedések című vélemény előadója kifejtette: „Harcolnunk kell a védőoltásokkal kapcsolatos megbélyegzés és tévhitek ellen. Itt van például az a téves meggyőződés, hogy a védőoltás csak fiatal lányoknak javasolt. Ez azonban nem így van. A szóban forgó vírusok (HPV, HBV) felszámolása érdekében a fiúkat és szüleiket is meg kell szólítanunk”.
Rendkívül fontos, hogy „megfordítsuk a szkepticizmus tendenciáját” – tette hozzá Felszeghi Sára társelőadó. A félretájékoztatás és a dezinformáció elleni küzdelem kulcsfontosságú abban, hogy az embereket arra ösztönözzük, hogy beoltassák magukat. A keresletet és a kínálatot is ösztönözni kell a védőoltások felvételének előmozdítása érdekében.
Az EGSZB átfogó megközelítést sürgetett a rák elleni küzdelemben, olyan, a megelőzési tevékenységek összes formáját felölelő, olajozottan működő és integrált rendszer életre hívásával, amely kiterjed az elsődleges megelőzésre (oltás, egészséges életmód), a másodlagos megelőzésre (szűrés) és a harmadlagos megelőzésre (ápolás és rehabilitáció) is. Az előadó és a társelőadó is nagyon fontosnak tartotta továbbá, hogy az esetleges másodlagos daganatok feltárása érdekében továbbra is szűrjék az egész életre rákkal diagnosztizált betegeket.
JÓL JÖNNE 2,8 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 2 809 920 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 62 728 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 12,86%), de nem sokkal marad el ettől az MBH Bank 62 824 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
Milena Angelova újfent megerősítette, hogy „a tagállamoknak nagyobb mértékű koordinációra és legjobb gyakorlataik cseréjére van szükségük”, hogy hatékonyabban felléphessenek a rák elleni küzdelemben, és EU-szerte növelni tudják az átoltottsági arányt.
A védőoltásoknak mindenki számára elérhetőnek kell lenniük, és az EGSZB célzottabb fellépéseket sürget a hátrányos helyzetű csoportok és egyedi kockázatoknak kitett személyek elérése érdekében. Ahhoz, hogy a védőoltások rendelkezésre álljanak és hozzáférhetőek legyenek, a rákmegelőzést politikai prioritásnak kell tekinteni, és ehhez ennek megfelelően biztosítani kell a szükséges pénzügyi, anyagi és emberi erőforrásokat.
Karikó Katalin a rák ellen
Nemrég a Pénzcentrum is beszámolt róla, hogy a Karikó Katalin közreműködésével kifejlesztett mRNS-alapú gyógyszerészeti technológiát a rák elleni vakcinák fejlesztésében is használják. Szintén a közelmúlt eseménye, hogy Magyarországon először alkalmaztak onkológiai beteg gyerekeknél olyan műtéti eljárást, ahol a beavatkozást megelőzően egy VR-szemüvegen keresztül virtuálisan megjelenítették a daganatot és annak környezetét. Ami a betegség megelőzését illeti, egy dietetikus szerint az olyan életmódbeli változtatások, mint például a növényi alapú élelmiszerek arányának növelése étrendünkben és az ultrafeldolgozott élelmiszerek kerülése, jelentősen csökkenthetik a rák kialakulásának kockázatát.