Pénzcentrum • 2024. május 9. 09:16
A 17. héten nem jelentettek tömeges, közösségi gastroenteritis-járványt - közölte a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK). A 2024. április 22. és 28. közötti időszakban a védőoltással megelőzhető fertőző betegségek közül egy morbilli (kanyaró), egy parotitis epidemica (mumpsz) és két pertussis (szamárköhögés) megbetegedés gyanújáról érkezett jelentés.
Egy Bács-Kiskun vármegyében tartózkodó, oltatlan, román állampolgárságú kétéves leánygyermek kanyaró gyanúját jelentették. Az elvégzett virológiai vizsgálatok igazolták az aktuális morbilli fertőzést, a járványügyi kivizsgálás eredménye alapján az eset importált eredetűnek minősítendő.
Egy Borsod-Abaúj-Zemplén vármegyében élő, két MMR védőoltásban részesült 12 éves leánybetegnél nyaki nyirokcsomó duzzanat miatt merült fel a mumpsz megbetegedés gyanúja. A klinikai diagnózis alátámasztására, vagy elvetésére szolgáló virológiai vizsgálatok folyamatban vannak.
Heves vármegyéből egy 32 éves nőbeteg és 5 hetes fiúgyermeke pertussis, vagyis szamárköhögés megbetegedésének gyanújáról érkezett jelentés. Az elvégzett laboratóriumi vizsgálatok a klinikai tünetek hátterében mindkettőjüknél a B. pertussis kóroki szerepét igazolták.
Ahogy a Pénzcentrum korábbi elemzésében írtuk, a szamárköhögés és a kanyaró Európában jó ideje nagy számban terjed, a szomszédos országokban is nagy fertőzöttszámokról számoltak be. Bár Magyarországon a nagyfokú átoltottságnak köszönhetően kevesen fenyegetettek a két fertőzéstől, kimutatható az esetszámok emelkedése az elmúlt 5 év adataival összevetve. Ezért aki olyan országba utazna, ahol terjed a szamárköhögés és kanyaró, készüljön fel saját és környezetének egészségének védelmére.
Különösen érdemes odafigyelni az idősek és a még oltatlan csecsemők egészségének védelmére ezektől a kórokozóktól!
Lapunk beszámolt arról is, hogy kutatások szerint már Európában, részben Magyarországon is eltejedtek már azok a vérszívók, amelyek terjesztik az olyan egzotikus kórokat, mint a Dengue vírus. Egyelőre az ilyen kórok jellemzően importált eredetűek és utazások során kapják el az emberek, 1-1 eset viszont hetente, kéthetente előfordul, ezért az ilyen különleges kórokozókat sem érdemes félvállról venni.
Sokan hoztak már haza egzotikus kórokat
Az NNGYK friss közlése alapján a 17. héten három importált eredetű vírusos vérzéses láz megbetegedést diagnosztizáltak. Egy Pest vármegyei 29 éves férfi a Maldív-szigeteken, egy 52 éves Veszprém vármegyei férfi Indonéziában, és egy, a fővárosban élő brazil állampolgárságú nő pedig Brazíliában, Dengue láz endémiás területen járt a lappangási időben, mindhárman külföldön akvirálták a fertőzést.
A diagnosztikus laboratóriumi vizsgálatok mindhárom esetben a Dengue vírus kóroki szerepét igazolták.
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
A korábbi hetekben már szintén előfordultak importált esetek. A 16. héten egy importált eredetű vírusos vérzéses láz megbetegedést diagnosztizáltak. Egy 42 éves fővárosi férfi a betegség inkubációs ideje alatt Thaiföldön tartózkodott, és ott fertőződött meg. A főbb tünetek szédülés, fejfájás, láz, izom-ízületi fájdalom voltak. A diagnosztikus laboratóriumi vizsgálatok a Dengue vírus kóroki szerepét igazolták.
A 11. héten négy importált vírusos vérzéses láz megbetegedést diagnosztizáltak. A betegek: egy 56 éves férfi, egy 43 éves nő, egy 20 éves nő, és egy 32 éves férfi. Mind a négy beteg magyar állampolgár és a fővárosban él. Valamennyien egzotikus országokban tartózkodtak a lappangási idő alatt (Thaiföld, Guatemala, Bali), ott akvirálták a fertőzést. A vezető tünetek láz, hidegrázás, fáradékonyság, izomfájdalom, ízületi fájdalom, fejfájás voltak. A diagnosztikus laboratóriumi vizsgálatok mind a négy betegnél a Dengue vírus kóroki szerepét igazolták.
A 8. héten öt, importált eredetű vírusos haemorrhagiás láz megbetegedés került a nyilvántartásba. Egy fővárosban élő 28 éves nő és egy 28 éves férfi a betegség lappangási idejében Thaiföldön nyaralt, ott akvirálták a fertőzést. A fő tünetek a láz és hidegrázás voltak. Egy szintén fővárosi 36 éves férfibeteg és egy Pest vármegyében élő 41 éves nőbeteg ugyancsak a Thaiföldön történő tartózkodás során fertőződött. A tünetek láz, fejfájás, hányinger, hányás voltak. Az ötödik beteg egy 24 éves budapesti nő volt, aki a lappangási időben Mauritiuson járt. A diagnosztikus laboratóriumi vizsgálatok mind az öt esetben a Dengue vírus kóroki szerepét igazolták a 8. héten.
A 7. héten szintén került egy, importált eredetű vírusos haemorrhagiás láz megbetegedés a nyilvántartásba. A Pest vármegyében élő, 63 éves magyar nőbeteg a betegség lappangási idejében Srí Lankán és a Maldív-szigeteken nyaralt, ott akvirálta a fertőzést. A tünetek láz, hányinger, fáradékonyság, izomfájdalom, csontfájdalom, ízületi fájdalom, fejfájás, szem mögötti fájdalom voltak. A diagnosztikus laboratóriumi vizsgálatok szintén a Dengue vírus kóroki szerepét igazolták.
Vigyázzon, aki ilyen egzotikus helyekre utazik, és ne csak olyankor adassuk be az oltásokat, ha kötelezőek! Tájékozódjunk külföldi út előtt, milyen vírusok terjednek a célországunkban!