Pénzcentrum • 2024. május 2. 17:17
Egy friss kutatás szerint a harag negatívan befolyásolja az erek egészségét, ami hosszú távon károsíthatja az érrendszert. A düh megfelelő kezelése tehát kulcsfontosságú szívünk egészsége érdekében.
A Journal of the American Heart Association folyóiratban közölt friss kutatás szerint a düh érzése negatívan befolyásolja az erek egészségét. A Columbia Egyetem kardiológiai részlegének orvosprofesszora, Dr. Daichi Shimbo vezette tanulmányhoz 280 embert vizsgáltak, amely során a résztvevőknek nyolc percig kellett haragot, szomorúságot, szorongást érezniük. A feladat előtt és után többször is megmérték az érrendszeri egészségüket.
A kutatók korábban már összefüggést találtak az érzelmek és a jövőbeli szívbetegségek kockázata között, azonban ebben a tanulmányban kiderült, hogy
míg a szomorúság és a szorongás nem okozott jelentős változást, addig a düh igen.
Dr. Joe Ebinger, a Cedars-Sinai Szívintézet Smidt Szívintézetének klinikai analitikai igazgatója szerint ez az első jól elvégzett vizsgálat, amely kimutatta az érrendszerünkben bekövetkező akut változásokat válaszként az érzelmekre - írja a CNN.
A tanulmány három fő módot azonosított, ahogyan a düh befolyásolta az erek egészségét: megnehezítette az erek tágulását iszkémia esetén, befolyásolta a sérülések sejtmarkereit és javulási képességét - ezek a hatások akár 40 percig is megfigyelhetőek voltak.
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
Dr. Shimbo szerint fontos figyelembe venni a düh kumulatív hatását is, mivel ha valaki rendszeresen dühös lesz, krónikusan károsíthatja ereit. A tanulmány nem foglalkozott azzal, hogyan kezelhetjük ezt a problémát, de Dr. Brett Ford és Deborah Ashway szerint fontos megtanulni feldolgozni a dühöt anélkül, hogy elmérgesedne.
Shimbo reméli, hogy ezek az eredmények ösztönözhetik az embereket viselkedésterápiák igénybevételére és további kutatásokra arról, hogyan lehet kezelni a dühnek az erekre gyakorolt káros hatásait. Ebinger hangsúlyozza: nem arról van szó, hogy tagadjuk a haragot; mindenki tapasztal majd dühöt. A lényeg abban rejlik, hogy megtaláljuk annak módját, hogyan kontrollálhatjuk és minimalizálhatjuk azt.