Pénzcentrum • 2024. április 21. 12:02
A májbetegek növekvő aránya és az ezzel járó egyre nagyobb népegészségügyi problémák, valamint költségterhek indokolják, hogy az idei évben először a különböző kontinensek májbetegségekkel foglalkozó szervezetei meghirdessék a „World Liver Day” programot.
A krónikus májbetegek száma eléri a 1.5 milliárdot. 2 millió ember hal meg évente májbetegség következtében világszerte és a májzsugor a 11. leggyakoribb halálok a világon. Magyarországon 2022-ben a krónikus betegségek okozta halálozásban a halálokok között a májbetegségek a 4. helyen álltak.
A leggyakoribb májbetegség napjainkban az anyagcsere betegségekkel összefüggő zsírmáj betegség. A világ lakosságának egyharmadát érinti és arányának növekedése összefüggést mutat a kövérséggel és a cukorbetegséggel. Egészséges életmóddal, megfelelő táplálkozással és testmozgással a betegség megelőzhető.
A hepatitis-C vírus (HCV) fertőzöttek számát a világon 71 millióra, Magyarországon 20 000-re becsüljük. A legújabb vírus-ellenes szerekkel a HCV fertőzés gyógyíthatóvá vált. Fő probléma, hogy a fertőzöttek 2/3-a nem tud betegségéről. A vírushepatitisek okozta szövődmények és halálesetek száma korai felismeréssel, a rizikócsoportok kiterjesztett szűrésével és időben elkezdett kezeléssel csökkenthető. 2016-ban a WHO célul tűzte ki 2030-ra az új fertőzések számának 90%-os, a betegséghez társuló halálozás 65%-os csökkentését. 2018-ban ezért alakult meg hazánkban a Nemzeti Hepatitis Bizottság, melynek feladata a Nemzeti Hepatitis Program keretében a fenti célok sikeres végrehajtásának megszervezése.
A májrák aránya évről-évre nő, 2020-ban több, mint 900 000 ember halálát okozta világszerte. Kialakulásában a környezeti tényezők mellett a zsírmáj, az alkoholos májbetegségek és a hepatitis B, C vírus okozta májbetegségek, májzsugorodás, az ezek talaján kialakult májelégtelenség, májtumor játszanak döntő szerepet. Korai felismeréssel, az időben megkezdett hatékony kezeléssel jelentősen javítható a betegek túlélése. Időben felismert esetekben a legújabb májsebészeti eljárások és a májtranszplantáció segíthetnek a betegek túlélésében, életminőségük javításában. Ennek kulcsa a májbetegségek és májzsugor korai felfedezése, a veszélyeztettek gondozásba vétele.
JÓL JÖNNE 2,8 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 2 809 920 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 62 728 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 12,86%), de nem sokkal marad el ettől az MBH Bank 62 824 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
A Semmelweis Egyetem Sebészeti, Transzplantációs és Gasztroenterológiai Klinika, valamint a Magyar Gasztroenterológiai Társaság támogatásával az MGT Hepatológiai Szekciója a „World Liver Day” alkalmából Magyarországon is szeretné a lakosság figyelmét felhívni a májbetegségek veszélyeire, a megelőzési lehetőségekre, valamint a szűrés, korai diagnózis és az időben megkezdett kezelés fontosságára.