Hiába iszol eleget, mégis mindig szomjas vagy? Több súlyos betegség jele lehet, rengeteg embert érint

Pénzcentrum2024. március 8. 06:45

Az elmúlt években a vízfogyasztás növelésére irányuló globális kampányok hatására jelentősen megnőtt a nagyobb vizes palackok iránti kereslet, melyből az egészségtudatos magatartás erősödésére lehet következtetni. Szakértők mindeközben arra figyelmeztetnek, hogy a túlzott vízfogyasztás egészségügyi problémákat idézhetnek elő, ezért fontos az egyensúly megtalálása ezen a téren.

Az elmúlt négy évben több mint 80 százalékkal nőtt a kereslet a 40 unciás (kb. 1 liter) vizes palackok iránt, amivel az eladások összértéke meghaladta a 750 millió dollárt. Ez a tendencia egy globális kezdeményezésnek köszönhetően alakult ki, melynek célja az emberek vízfogyasztásának növelése volt, hiszen becslések szerint az amerikai és brit lakosság fele nem fogyaszt elegendő mennyiségű vizet. Szerencsére a magyarok e tekintetben jól állnak: miközben a 80-as években az egy főre jutó vízfogyasztás még évente mindössze 3 liter körül mozgott, addig ma már meghaladja a 130 litert.

De mit jelent, ha valaki - bár gyakran néz a vizespohara fenekére - folyamatosan szomjasnak érzi magát? A DailyMail cikke szerint ez alapvetően egészségügyi problémákra utalhat, a túlzott só- vagy cukorfogyasztás, új gyógyszerek mellékhatása, vagy súlyosabb betegségek jele lehet.

  • Ilyen a cukorbetegség, mely szájszárazsággal járhat, ami fokozott vízfogyasztásra ösztönözhet. A betegség egy egyszerű vérvizsgálattal kimutatható: 6,5% feletti A1C érték cukorbetegséget jelent.
  • A túlzott szomjúság emellett veseproblémákra is utalhat. Ilyen lehet például a nefrogén diabetes insipidus, amikor túlzott mennyiségű vizelet termelődik a szervezetünkben. Ez az állapot is vérvizsgálattal, valamint vizeletvizsgálattal diagnosztizálható.
  • A túlzott szomjúság érzése lehet a vérszegénység jele is. Ebben az esetben a vér nem képes elegendő mennyiségű egészséges vörösvértestet termelni, amitől a betegek gyengeséget és fáradtságot tapasztalhatnak. A vérszegénységet szintén vérvizsgálattal, pontosabban egy teljes vérkép (CBC) segítségével lehet diagnosztizálni.

A lap megkereste Nick Hird hidratációs szakértőt, a ViDrate társalapítóját, aki elmondta: bizonyos ételek és italok - mint mondjuk a feldolgozott húsok és cukros italok - kiszáradást okozhatnak. A hidratáltság megőrzése érdekében ezért ajánlott naponta nagyjából 8 pohár vizet fogyasztani, ugyanakkor az egyéni igényeket is érdemes figyelembe venni. Emellett azzal is érdemes tisztában lenni, hogy a túlzott vízfogyasztástól hyponatremia alakulhat ki, ami komoly egészségügyi problémákhoz vezethet. Ezért óránként maximum 1 liter víz fogyasztható el biztonságosan.

Súlyos dolog derült ki a magyar csapvízről

A közelmúltban a Pénzcentrum több cikke is foglalkozott a hazai ivóvíz és az ivóvíz szolgáltatás minőségével. A legfrissebb adatok szerint az ország dél-keleti részén a csapvízben található arzén mennyisége meghaladja a normál szintet. Az Állami Számvevőszék vizsgálata szerint pedig fennáll a kockázata annak, hogy az ivóvíz szolgáltatás jelenlegi formájában hosszú távon nem lesz fenntartható.

JÓL JÖNNE 2,8 MILLIÓ FORINT?

Amennyiben 2 809 920 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 62 728 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 12,86%), de nem sokkal marad el ettől az MBH Bank 62 824 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)

Sokan éppen a csapvíz rossz minősége miatt vásárolnak palackozott ásványvizet, azonban a műanyag palackokból ma már egyértelműen tudható, hogy szintén károsítják az egészségünket. Hiszen például a palackok eldobálása erősen környezetszennyező hatású, és az elmúlt évek kutatásai kimutatták, hogy az így keletkező mikroműanyagok a táplálékláncba is bekerülnek. Többek között ezekkel a kérdésekkel és témákkal foglalkozik a Pénzcentrum videblogjának friss epizódja, a CashTag, ami az alábbiakban tekinthető meg:

Címkék:
egészség, cukorbeteg, egészségügy, ivóvíz, betegség, globális, cukorbetegség, betegségek, vízfogyasztás, szakértők, tünetek, alapbetegségek,