Pénzcentrum • 2024. február 3. 18:02
Életünk során számtalan alkalommal előfordulhat, hogy szükségünk lesz egy rutin laborvizsgálatra: ilyen esetekben a vérképünk rengeteg mindent elárul egészségügyi állapotunkról. Járjunk utána, mi a neutrofil granulocita nevű laborparaméter jelentése, mit jelent az, ha a neutrofil granulocita alacsony, vagy ha a neutrofil granulocita magas! Hogyan kapcsolódik a neutrofil granulocita értéke a limfocita értékéhez?
Cikkünkben utánajárunk, mi a neutrofil granulocita nevű laborparaméter jelentése, mit jelent az, ha a neutrofil granulocita magas limfocita alacsony, illetve az, ha a neutrofil granulocita alacsony, limfocita magas a laborvizsgálati eredményben! Mennyi a neutrofil granulocita normál tartománya, milyen esetekben változik a neutrofil granulocita értéke? Milyen betegségekre utal az, ha a neutrofil granulocita alacsony, vagy ha a neutrofil granulocita magas?
Mi a neutrofil granulocita?
A neutrofil granulocita egy alapvető laborparaméter: a neutrofil granulocita egyike a vér- és nyirokrendszerben, illetve más szövetjeinkben kerülő granulocitáknak (sejtes elemek, amelyek egyébként a fehérvérsejtek közé tartoznak), nevüket jellegzetes festődésüknek köszönhetik, ami a fénymikroszkóp alatt válik láthatóvá. Fontos szerepük van a szervezet kórokozókkal szembeni védekezésében: a neutrofil granulocita bekebelezi a kórokozót, lebontja azt és toxikus anyagokat bocsájt ki, amelyek segítik a szervezet védekezőképességét a gennykeltő baktériumokkal szemben.
Mennyi a neutrofil granulocita normál tartománya?
A neutrofil granulocita normál esetben 40-74%, 1.9 – 8.0 G/L vagy 1900-8000/µl a laboreredményben – mértékét vénás vérből szokás meghatározni, a rutin vérszérum vizsgálat részét képezi.
Mit jelent az, ha a neutrofil granulocita alacsony?
Amennyiben a laboreredményben a neutrofil granulocita alacsony szintje mérhető (neutropénia áll fönn), az arra utalhat, hogy a csontvelőben nem képződik elég sejt (pl. csontvelő károsodás toxikus anyagok hatására), de immunrendszerünk működését befolyásoló gyógyszerek, kemoterápia és egyéb csontvelőbetegségek is okozhatják. A neutrofil granulocita alacsony szintjét okozhatják veleszületett immunrendszeri betegségek, autoimmun betegségek, bakteriális és vírusos fertőzések. Az alacsony neutrofil granulocita szám fokozza a fertőzésekre való hajlamot.
NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!
Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)
Mit jelent az, ha a neutrofil granulocita magas?
A magas neutrofil granulocita szám leginkább valamilyen fertőzéses betegséget jelöl (nem feltétlenül kóros állapot, okozhatja pl. stressz, terhesség is), pl. bakteriális eredetű gyulladásos megbetegedéseknél gyakori a neutrofil granulocita magas szintje. Okozhatja egyébként leukémia, oxigénhiányos állapot és mérgezés is.
A neutrofil granulocita és a limfocita kapcsolata
Ahogy ez szinte az összes laborparaméterünkre igaz, ritkán állapítható meg bármilyen betegség kizárólag egyetlen érték vizsgálatával. A neutrofil granulocita száma szoros összefüggést mutat a limfocita számával: ha a neutrofil granulocita alacsony limfocita magas érték mellett, az általában valamilyen immunrendszeri reakciót jelöl (pl. a szervezet válaszol valamilyen fertőzésre, gyulladásra). Ha a neutrofil granulocita magas limfocita alacsony, több kevésbé súlyos vagy súlyosabb betegséget gyanúsíthatunk, azonban a többi laborparamétert is figyelembe kell venni bármilyen diagnózis felállításához – ehhez kérjük háziorvosunk vagy szakorvosunk szakmai véleményét!