Pénzcentrum • 2024. február 3. 17:07
Az elmúlt hetekben több országból jelentették a kanyarós fertőzések számának emelkedését. Az esetek főként Európában okoznak gondokat, de már az Egyesült Államokban is felütötte a fejét a fertőzés. Ráadásul nem a kanyaró az egyetlen, rég kiveszettnek hitt kóroozó, ami jelenleg terjed Európában. A szomszédban egyre több a szamárköhögéses eset is. A leginkább azok a gyermekek vannak ilyen esetekben veszélyeztetve, akik még nem kapták meg az első oltásukat sem, tehát a 15 hónaposnál fiatalabbak. Az ő egészségükre most különösen érdemes vigyázni.
A Reuters azt közölte ma délelőtt, hogy kellett zárni egy svájci egyetem kampuszát a kanyaró terjedésének megfékezése érdekében február 3. és 18. között. A fertőzött diákokat elkülönítették. Nem csak Svájcban küzdenek a kanyarós esetekkel: az Egyesült Királyságban január 19-én figyelmeztetett az egészségügyi hatóság a kanyaró rohamos terjedésére: itt október 1-je óta több mint 300 esetet regisztráltak, pedig egyszer már ott is szinte eltűnt a bategség, akárcsak Magyarországon. Szakértők szerint az állhat a háttérben, hogy a koronavírus világjárvány alatt kevesebben adatták be mind az Egyesült Királyságban, mind a kontinensen a védőoltást kanyaró ellen, mint korábban - írja a Nature. Ennek pedig most érte el Európát a hatása.
A WHO azután kongatta meg a vészharangot, hogy az ENSZ jelentette a kanyarós megbetegedések tömeges fellángolását Európa-szerte és Közép-Ázsiában. Sőt, már az amerikai járványügyi központ (CDC) is figyelmeztetést adott ki, mert a nemzetközi utakról hazatérőknél a kanyarós megbetegedések emelkedését tapasztalták. Tavaly december 1-től idén január 23-ig huszonhárom esetet jelentettek, amelyből 7 volt köthető utazáshoz.
Magyarországon is újra fellángolhat a kanyarójárvány?
A morbilli, vagyis kanyaró egykor az egyik leggyakoribb gyermekkori fertőző betegség volt, viszont miután felvették a kötelező védőoltások sorába a vakcinát, fokozatosan visszaszorult és mára teljesen eltűnt. Azonban még mindig van olyan korosztály, aki nem lett beoltva kanyaró ellen - egy bizonyos életkor felett járók, illetve a 15 hónaposnál fiatalabbak. Így ha Európában fellándolóban van a kanyaró terjedése, akkor Magyarországon is több eset fordulhat elő.
Az NNGYK adatai szerint 5 eset volt tavaly, 2022-ben pedig 6 összesen. 2024-ből még csak egy hónap telt el, és máris volt 6 eset az első négy hétben. Éppen a múlt a héten három morbilli, vagyis kanyaró megbetegedés gyanúját jelentették. Egy Pest vármegyei család 15 hónapos fiú gyermekével együtt Romániába utazott 2023 decemberében. A gyermek tünetei 2024. január 6-án, a hazaérkezéskor kezdődtek, orvoshoz csak a kiütések megjelenését követően fordultak. Az MMR védőoltásban nem részesült kisgyermeknél a virológiai vizsgálatok aktuális morbilli fertőzést igazoltak, amely importált eredetű volt. Egy 27 éves budapesti és egy 32 éves Pest vármegyei nőbetegnél a diagnosztikus laboratóriumi vizsgálatok nem erősítették meg a kanyaró klinikai diagnózisát.
Hogyan kerüljük el a fertőzést?
Fontos, hogy amikor bizonyos betegségek járványszerű terjedéséről hallunk, és tudjuk, hogy gyermekünk még nem kapta meg ezek ellen a védőoltást, akkor lehetőleg gondoskodjunk róla, hogy a szülők, vagy más felnőttek, akikkel a gyermek érintkezik be legyenek oltva. Másrészt ne vigyük a gyerekeket olyan közösségbe, ahol felszedhetik ezeket a kórokozókat, és mielőtt külföldre utaznánk, győződjünk meg róla, hogy a célországban nem dúl a kanyaró-, vagy más járvány. Pl. skarlát. Esetleg halasszuk el az utazást az utánra, hogy a gyermek megkapta az oltását, kérjük gyermekorvos tanácsát!
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
Ugyanúgy fontos, hogy vigyázzunk idős rokonaink, ismerőseink egészségére, akik nincsenek beoltva életkoruknál fogva. Ne menjünk látogatóba betegen, pláne nem beteg gyerekkel!
A kanyaró tünetei
Az első tünetek 7-12 nap után jelentkeznek, melyek a náthára hasonlítanak. A betegek köhögést, magas lázat, kötőhártya gyulladást tapasztalhatnak és jellemző lehet a fényérzékenység is. Később a jellegzetesen kanyarós fehér foltok is megjelennek a szájnyálkahártyán, melyek nagyjából egy-két nap alatt múlnak el. Ezt követi a jellegzetes bőrkiütés, elsőként a fülek mögött, majd az egész testen elterjed. A láz magas marad.
Nem csak a kanyaró lehet veszélyes most
Az NNGYK nemrég figyelmeztetett, hogy Szerbiában terjed a szamárköhögés - melyet Magyarországon már jó ideje nem láthattunk a védóoltásoknak hála. Skarlátos esetekből pedig 2023-ban hétszer annyi fordult elő, mint 2022-ben! (Számszerűen 8 998 eset fordult elő tavaly, míg tavalyelőtt csak 1272, 2021-ben 400, 2020-ban 1 434 eset.) Beigazolódtak a szakértői várakozások, miszerint az oltások számában történt visszaesés, az immunrendszerek legyengülése magával hozza, hogy régen eltűnt betegségek bukkannak fel újra. Erről bővebben ebben a cikkben írtunk: