Pénzcentrum • 2023. december 13. 06:31
Vírusként terjed a közösségi médiában, hogy a Pfizer sokáig titkolta, és csak 2023-ban ismerte el, hogy a Pfizer-BioNTech Covid-19 vakcina szívizom- és szívburokgyulladást okozhat. Ez az állítás hamis, a gyógyszergyártó ugyanis már 2021-től nyíltan kommunikálja az esetleges mellékhatásokat, és különösen az egyre mélyebb klinikai vizsgálatokkal is igazolt szövődmények tekintetében transzparens - írja tényellenőrző cikkében az AFP. Fontos kiemelni, hogy a mellékhatások, mint például a szívizom- és szívburokgyulladás nagyon ritka szövődmény, számos kutatás nyomán a WHO is kiemeli, hogy a Covid-19 vakcina előnyei meghaladják az ismert kockázatokat. Mindeközben Magyarországon egyre több a Covid-beteg, és nemrég elindult az új oltási program is.
A közösségi médiában visszatérő tévhit, hogy a Pfizer csak 2023-ban ismerte el a Comirnaty néven ismert Covid-19 vakcina lehetséges szívizom- és szívburokgyulladásos mellékhatásait hívja fel tényfeltáró cikkében a figyelmet az AFP. Ezzel kapcsolatban rögtön a cikk elején kiemelik, hogy ez az állítás nem helytálló, mivel a Pfizer már 2021-ben, a vakcina első bevezetésekor sajtóközleményekben azonosította ezeket a betegségeket, mint lehetséges mellékhatásokat.
A cikk szerint az állítással 2023. október 18-án árasztották el a közösségi médiumokat, többek között az Instagramon és az X-en (korábban Twitter) is számos nyelven találkozhattak vele a felhasználók. Az eredeti bejegyzés azt a látszatott keltette, mintha a Pfizer hivatalos sajtóközleménye lenne (az első kínai nyelven jelent meg; a képernyőfotót az angol verzióról pedig itt taláod). A kamu közlemény a következőt tálalta:
Az engedélyezett vagy jóváhagyott mRNS COVID-19 vakcinák a myocarditis (szívizomgyulladás) és a pericarditis (a szív külső nyálkahártyájának gyulladása) fokozott kockázatát mutatják, különösen az oltást követő első héten belül. A COMIRNATY esetében a megfigyelt kockázat a 12 és 17 év közötti férfiaknál a legmagasabb.
A tényfeltáró cikkből azonban most kiderült, hogy ugyan a szóban forgó nyilatkozatot valóban a Pfizer tette közzé 2023. október 13-án, ez azonban nagyrészt megismételte a vakcina lehetséges mellékhatásaként a szívizom- és szívburokgyulladásra vonatkozó figyelmeztetéseket, amelyeket már korábban, 2021 novemberében és 2022 januárjában is közzétettek. A közösségi médiában megjelent, félinformációkat tartlmazó anyagok viszont épp az ellenkező látszatot kelthették. A 2021-es sürgősségi engedélyezésük óta a Covid-19 vakcinák biztonságosságát illetően félretájékoztatásnak vagyunk kitéve a különböző közösségi médiaplatformokon - emelik ki a cikkben.
A konkrét eset kapcsán pedig kiemelik, hogy a szívizom- és szívburokgyulladást jellemzően vírusfertőzések okozzák, beleértve a Covid-19-et is, és gyakrabban fordulnak elő fiatal férfiak körében. A legtöbb esetben a betegek önállóan vagy orvosi kezeléssel gyógyulnak meg. Hozzáteszik továbbá azt is, hogy a globális egészségügyi hatóságok a Pfizer-BioNTech Covid-19 vakcinát a 2020 decemberi első engedélyezése óta szorosan figyelemmel kísérik.
A Francia Farmakológiai és Terápiás Társaság (SFPT) becslései szerint a szívizomgyulladás előfordulása a beoltott személyek körében körülbelül 1/100 000 fő, fiatal férfiak esetében pedig 1/10 000 fő.
A Pfizer France tisztázta az AFP-nek, hogy a szívgyulladásra, mint mellékhatásra vonatkozó megfogalmazás változása a vakcina engedélyének sürgősségi felhasználásról teljes körű engedélyezésre történő módosításakor végrehajtott frissítéseknek köszönhető. Hangsúlyozták, hogy ezek a változtatások nem tükrözik a szívizom- vagy szívburokgyulladással kapcsolatos új információkat vagy adatokat.
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
Az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) 2021 júliusában javasolta, hogy a Pfizer és a Moderna által gyártott Covid-19 vakcinák termékismertetőjében szerepeljen a myocarditis és a pericarditis. Ez az ajánlás a Pfizer és a Moderna mRNS-vakcináival történő oltást követő 145 szívizomgyulladásos eset átfogó felülvizsgálatát követte az Európai Unióban.
Kutatások kimutatták, hogy a Covid-19 vírussal fertőzötteknél nagyobb valószínűséggel alakul ki szívizomgyulladás, mint azoknál, akik be vannak oltva. Egy 2022 augusztusában közzétett metaanalízis szerint a szívizomgyulladás kockázata "több mint hétszer nagyobb azoknál a személyeknél, akik SARS-CoV-2 vírussal fertőződtek, mint azoknál, akik megkapták a vakcinát". A tanulmány azt is megállapította, hogy "a szívizomgyulladás kimenetele az oltást követően kevésbé súlyos, mint más típusú szívizomgyulladások esetében."
Az Egészségügyi Világszervezet továbbra is támogatja a Covid-19 vakcinákat, azt állítva, hogy előnyeik meghaladják az ismert kockázatokat.
Florian Zores francia kardiológus csatlakozott ehhez a véleményhez, kijelentve: "A kockázatokat tekintve az oltás előnyei nem kétségesek a 30 év feletti nők és férfiak esetében, és a 2021 nyara óta a szívizomgyulladással kapcsolatos adatok semmiképpen sem jelentik azt, hogy abba kellene hagynunk a 20 vagy 30 év alatti férfiak oltását, akiknek még mindig előnyös a Coviddal kapcsolatos súlyos események csökkenése."