Megdőlt a nagy multivitamin-tévhit: ezt jobb, ha tudod a drága patikai kapszulákról

Pénzcentrum2023. november 10. 19:03

Vége az őszi szünetnek és beköszöntött az igazi őszies - esős, ködös, fagyos időjárás - időjárás, ennek hatására a vírusfertőzések száma is meredeken nőhet a karácsonyig tartó másfél hónapban. Érdemes lehet a járványszezonban mindent elkövetni immunrendszerünk védelméért. Sokan ilyenkor megelőzésképpen vitaminokat, étrend-kiegészítőket kezdenek szedni, hogy megelőzzék a fertőzéseket, erősítsék a szervezetük ellenálló képességét. Már rengeteg készítmény áll rendelkezésre, amelyekben kombináltan találhatók meg a hasznos anyagok a szervezet számára, ezek a multivitaminok. Amit azonban sokan nem tudnak, hogy rengeteg tévhit kering a multivitaminok szedése és hatása kapcsán, ezeknek nem érdemes bedőlni.

Egy idén készült kutatásból az derült ki, hogy a legtöbb magyar vásárló C- és D-vitamint, illetve multivitamin-készítményeket, valamint kalciumot szed. A többség azért fogyasztja az ilyen készítményeket rendszeresen, mert úgy gondolja, hogy fontos a bevitelük a szervezetbe. A felmérésben válaszadók közel fele (48%) jellemzően 5 ezer forint alatt, míg az egyharmaduk (33%) valamivel többet, 5 és 10 ezer forint közötti összeget költ egy hónapban vitaminra. Azonban sokan lehetnek köztük olyanok, akik feleslegesen szedik a drága tablettákat.

A multivitamin egy összefoglaló név, melyből rengetegféle tabletta, pezsgőtabletta, kapszula, folyadék, gél, rágótabletta, gumicukor, stb. kiszerelésű termék létezhet. A NNGYK (korábban OGYÉI) étrend-kiegészítő nyilvántartásából az derül ki, hogy a 2023-ban bejelentett étrend-kiegészítők 4,3 százaléka volt multivitamin, összesen 101 tétel. A nyilvántartásban összesen 1196 olyan készítmény szerepel, melynek elnevezésében megtalálható a multivitamin kifejezés, ezeknek 8,4 százalékát idén jelentették be.

A multivitaminok összetétele nagyon változó aszerint, milyen célra készült az étrend-kiegészítő. Lehet ez a terhesség és szoptatás ideje alatt ajánlott vitaminkombináció, lehet a cél a gyógyulás elősegítése betegség esetén, lehet megelőzés, lehet haj- és körömvitamin, vagy kifejezetten időseknek ajánlott kombináció, és akár speciális betegségek - pl. nőgyógyászati, vagy prosztataproblémák - esetén ajánlott szer is.

Az, hogy ennyiféle és ilyen sok termék érhető el, előnyökkel és hátrányokkal is jár. Egyrészt a vásárlók a széles kínálatból megtalálhatják a számukra leginkább megfelelő összetételű, kiszerelésű készítményeket, másrészt a bőség zavara miatt dönthetnek olyan szer mellett is, amely számukra felesleges hatóanyagokat is tartalmazhat. A feleslegesen szedett, például túl nagy dózisú multivitamin pedig nemcsak pénzkidobás, hanem például egyes krónikus betegségek esetében még káros is lehet.

Mit tartalmaznak a multivitaminok?

A szervezet számára összesen 13 vitamin - A-vitamin, B-vitaminok, C-vitamin, D-vitamin, E-vitaminok, K-vitamin - és nagyjából 15 féle ásványi anyag nélkülözhetetlen. Az ásványi anyagok közt megkülönböztetünk makro- és mikroelemeket. Makroelemekből a szervezetnek nagyobb mennyiségre szüksége, mint a kalcium, foszfor, magnézium, nátrium, kálium, klorid és kén. A mikroelemekből, mint a vas, mangán, réz, jód, cink, kobalt, fluor és szelén, csak kisebb mennyiség szükséges.

Ezeket az anyagokat táplálkozás útján is bevihetjük, egyes esetekben azonban szükség lehet étrend-kiegészítő formájában is szedni némelyiket - mint a D-vitamint a téli időszakban, vagy megfázás esetén. Egyes tünetek, betegségek, egészségi állapotok, vagy bizonyos életmód - például dohányzás - esetén pedig más vitaminok, ásványi anyagok plusz bevitelére is szükség lehet. A multivitaminok tartalmazhatnak továbbá nyomelemeket, gyógynövény hatóanyagokat, aminosavakat és zsírsavakat, más tápanyagokat valamint olyan segédanyagokat, amelyek segítik a felszívódást, vagy a készítmény megfelelő állagáért felelősek. Az NNGYK listája összesen 31 olyan vitamint és ásványi anyagot sorol fel, melyek felhasználhatók az étrend-kiegészítőkben.

Gyakori tévhitek

  • Multivitamin és szívbetegség

Elterjedt nézet, hogy a multivitaminok folyamatos szedésével csökken a szívbetegségek kialakulásának kockázata, erre azonban nincsenek egyértelmű bizonyítékok. A Healthline cikke szerint amíg egyes tanulmányok azt sugallják, hogy a multivitaminok csökkentik a szívroham kockázatát, más kutatások nem mutattak ki összefüggést.

A Physicians’ Health Study II például több mint 14 000 középkorú férfi orvos esetében vizsgálta a napi multivitamin-szedés hatásait több mint egy évtizeden keresztül: nem mutattak ki csökkenést a szívinfarktus és a stroke előfordulása vagy a szívbetegség következtében történt elhalálozások számában. Más tanulmányok találtak összefüggést: a hosszan tartó folyamatos multivitamin-szedés nők esetében csökkentette a szívbetegség következtében történt halál kockázatát. Összességében a témában született tanulmányok kapcsán az mondható el, hogy a bizonyítékok vegyesek, ezért

nem lehet egyértelműen kijelenteni, hogy a multivitamin valóban képes csökkenteni a kockázatot a szívbetegségekre.

  • Multivitamin és rák

A rákbetegségekkel összefüggésben hasonló a helyzet, mint a szívbetegségek esetében: megoszlanak a tanulmányok azzal kapcsolatban, hogy a multivitamin szedése csökkenheti-e a rák kialakulásának kockázatát, vagy nincs ilyen hatása. Egyes tanulmányok szerint férfiak esetén szignifikánsan csökken a rák kockázata multivitamin szedése esetén, míg más kutatásokban nőknél és férfiaknál is kimutatták a jótékony hatásait. Vannak azonban olyan tanulmányok, amelyek nem találtak semmilyen összefüggést.

  • Multivitaminok más előnyös élettani hatásai

A multivitaminoknak még általában az agy és a szem egészsége kapcsán szoktak jótékony hatást tulajdonítani. Kisebb kutatások eredményei szerint idősebbek esetében a multivitamin-szedés javíthatja a memóriát, csökkentheti a szorongás és depresszió tüneteit, javíthatja a közérzetet. Más tanulmányok szerint nincsenek hatással a kedélyállapotra, vagy mentális egészségre.

NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!

Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)

Egyes tanulmányok arra is találtak bizonyítékot, hogy az antioxidáns vitaminok és ásványi anyagok segíthetnek megelőzni a makula degeneráció kialakulását, illetve lassíthatják az állapot romlását. Ezenkívül a multivitamin szedése csökkentheti a szürkehályog és más szembetegségek kialakulásának kockázatát.

Mikor káros a multivitamin szedése?

Bár sokan úgy tudják, a feleslegesen szedett multivitaminok egyszerűen kiürülnek a szervezetből, ritka esetben káros is lehet a szedésük. Az ajánlott adagolás betartása nagyon fontos, hiszen akárcsak más készítményeket, a multivitaminokat is túl lehet adagolni. Bár nem feltétlenül vannak azonnali súlyos következményei, hosszú távon okozhatnak problémákat. Ezekről az egyes készítményeknél a betegtájékoztatóban leírtak az irányadók: mivel rengetegféle készítményt lehet megvásárolni, más-más tünete, hatása lehet a túlzott adagok szedésének.

Arra is érdemes figyelni, hogy nem önmagában a tabletták okozhatják a túladagolást.

A túlzott bevitel általában akkor következik be, ha megfelelő táplálkozás mellett viszünk be plusz forrásokból vitaminokat, ásványi anyagokat, amelyekre nincs szükség. Az étrend-kiegészítők mellett még számos élelmiszerben található plusz vitamin, ásványi anyag, mint a gyümölcslevek, növényi italok, margarinok, más tejtermékek, lisztek vagy akár az ásványvizek. A túladagolás így megfelelő táplálkozás, élelmiszerek útján történő plusz bevitel és az étrend-kiegészítők szedésével együttesen is bekövetkezhet.

Egyes egészségi állapotok is okozhatnak gondokat bizonyos vitaminok, ásványi anyagok bevitele esetén. A várandósoknak például érdemes különösen odafigyelniük az A-vitamin bevitelre, mert a túladagolás veleszületett rendellenességekért lehet felelős a kisbabáknál. A dohányosoknak szintén érdemes kerülniük a túlzott béta-karotin és A-vitamin fogyasztást, mert az növelheti a tüdőrák kockázatát.

A túladagolás kellemetlen tüneteket okozhat: gyomorbántalmakat, székrekedést, hasmenést, hányást, ájulást. A multivitamin túladagolás azonban ritka. Egészséges felnőttek számára általában nem jár semmilyen káros hatással a szedésük megfelelő mennyiségben. Viszont a túlzott C-vitamin bevitel például fokozza a vesekőképződést, valamint gyomorpanaszokat és alvászavarokat okozhat. Előfordulhat az is, hogy bizonyos anyagok együttes szedése okozza a gondokat.

Ahogy arra korábbi cikkünkben felhívtük a figyelmet, például a magnézium akadályozhatja más szerek felszívódását, vagy éppen a magnézium nem tud felszívódni, ha kombináltan szedjük. Valószínűleg a kombinált pezsgőtabletták megjelenése miatt terjedt el a tévhit, hogy a kalciumot és magnéziumot együtt érdemes szedni, pedig a kalcium blokkolja a magnézium felszívódását.

Összefoglalva, a multivitaminok hasznosak lehetnek, főként az őszi-téli időszakban, amikor nincs lehetőség annyi friss gyümölcsöt és zöldséget fogyasztani. Viszont érdemes szem előtt tartani, hogy megelőzés céljából milyen kombináció a legmegfelelőbb az egyéni igényekhez is igazodva - nemhez, korhoz és alapbetegségekhez. Ezenfelül sok tévhit kering a multivitaminok és a krónikus betegségek megelőzése kapcsán, pedig nem feltétlenül van tudományosan megalapozott összefüggés a komoly betegségek (szívbetegség, rák) kockázatának csökkenése és a multivitamin szedése között. A túladagolás ritka esetben okozhat csak komoly panaszokat, azonban a feleslegesen szedett drága tablettákra gyakran nincs szükség, így csak kidobott pénz ezek vásárlása.

Címkék:
egészség, egészségügy, betegség, vitamin, étrend kiegészítő, tanulmány, tévhitek, étrend, betegségek, étrendkiegészítő, tévhit, étrend-kiegészítő, krónikus, nngyk,