Máris kanyarban az őszi hullám: úgy cserélgetik a gyerekek most a bacikat, mint a focis kártyát

Pénzcentrum/InfoRádió2023. augusztus 31. 09:10

Kezdődik az óvoda és az iskola, ezzel együtt a náthaszezon. "Ilyenkor a gyerekek azzal a baktérium- és vírusflórával, amivel esetleg ők maguk nem betegedtek meg, elmennek a közösségbe és egymás között kicserélik ezeket. Jön egy pici lehűlés, miközben ezek kicserélődnek, és előfordulhat, hogy ugyanaz a baktérium vagy vírus, ami a hordozójának nem okozott betegséget, a mellette ülőnek viszont igen" – mondta az InfoRádióban Havasi Katalin, a Házi Gyermekorvosok Országos Egyesületének elnöke. A szakember szerint a vírusok kis közösségben gyorsabban terjednek el, akár a náthavírusok, akár a szokásosnál ártalmatlanabb, pár napig tartó náthás betegségek, akár a streptococcus, staphylococcus és különböző baktériumok.

A Házi Gyermekorvosok Országos Egyesületének elnöke azt javasolja, hogy aki sokat volt beteg az előző évben, konzultáljon a háziorvosával, hiszen vannak olyan védőoltáshoz hasonló immunerősítők, amelyek segítenek a kora őszi fertőzéseket vagy megelőzni, vagy enyhíteni valamilyen formában. A szakember szerint nagyon fontos azt is komolyan venni, hogy a gyerek napirendje úgy álljon össze, hogy legyen benne megfelelő mennyiségű mozgás, sport. "Tanítsuk meg a gyerekeinket arra, hogy ne a levegőbe tüsszentsen, ne köhögjön a padtársára, hanem kapjon elő gyorsan egy kéznél levő zsebkendőt" – tanácsolja a szakértő.

Havasi Katalin felhívta a figyelmet, hogy nemcsak egy pár napos náthát előz meg egy influenzaoltás, hanem akár egy súlyos tüdőgyulladásos, középfülgyulladásos szövődménnyel járó magas lázas betegséget is. Az influenzás tetőzés után nagyon sok gyerek sokkal könnyebben kapja el a többi fertőzést, amelynek akár két hónap folyamatos betegeskedés is lehet a következménye.

Fontos dolog az influenzaoltás, még akkor is, ha nagyon sokan ezt most még kevésbé hiszik el

- mondta a szakértő, aki rámutatott: nem mindegy, hogy 15-ször lesz beteg a gyermekünk egy influenzafertőzés után, vagy megelőzve ezt a fertőzést, egy-két náthával végighúzzuk a tanévet vagy óvodaévet. Hangsúlyozta: a gyerekek igyanak sok vizet, fontos a folyadékpótlás. Sok gyerek szinte nem is ismeri a víz ízét, cukros üdítőket, rosszabb esetben energiaitalokat fogyasztanak, ami mindenképpen káros a szervezetre - mondta el.

Címkék:
egészség, gyerekek, gyerek, iskola, járvány, fertőzés, egészségügy, tanév, betegség, iskolakezdés, tanévkezdés, beteg, szakértő, hullám, sulikezdés,