Pénzcentrum • 2023. augusztus 16. 17:57
Összefüggés lehet a demencia és a gyomorégés és savas reflux kezelésére szedett gyógyszerek között. A tudósok szerint az ok abban keresendő, hogy a protonpumpa-gátlóként ismert szerek vitaminhiányhoz vezethetnek és felboríthatják a hormonháztartást. A potenciálisan veszélyes gyógyszerek egy jó része vény nélkül kapható.
A világon emberek milliói szednek naponta protonpumpa-gátlóként ismert gyógyszereket gyomorégés és a savas reflux kezelésére, és az utóbbi években ezeket a PPI-ként is ismert gyógyszereket összefüggésbe hozták a veseelégtelenség, a stroke és a bármilyen okból bekövetkező korai halálozás nagyobb kockázatával. Egy új kutatás pedig arra utal, hogy a demencia kockázata is nagyobb lehet azoknál, akik több éven keresztül szedik ezeket a szereket.
A Neurology című folyóiratban közzétett tanulmány szerint azoknál a 45 éves és annál idősebb embereknél, akik több mint négy éven át szedtek PPI-ket, 33%-kal nagyobb volt a demencia kialakulásának kockázata, mint azoknál, akik soha nem szedték ezeket a gyógyszereket. A lap emlékeztet, a demencia nem egyetlen betegség, hanem az agysejtek károsodása által okozott memóriavesztés és kognitív hanyatlás fogalma.
Ez lehet a kiváltó ok?
A PPI-k úgy csökkentik a gyomorsavat, hogy a gyomornyálkahártyában lévő enzimeket célozzák meg. Gyakran alkalmazzák őket a savas reflux és a gastrooesophagealis refluxbetegség tüneteinek kezelésére. Ráadásul ezek a készítmények jobbára recept nélkül is kiválthatók a patikákban.
A tanulmány szerzője, Dr. Kamakshi Lakshminarayan, a minneapolisi Minnesotai Egyetem Közegészségügyi Intézetének neurológusa ennek kapcsán arról beszélt, további kutatásokra van szükség ahhoz, hogy más nagy vizsgálati csoportokban megerősítsék az eredményeiket, és megértsék a hosszú távú protonpumpa-gátló használat és a demencia magasabb kockázata közötti lehetséges kapcsolatot.
Lakshminarayan és csapata 5712 fős vizsgálatot végzett olyan páciensek körében, akik 45 és 64 év közöttiek voltak, és a nem volt demenciájuk a mérések kezdetekor. A résztvevők 26 százaléka valamilyen PPI-gyógyszert szedett, 497-en négy és fél éven át folyamatosan.
Ebből a 497 emberből 58-nál alakult ki demencia, ám a gyógyszert nem szedő 4222 résztvevő közül 415-nél úgyszintén. Így a kutatók nem találtak nagyobb kockázatot azoknál, akik nem, vagy kevesebb ideig szedték a protonpumpa-gátlókat.
Ugyanakkor, mint a CNN megjegyzi, a vizsgálatnak volt néhány kifogásolt része is: a résztvevőket a vizsgálati időszak alatt évente csak egyszer kérdezték meg a gyógyszerhasználatukról. Ezért, ha a résztvevők az ellenőrzések között abbahagyták, majd újra kezdték a PPI-szedést, a becslések pontatlanok lehettek. A kutatók emellett csak a vényköteles gyógyszereket vizsgálták, a vény nélkül kapható gyógyszereket kizárták a vizsgálatból. A kutatók a PPI-k túlzott használata és a demencia közötti lehetséges kapocskénta B12-vitamin hiányát és a károsodott amiloid-anyagcserét azonosították.
Egyes tanulmányok kimutatták, hogy a savtúltengés elleni gyógyszerek használata összefüggésbe hozható az alacsony B12-szinttel. Az alacsony B12 pedig összefügg a gondolkodás zavarával és a rossz memóriával
- mondta Lakshminarayan, hozzátéve, hogy csoportja nem mérte a vizsgálatban résztvevők B12-szintjét, így nem tudták igazolni az elméletet.
Dr. Gregory Day, a floridai Jacksonville-ben található Mayo Klinika neurológiai tanszékének docense és az Amerikai Neurológiai Akadémia munkatársa egyetértett azzal, hogy a PPI-k és az agyban lévő amiloidra gyakorolt hatások között kapcsolat lehet. Ő ugyan nem vett részt a tanulmány elkészítésében, azt mondta, hogy a protonpumpa-gátlók "megváltoztathatják az agyban lévő enzimeket", amelyek az amiloid nevű fehérje felhalmozódását tisztítják, ez az Alzheimer-kór egyik kulcskomponense.
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
A PPI-k csökkenthetik a szervezet azon vegyi anyagainak szintjét, amelyek arra szolgálnak, hogy kiürítsék az amiloidot. Elméletileg ezek a gyógyszerek növelik az Alzheimer-kór kockázatát, amely a demencia első számú oka
- magyarázta.
Mit lehet ellene tenni?
A protonpumpa-gátlókat több mint négy éve szedők számára Lakshminarayan azt javasolta, hogy beszéljenek orvosukkal, vannak-e más lehetőségek.
Arra is felhívta a figyelmet, hogy ezeknek a gyógyszereknek a hirtelen abbahagyása súlyosabb tüneteket eredményezhet! A gyakori savas refluxban szenvedő embereknél gyomorfekély alakulhat ki, ami súlyos gyomor-bélrendszeri vérzéshez vagy nyelőcsőrákhoz vezethet.
A savas reflux és a gyomorégés kezelésére más lehetőségek is léteznek, például a vény nélkül kapható savlekötő szerek. Az antacidok például abban különböznek a PPI-ktől, hogy a már a gyomorban lévő savra hatnak, és semlegesítik azt. A hosszabb ideig tartó hatás érdekében a H2-blokkolók is szóba jöhetnek, de ezek töb óra alatt fejtik ki hatásukat.
Day hozzátette, hogy a pácienseknek újra kell értékelniük a PPI-k használatát, amelyeket szerinte gyakran túlzásba visznek, vagy olyan tünetekre szednek, amelyek nem elég súlyosak.
Mindig ésszerű megkérdezni, hogy miért is szedem ezeket a gyógyszereket?
- fogalmazott. Kifejtette, az étrendünk megváltoztatása és a késői étkezések elkerülése csökkentheti a PPI-k használatát. A túlsúly szintén szerepet játszhat a savas reflux kialakulásában, így a fogyás is segíthet a tünetek csökkentésében. De ezek az alternatívák nem működnek mindenkinél.