Pénzcentrum • 2023. május 7. 20:00
A legkisebb szemmel látható élőlények közé tartoznak, de rendesen megemlegetjük a velük való találkozást, ugyanis a hangyák mérge igen fájdalmas csípéshez tud vezetni. Mit érdemes tudni a hangyák és a hangyacsípés kapcsán, hogy néz ki a hangyacsípés és a hangyacsípés mikor múlik el? Hogyan történik a hangyacsípés kezelése és mit tegyünk, ha hangyacsípés allergia üti fel a fejét?
Cikkünkben a hangyacsípés kezelése kapcsán nyújtunk tájékoztatást olvasóinknak: milyen hangyák okozhatnak kellemetlenséget az otthonainkban, mit tehetünk a hangyák ellen, hogyan zajlik a hangyacsípés kezelése házilag, egyszerű hangyacsípés elleni szerekkel? Amellett, hogy eláruljuk, a hangyacsípés hogy néz ki, azt is megtudhatod, a hangyacsípés mikor múlik el és mi a teendő hangyacsípés allergia esetén. Mikor forduljunk orvoshoz, mik számítanak a hangyacsípés tünetei közül normálisnak, melyek a súlyos hangyacsípés esetek?
Miért fáj a hangyacsípés?
Szinte mindannyiunk számára ismerős jelenség – legalábbis gyermekkori játszadozásaink során biztos, hogy találkoztunk velük – a hangyacsípés, ami a rovarok aprócska termete ellenére meglehetősen fájdalmas tud lenni, főleg, ha több helyen is szúrást érzékelünk (például, ha hangyabolyba ültünk, vagy ha a gyermekek homokozás közben véletlenül megbolygatnak egy hangyabolyt). Ugyanúgy, ahogy a pókok, a hangyák is bárhol, bármilyen egyedszámban megjelenhetnek, nem számít, hogy a földszinten vagy a negyedik emeleten lakunk, hiszen az aprócska élőlények az épület repedéseiben és a csövek mentén utat találnak akár egyetlen elejtett kekszhez is.
A hangyák biológiailag alkalmasak a csípésre (a hivatalos megnevezés egyébként a „szúrás” lenne, hiszen a hangya a fullánkjával ejti a fájdalmas sebeket), ami a rovarok világában annyit tesz, hogy ha érintkezünk vele, használni is fogja rajtunk a fegyvereit. A hangyák óriási családja a hártyásszárnyúak rendjébe, ezen belül a fullánkosdarázs-alkatúak (avagy szúródarazsak) alrendjébe tartozik, ami már önmagában is árulkodik a hangyák természetéről. A hangyák közeli rokonaikhoz, a méhekhez, darazsakhoz hasonlóan társas élőlények, így ahol egyet találunk, ott bizonyosan több is lesz belőlük. A hangya fegyvere a potrohán található fullánk, amellyel hangyasavat fecskendez – maga a hangyasav okozza a hangyacsípés kellemetlen tüneteit.
Milyen hangyákkal találkozhatunk a lakásban?
A hangyacsípés felelősei közé tartozik többek között a „sima” fekete hangya (3-5 mm nagyságú, fekete színű), az aprócska fáraóhangya (2 mm, borostyán színű), vagy a szintén gyakori lóhangya, amit a többi hangyához képest nagy méretéről (6-10 mm, barnás fekete) ismerhetünk fül, ezen kívül sokszor találkozhatunk még gyepi hangyával, argentin hangyával vagy tolvajhangyával és erdei vöröshangyával is (a hangyacsípés okozója bármelyik lehet). A hangyák ellen védekezhetünk gyakori takarítással és az élelmiszereink gondos elzárásával, de bizonyos esetekben ez sem elegendő: ilyenkor szükség lehet hangyacsapdák kihelyezésére vagy szakszerű hangyairtásra.
Hangyacsípés allergia: valós a félelmünk?
A természetben számtalan csípésre, szúrásra képes rovarral találkozhatunk, melyek egy része teljesen ártalmatlan, míg mások igen erős mérget fecskendeznek egy csípés alkalmával a bőrünkbe. A hangyacsípés is az utóbbi kategóriába tartozik, ugyanis a hártyásszárnyúak rendjébe tartozó rovarok (rokon rovarfajai a méhek, darazsak) csípése képes allergiás reakciót kiváltani az érintett szervezetében. Jellemzően egy darab hangyacsípés még nem ad okot az aggodalomra, viszont, ha a hangyacsípés tucatjával borítja a bőrünket és erőteljesen jelentkező, allergiaszerű tüneteket produkálunk, célszerű orvoshoz fordulni.
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
Hogy néz ki a hangyacsípés?
A hangya a hangyacsípés során fullánkjával hangyasavat fecskendez a bőrünkbe – a hangyasav egy természetes anyag, azonban mondanunk sem kell, cseppet sem kellemes érzés, ha a bőrünk alá kerül. A hangyacsípés az aránylag könnyen felismerhető rovarcsípések közé tartozik: rendszerint több darabot találunk belőle ugyanazon a bőrfelületen, vörös, csalánkiütésszerű tüneteket tapasztalunk, illetve a hangyacsípés közepén, ahol a hangya fullánkja is behatolt, egy-egy aprócska gennyhólyaggal is találkozhatunk.
A hangyacsípés kezelése: a hangyacsípés mikor múlik el?
A hangyacsípés pár nap alatt magától elmúlik, azonban bizonyos esetekben, főleg, ha sok, akár több tucat hangyacsípés borítja a bőrünket, nem árt a hangyacsípést kezelni. A hangyacsípést okozó hangyasav ellen védekezhetünk gyenge lúgos készítményekkel, például szódabikarbónával vagy híg ammóniával. A csípés okozta bőrpírt, égető érzést csillapíthatjuk hideg borogatással is, illetve ajánlott a gyógyszertári, vény nélkül kapható rovarcsípés elleni krémek egyikét is beszereznünk. Jót tehet még a hangyacsípés kezelése során a hangyacsípés ellen egy kis kamilla, körömvirág vagy pásztortáska (külsőleges kezelés), de az aloe vera is kellemesebbé teheti a hangyacsípés tüneteit.
Hangyacsípés allergia: mikor forduljunk orvoshoz?
A hangyacsípés kellemetlen, azonban alapvetően nem veszélyes jelenség, nagyon ritkán fordul elő, hogy valakinek a szervezete nem veszi zökkenőmentesen az akadályt. Ha mégis azon ritka esetek közé tartoznánk, amikor a hangyacsípés egy kis kellemetlen, fájó, égő, viszkető érzésen (egyszerű bőrirritáción) túl a megcsípett felület bedagadásával, izzadással, gyengeségérzéssel, jelentős helyi reakciókkal jár, célszerű bemenni vele az ügyeletre vagy kikérni a hangyacsípés kapcsán háziorvosunk véleményét.