Pénzcentrum • 2023. február 27. 19:02
Már hónapok óta nyakunon és a hetekben akár tetőzhet a téli influenzajárvány és az egyéb légúti fertőzések is szárnyra kaptak hazánkban a koronavírus lecsengése után. A visszatérő tünetek közül az egyik legzavaróbb ezen betegségek esetében az orrdugulás, melyre kézenfekvő megoldást jelentenek a számos formában és kiszerelésben elérhető orrdugulás elleni spray-k és cseppek. Sokan nem gondolnak viszont bele, hogy ezen termékek összetevői mennyire eltérőek lehetnek és hogy adott esetben milyen hosszú távú problémák kialakulásához vezethet ha túlzásba visszük használatukat.
A világjárvány által fémjelzett két évben átmenetileg visszaszorultak a megfázáshoz, illetve az influenzához hasonló "mezei" légúti betegségek. A koronavírus elleni védekezés, a maszkhordás és a távolságtartás vélhetően itt is megtette a hatását. A járvány utolsó(?) hullámainak lecsengésével és a korlátozások feloldásával azonban látványos visszapattanást látni ezen betegségek esetszámaiban, amin a hideg téli hónapok nyilván sokat súlyosbítottak.
Idén már hétről hétre durvul a helyzet. A figyelőszolgálatban résztvevő orvosok jelentései alapján végzett becslés szerint megállapítható, hogy csak 2023. február 13 – 19. között az országban 282 300 fő fordult orvoshoz akut légúti fertőzés tüneteivel, közülük 54 000 főnél influenzaszerű megbetegedést diagnosztizáltak
Rusvai Miklós szerint a következő hetekben tetőzhet az influenzajárvány, de hogy pontosan mikor fog kicsúcsosodni, az megjósolhatatlan. A víruskutató szerint mindenesetre beigazolódni látszik az a jóslat, hogy az idei influenzaszezon erősebb lehet, mint a korábbi években (különösen a covid alatt) tapasztalt. A járvány csökkenésére pedig csak március második felétől számíthatunk, amikor naposabbra, szárazabbra, szelesebbre fordul az időjárás.
Egy szimpla megfázás persze a a koronavírus járvány után nem hangzik túl fenyegetően, de tünetei, mint a torokfájás, a rossz közérzet és az orrdugulás roppant kellemetlenek tudnak lenni. Ráadásul az orrdugulás érzete a gyógyulás után is sokáig velünk maradhat. Érthető tehát, hogy a legtöbben ilyenkor igyekeznek felvenni a harcot ezzel az állapottal szemben.
Az orrdugulás ugyanis nem csak légzésünkre, hanem alvásunk minőségére is borzasztó hatással tud lenni. Mindannyiunknak ismerősek azok az éjszakák, amikor órákon keresztül forgolódunk az ágyban, várva hogy végre mindkét orrunk kiduguljon.
Ilyenkor kerülnek képbe az orrspray-k és orrcseppek, amikkel néhány mozdulattal pucolhatjuk át orrjáratunkat. Kevesen gondolnak viszont bele, hogy az ilyen termékek hosszú távú használata adott esetben jóval több kárt okozhat, mint amennyi hasznot hajt nekünk az átmeneti fellélegzéssel. Most lerántjuk a leplet arról, hogy miért is olyan hatásosak az orrspray-k és hogy mi hová vezethet az, ha túlzásba visszük a használatukat.
Nagy a különbség az egyes termékek között
Az első dolog, amit fontos az eszünkbe vésni, hogy a patikák polcain található orrdugulás és orrfolyás elleni termékek között drasztikus különbségek lehetnek. Bár az általuk kezelni szándékozott tünetek megegyeznek, azok kiváltó okai, mint a legtöbb egészségügyi probléma esetében, itt is merőben különbözőek lehetnek.
Az orrspray-nek számos típusa létezik, de a legelterjedtebbek a hosszabb távon is használható szteroidos termékek, amiket allergiára szokás alkalmazni, valamint a nyálkahártya lohasztó hatású gyorsan ható spray-k, mint az oximetazolin, vagy afrin tartalmú szerek
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el, havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
- magyarázta a Huffpostnak Dr. Omid Mehdizadeh, a Santa Monica-i Providence Saint John's Egészségügyi Központ fül-orr-gégésze.
A szteroidos spray-k a helyileg, az orrban felszívódó szteroid segítségével segítik a levinni a gyulladást és a taknyosodást, amik a dugulásérzet mögött állnak. A jellemzően csak rövid távon javasolt nyálkahártya lohasztó spray-k és cseppek ezzel szemben az orrnyálkahártyában lévő erek összehúzásával fejtik ki hatásukat. Ez által kevesebb vér jut az orrszövetbe, ezzel csökkentve a dugulást.
Bumeránghatást idézhetnek elő egyes készítmények
Régóta elterjedt vélekedés, hogy az orrspray-k túlzottan hosszú ideig tartó használata bizony függőség kialakulásához vezethet. Miután pedig rászoktunk egy spray-re, jóval gyakrabban küzdünk orrdugulással, az orrunk ugyanis valósággal sóvárog majd a következő adag gyógyszer után.
Mehdizadeh szerint ez ma már közhiedelemnek mondható és sajnos az általános vélekedésnek alapja is van. A szakértő szerint a legnagyobb probléma az, hogy sokan nincsenek tisztában azzal, hogy mely készítmények okozhatnak ilyen bumeránghatás és melyek azok, amik ilyen szempontból biztonságosak.
A bumeránghatás veszélyével járó spray-k általában az orrnyálkahártya duzzanatát az erek összehúzásával megszüntető nyálkahártya lohasztó gyógyászati készítmények. Ezek hosszú távú használata esetén ugyanis új receptorok képződnek, amelyek jellemzően érzéketlenek a gyógyszerre, ezzel gyorsabban csökken annak a hatása, az orrnyálkahártya pedig még jobban megduzzadhat, amikor ez a hatás elmúlik. Így válunk függővé a szerre, aminek használata nélkül gyakorlatilag állandósulhat a duzzadt érzés, ez az úgynevezett rebound-orrdugulás, amit jobb elkerülni, mert leküzdeni már sokkal nehezebb. De kérdés, mennyi ideig érdemes használni az ilyen típusú spray-ket egy megfázás, vagy influenza okozta orrdugulás esetén?
Mehdizadeh azt tanácsolja, hogy három napnál tovább semmiképp. Ennél hosszabb távú napi szintű használat esetén ugyanis már felmerül a veszélye, hogy rebound-orrdugulásunk alakuljon ki. Ha pedig ennél jóval hosszabb, akár több hetet, vagy hónapot felölelő távon használunk egy ilyen készítményt, akkor akár tartós károsodást is okozhatunk az orrmeléküregünkben, ami orrnyálkahártya-gyulladás kialakulásához vezethet - teszi hozzá a szakértő.