Pénzcentrum • 2023. január 15. 14:05
A magyar dolgozóknak alanyi jogon járó egészségügyi juttatása a betegszabadság, amit betegség esetén tudunk kivenni, hogy nyugodtan kiheverhessük egészségügyi problémáinkat, mások veszélyeztetése nélkül. Nézzük, mit mond a betegszabadság kalkulátor 2023 évére vonatkozólag, betegszabadság mennyi jár egy dolgozónak, mit mond ki a betegszabadság törvény a betegszabadság mértéke kapcsán! Mennyi a betegszabadság 2023 évi összege, hogyan tervezzünk a betegszabadság időtartama alatt a fizetésünkkel?
A betegszabadság, mint egészségügyi juttatás minden évben meghatározott időintervallumra vonatkozólag jár a magyar dolgozóknak. Járjunk utána, mi a betegszabadság, mi a különbség a betegszabadság és a táppénz között, a betegszabadság hány százalék, illetve nézzük meg azt is, hogy mennyi a betegszabadság összege! Mit mond ki a betegszabadság kalkulátor 2023 évében, mik a betegszabadság táppénz igénylési tudnivalók?
Mi a betegszabadság lényege?
A táppénz mellett a betegszabadság 2023 évében is a magyar dolgozók egyik alapvető egészségügyi juttatása. A betegszabadság törvény kimondja (a Munka Törvénykönyve hatálya alá tartozó személyekre egyformán érvényes - 1997. évi LXXXIII. törvény), hogy minden magyar dolgozó jogosult meghatározott mennyiségű betegszabadság kivételére, amennyiben keresőképtelenségét (fekvőbeteg, járóbeteg egyaránt) képes igazolni, hogy zavartalanul folyósíthassák a juttatást. A betegszabadság igénylése kapcsán semmi esetre se feledkezzünk meg a papírmunkáról: a keresőképtelenség igazolásáért forduljunk háziorvosunkhoz, szakorvosunkhoz!
Mi a különbség a betegszabadság és a táppénz között?
A betegszabadság és a táppénz kifejezések – habár a gyakorlatban sokszor összetévesztjük őket – nem ugyanazt a juttatást takarják. Betegség esetén a dolgozónak automatikusan a betegszabadság jár (a keresőképtelenséget igazolni kell), amit jogában áll a munkáltató költségére igénybe venni. A táppénz akkor jár, ha a betegszabadság ideje letelt – hogy mennyi a táppénz összege a továbbiakban, azt a táppénz kódok határozzák meg.
Szintén fontos különbség a táppénz és a betegszabadság 2023 évi szabályai között, hogy míg a betegszabadság kimondottan a dolgozó betegségére vonatkozik, addig a táppénz más keresőképtelenségi esetekre is járhat (tipikus példa erre a megbetegedett gyermek otthoni ápolása). Betegszabadság alatt nem kapjuk meg a teljes fizetésünket, vagyis célszerű számolnunk azzal, hogy a hosszabb távollét jelentős anyagi kieséssel járhat.
Betegszabadság 2023: mennyi betegszabadság jár egy évben?
A betegszabadság mértéke, mennyisége egységesen kerül meghatározásra: a betegszabadság 2023 évében változatlanul évi maximum 15 munkanap, ezalatt a dolgozó a munkáltatója költségén tartózkodik otthonában (vagy egészségügyi intézményben). Azt, hogy mennyi betegszabadság jár egy dolgozónak, befolyásolhatja a munkahelyváltás: évközbeni munkahelyváltás esetén a törtévre vonatkozó betegszabadság jár az új munkahelyen.
NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!
Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)
Betegszabadság kalkulátor 2023: a betegszabadság hány százalék?
Amellett, hogy a betegszabadság törvény rögzíti, hány nap a betegszabadság, azt is kimondja, hogy a betegszabadság hány százalék, avagy mennyi a betegszabadság összege a munkától távol töltött munkanapok idején. A betegszabadság törvény kimondja, hogy ilyenkor a távolléti díj 70%-át köteles a munkáltató alkalmazottjának kifizetni.
Mikor válik valaki keresőképtelenné?
A betegszabadság kalkulátor 2023 évében is rögzíti, hogy évente 15 munkanapnyi betegszabadság jár a dolgozónak a munkáltató költségére, aki a távolléti díj 70%-át folyósítja számára. A betegszabadságot kimondottan a dolgozó betegsége idejére lehet igénybe venni, azonban a táppénz és betegszabadság törvény a keresőképtelenségnek egyéb eseteit is rögzítik, amelyekre betegszabadság helyett táppénz vehető igénybe. Nézzük, melyek a keresőképtelenség esetei!
A táppénz és a betegszabadság törvény értelmében keresőképtelennek minősül az a dolgozó…
- aki betegsége miatt nem tudja munkáját ellátni;
- aki fekvőbeteg-gyógyintézeti ellátásban betegségének megállapítása vagy gyógykezelése miatt részesül;
- aki várandóssága, szülése miatt nem tudja munkáját ellátni és csecsemőgondozási díjra nem jogosult;
- a szülő, a tizenkét évesnél fiatalabb gyermeke kórházi kezelése időtartama alatt, ha a gyermeke mellett tartózkodik egy fekvőbeteg-ellátást nyújtó intézményben;
- a szülő, aki tizenkét évesnél fiatalabb beteg gyermekét otthon ápolja és egyébként a gyermeket a saját háztartásában neveli;
- az anyák, ha kórházi ápolás alatt álló (egyévesnél fiatalabb) gyermeküket szoptatják;
- aki 12-18 év közötti beteg gyermekét otthon ápolja / akinek 12 - 18 év közötti gyermeke kórházi kezelése időtartamára a gyermeke mellett tartózkodik a fekvőbeteg-ellátást nyújtó intézményben;
- akit közegészségügyi okból foglalkozásától eltiltanak és más beosztást nem kap; akit közegészségügyi okból hatóságilag elkülönítenek; aki járványügyi/állategészségügyi zárlat miatt munkahelyén megjelenni nem tud és más munkakörben (átmenetileg) sem foglalkoztatható;
- aki a méltányossági alapon adható táppénz tekintetében a szülő.