WHO: már 38 országban mutatták ki az omikron XBB.1.5 alvariánsát

MTI2023. január 14. 19:00

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) dicsérte az Egyesült Államok "radikális átláthatóságát" az új alvariáns elleni harcban. Michael Ryan, a WHO veszélyhelyzeti igazgatója genfi sajtótájékoztatóján üdvözölte az amerikai hatóságok együttműködését, ahol a vírus omikron variánsának XBB.1.5 alvariánsa igen gyakori. Egyelőre ez az alvariáns fertőzőbb, mint a korábbiak, de nincsenek arra utaló adatok, hogy súlyosabb vagy enyhébb megbetegedést okoznak.

"Az Egyesült Államok radikális átláthatóságról tett tanúbizonyságot a WHO-t érintő elkötelezettségei, valamint az adatok és az adatok hatásának közlése terén" - mondta az ír orvos. Egyelőre ez az alvariáns fertőzőbb, mint a korábbiak, de nincsenek arra utaló adatok, hogy súlyosabb vagy enyhébb megbetegedést okoznak - hangsúlyozta Maria Van Kerkhove, a világszervezet koronavírus-járvány elleni harcért felelős vezetője. A legtöbb XBB.1.5 okozta fertőzést az Egyesült Államokból jelentették, az omikron variáns ezen alvariánsát harmincnyolc országban mutatták ki.

Viszont a szorosabb együttműködés ellenére Kínában "még mindig nem áll rendelkezésre elegendő információ a kockázatok teljes felbecsüléséhez" - mondta Michael Ryan. A szakértő szerint ezért is ír elő több ország inkább a Kínából, mint az Egyesült Államokból érkező utazók számára kötelező vírustesztet. "Érthető, hogy adatok hiányában elővigyázatossági intézkedéseket hoznak" - mondta a veszélyhelyzeti igazgató.

Kínában a hatóságok nem kívánnak változtatni a módszeren. "Nem hiszem, hogy egyelőre szükség lenne minden egyes esetben külön vizsgálni a halál okát" - jelentette ki szerdán Liang Van-nien járványügyi szakértő.
A hivatalos adatok szerint a múlt hónap óta mindössze harminchét, koronavírussal kapcsolatos halálesetet jelentettek az 1,4 milliárd lakosú országban. Kínában csak a fertőzés utáni légzőszervi megbetegedésben elhunyt pácienseket számítják koronavírus következtében történt haláleseteknek, annak ellenére, hogy a WHO szerint számos más, a vírus okozta szövődmény is okozhat halált.

A WHO sajnálkozását fejezte ki amiatt is, hogy nincs szekvenálás, amellyel gyorsan be lehet azonosítani az új alvariánsokat. Ebben Kína nincs egyedül, rengeteg ország a lehető legszükségesebbre csökkentette a tesztek számát. "Az omikron-hullám csúcsa óta 90 százalékkal csökkent a szekvenálások száma tavaly" - hívta fel a figyelmet Tedrosz Adhanom Gebrejeszusz, a WHO főigazgatója. Hetente 10 ezer és 14 ezer között mozog a halálesetek száma, ez majdnem 90 százalékkal kevesebb, mint 2022. februárjában, ám a WHO meg van győződve arról, hogy a tényleges adat magasabb.

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

A világjárvány idén lépett a negyedik évébe. Az WHO főigazgatója szorgalmazta, hogy az országok összpontosítsanak a legnagyobb kockázatnak kitett csoportok, elsősorban az idősek teljes átoltására.

Címkék:
egészség, egészségügy, vírus, koronavírus, who, adatok, ország, usa, szakértő, kína, variáns, Omikron,