Pénzcentrum • 2023. január 4. 09:00
Évente 4500 magyar férfinél diagnosztizálnak prosztatarákot, és sajnos egyharmaduk bele is hal. Az állami egészségügyi rendszernek sok milliárdba kerül a gyógyítás.
A tüdő- a vastagbél- és a prosztatarák szedi a legtöbb áldozatot Magyarországon a daganatos megbetegedések közül - írja a Napi.hu. Évente mintegy 4500 férfinál diagnosztizálnak valamilyen prosztata-daganatot, s riasztó adat, hogy egyharmaduk sajnos bele is hal a betegségbe.
A lapnak Lacó László sebész-urológus, a győri Petz-kórház adjunktusa azt mondta: továbbra is nagyon fontos, hogy az érintettek eljárjanak a szűrésekre.
A prosztata-, a vese- és húgyhólyagrák kockázatát zárhatja ki az a 45 év fölötti férfi, aki ellátogat egy urológiai szűrővizsgálatra. Ha az említett betegség korai stádiumát diagnosztizálják egy ilyen vizsgálaton, teljes gyógyulás érhető el a gyógymódoknak köszönhetően
- mondta a napi.hu-nak a szakorvos. A vizsgálat mindössze egy PSA-tesztből, egy ultrahangból és rektális vizsgálatból, vagyis a betapintásból áll. A lap azt is írja, hogy az állami egészségügyi rendszernek minden évben milliárdokba kerül ezeket a betegeket gyógyítani: 2021-ben 10,6 milliárd forint ment el erre a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő adatai szerint.