Pénzcentrum • 2022. december 22. 18:34
Takács Péter a Belügyminisztérium egészségügyi államtitkára egyeztetett ma a Magyar Orvosi Kamarával a magyar kormány által tervezett egészségügyi átalakításokról. Az egyeztetésen szó esett többek között a magánorvosi praxisban dolgozók sorsáról, illetve az orvosok béréről is.
Takács Péter államtitkár és a Magyar Orvosi Kamara képviselői tárgyaltak ma a kormány által tervezett egészségügyi átalakulásról, amit a MOK Facebook oldalán élőben is lehetett követni. Az államtitkár elmondta, hogy nem céljuk az, hogy a csak magánorvosi praxisban dolgozó orvosokat arra kötelezzék, hogy a kötelező továbbképzéseiket valamelyik állami kórházban teljesítsék. Azonban azok a csak magánpraxisban dolgozó orvosok, akik nem fogászként, háziorvosként vagy foglalkozás egészségügyi orvosként dolgoznak az ötévente kötelező továbbképzésükből átlagosan havi 20 órát állami intézményben kell eltölteniük.
Az orvosi kamara vezetői azzal egyetértettek, hogy az állami ellátás megerősítéséhez szükség van a magánszektorban dolgozók segítségére, azonban véleményük szerint ezt nem a továbbképzés ürügyén kell megtenni. Mindemellett azt is bírálták, hogy az orvosoknak a tervek szerint a munkáltató teljesítménytől függően 20 százalékkal csökkentheti, vagy 40 százalékkal növelheti a béreket.
A MOK problémája nem a teljesítmény elismerése ellen, de nem akarnak eltérni attól, amiben korábban megegyeztek Orbán Viktorral. Eszerint ugyanis minden orvosra egységes alapbéremelés vonatkozik. Takács Péter szerint viszont nem működik minden területen az egységes bérrendszer, és ő továbbra is úgy gondolja, hogy a 350 milliárd forintos bérkeretet érdemes a minőségi munka elismerésére fordítani.