Európa lett a majomhimlő gócpontja: megváltoztak a betegség tünetei

Pénzcentrum2022. június 24. 10:45

Az új közegben való terjedés miatt már az első tünetei is más módon jelentkezhetnek, mint ahogyan azt eddig ismertük. A majomhimlő ugyanis sokkal összetettebb a SARS-nál, ezért is van, hogy a mutációk kérdése is sokkal bonyolultabb, mint a koronavírus esetében – írja a 24.hu.

Afrikán kívül mostanra már Európa vált a majomhimlő epicentrumává, azaz kontinensünkön regisztrálták a legtöbb fertőzést: az összes megbetegedés 84 százalékát. A WHO szerint pedig ez csak növekedni fog nyáron, a fesztiválszezonban. Nem sokat tudunk még jelenleg a mutációról, az viszont biztos, hogy szokatlan kezdeti tüneteket produkál és a betegség előrehaladtával megjelenő kiütések is eltérőek az eddig megszokottaktól.

Dr. Kemenesi Gábor virológus, a Pécsi Tudományegyetem Virológiai Nemzeti Laboratóriumának munkatársa szerint az Akfrikából ismert forgatókönyv szerint a vírus valamilyen állatról kerül át emberre, köztük főként a közeli kontaktust jelentő családi, otthoni környezetben terjed tovább. A fertőzés után 5-13 nappal jelennek meg az első tünetek: fáradság, láz, nyirokcsomó-duzzanat, fej-és izomfájdalmak, majd láz. Ezek után pár nappal bukkannak fel a kiütések.

Ez az a tankönyvi tudásunk, amit az Afrikán kívüli, önálló terjedés nagyon sok ponton át fog írni, amit nekünk a sikeres védekezés érdekében a lehető leggyorsabban le kell követnünk

– mondja a 24.hu-nak Kemenesi Gábor, aki többször hangsúlyozta, hogy bár a járványügyi nyomozás korán felfedezte, hogy Afrikán kívül a betegség leginkább az úgynevezett MSM-csoportban terjed (azaz men who have sex with men, tehát meleg kapcsolatokról beszélhetünk),

de ez koránt sem jelenti azt, hogy ez a melegek betegsége lenne.

A majomhimlő ugyanis testnedvekkel terjed, és a fekélyről leváló laphámokkal vagy váladékkal adható át. Vagyis az érintkezés helyétől indulnak el a tünetek.

A betegség viszont bárkit érinthet Kemenesi Gábor szerint, és nem szabad abba a hibába esnünk, mint évtizedekkel ezelőtt a HIV vírus esetén, amikor az előítéletek megbélyegzést és gyűlöletet szültek, ráadásul a vírus terjedését is előre mozdították. A virológus szerint azonban most még helyzeti előnyt élvezünk:

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

Ebben a fázisban a járvány még könnyebben kezelhető. Nagyon fontos lenne minél hamarabb felderíteni és elfogni, mielőtt kitör a közösségből és kevésbé átlátható módon terjed a társadalom szélesebb rétegeiben vagy más közegekben

– emelte ki Kemenesi, aki azt is elmondta, hogy nem lehet a majomhimlőt a SARS-hoz hasonlítani, hiszen egy sokkal bonyolultabb vírusról beszélünk.

Nagyobb a genomja, több a génje, ami azt jelenti, sokkal több helyen jelenhet meg változás

– magyarázta Kemenesi Gábor. Ettől kezdve pedig rendkívül nehéz és hosszadalmas folyamat megállapítani, hogy egyes mutációk milyen hatással járnak a gyakorlatban. Azonban a szakértők szerint nem kell az esetleges mutációkon aggodalmaskodni. Hiszen az átlag embernek a majomhimlő még nem jelent kockázatot.

Címkék:
vírus, betegség, who, betegségek, terjedés, tünetek, vírusvariáns, vírusfertőzés, kemenesi, majomhimlő,