Pénzcentrum • 2022. június 12. 11:03
Nem csak az orvostudományban, hanem a hétköznapokban is gyakran ejtjük ki azt a kifejezést, hogy „antiszociális” – azonban a legtöbb ember nem tudja, hogy ez a kifejezés egyáltalán nem azt jelenti, mint amire gondolunk, sajnos rosszul tanultuk meg, többnyire még gyerekkorunkban. Járjunk utána, mi az antiszociális jelentése, tudd meg, mi az az antiszociális személyiségzavar és hogy milyen az antiszociális ember! Milyen antiszociális jelek utalnak arra, hogy valakinél antiszociális személyiségzavar állhat fenn, ki az antiszociális ember?
Cikkünkben eláruljuk, mi az az antiszociális személyiségzavar, és hogy mikor mondjuk valakire azt, hogy antiszociális. Melyik kifejezéssel kerül gyakran összetévesztésre az antiszociális jelentése? Hogyan derül ki valakiről, hogy antiszociális személyiség? Antiszociális személyiségzavar teszt: ha a felsorolt állítások igazak rád, nagy valószínűséggel te is antiszociális személy lehetsz. Ha így van, miért vagyok antiszociális és hogyan ne legyek antiszociális? Hogy illeszkedhet be a legkönnyebben egy antiszociális személy a társadalomba, hogyan történik az antiszociális személyiségzavar kezelése? Milyen az antiszociális ember bőrébe bújni, lehet okunk az aggodalomra egy antiszociális ember társaságában?
Mi az az antiszociális, ki az antiszociális ember?
Mindenekelőtt tisztázzuk, mi az antiszociális jelentése! Az antiszociális kifejezés használata rengeteg esetben hibásan történik: a hétköznapokban hajlamosak vagyunk így nevezni bárkit, aki elzárkózik társaitól, nem tud beilleszkedni, nem tud vagy nem akar kapcsolatot létesíteni a többi emberrel - az „antiszociális” kifejezést tehát gyakran hibásan használjuk, az aszociális vagy introvertált személyekre. Az aszociális emberek társaságkerülő, emberkerülő, sokszor embergyűlölő személyek, akik nem, vagy csak nagyon ritkán járnak társaságba, ugyanis nem érzik magukat komfortosan a társas kapcsolatokban.
Az orvostudományban és a pszichológiában az antiszociális fogalma ennél jóval konkrétabban kerül meghatározásra: amellett, hogy az antiszociális személy képtelen a beilleszkedésre, tipikusan a másokkal szembeni ártó szándékú, empátiahiányos személyekre használjuk ezt a jelzőt.
Fontos kiemelnünk, hogy nem csak a krimikből ismert szociopaták, pszichopaták lehetnek antiszociális személyek. Ha fényt szeretnénk deríteni arra, hogy ki az antiszociális ember, elég megvizsgálnunk a közvetlen környezetünket: rokonaink, ismerőseink viselkedésében is bőséggel találhatunk antiszociális vonásokat, ám nem kell egyből bűncselekményekre asszociálnunk. Antiszociális viselkedésnek számít például a rosszindulatú pletykák terjesztése, a hazudozás, a rokonok egymás elleni uszítása, a másokkal szembeni rossz szándékú szóhasználat vagy bármilyen negatív következményű tett is, például valaki tulajdonának a megrongálása – ezek mind összefüggenek a szociális, beilleszkedési problémákkal.
Érdemes kihangsúlyoznunk, hogy attól, hogy valakinek vannak bizonyos antiszociális vonásai vagy időnként elkövet antiszociális tetteket, még nem feltétlenül szenved antiszociális személyiségzavarban. Személyiségünk összetett, egyedi tulajdonságaink között megannyi jó vonásunk mellett sajnos szerepelnek rossz tulajdonságok is, emellett az empátiára sem vagyunk egyformán képesek. Most pedig nézzük, mi az az antiszociális személyiségzavar!
Mi az antiszociális személyiségzavar jelentése?
A modern pszichológiában antiszociális személyiségzavarnak vagy disszociális személyiségzavarnak nevezzük a társadalomba való beilleszkedés súlyos zavarát – mindez már egy-egy antiszociális tulajdonságon túlmutató, kóros állapotra utal. Általánosságban az antiszociális személyiségzavar jellemzői közé sorolják, hogy a beteg nem érez szeretetet, nem szorong (nem él át lelki szenvedést) a tettei miatt és nem tanul a hibáiból sem, vagyis empátia hiányában képtelen a társadalom nagyrészéhez hasonlóan értékelni cselekedetei súlyát, következményeit. Az antiszociális személyiségzavar további alkategóriákra osztható, melyek a következők: amorális, aszociális, szociopata, pszichopata.
A személyiségzavar, habár sok esetben betegségként hivatkoznak rá, valójában a személyiség egy állandó komponense, egy tulajdonságunk a sok közül, ami rendszerint már gyermek- vagy serdülőkorban megmutatkozik. Ez a rendellenes állapot egy normál tulajdonság valamilyen szélsőséges megnyilvánulását takarja és állandó gondot okoz a „beteg” környezete számára, hiszen – kifejezetten az antiszociális személyiségzavar esetén – a többiek szenvedik meg a kárát. A probléma nem gyógyítható, azonban megfelelő terápia mellett kordában tartható.
Az antiszociális személyiségzavar, habár sok esetben betegségként hivatkoznak rá, valójában a személyiség egy állandó komponense, egy tulajdonságunk a sok közül, ami rendszerint már gyermek- vagy serdülőkorban megmutatkozik. Ez a rendellenes állapot egy normál tulajdonság valamilyen szélsőséges megnyilvánulását takarja és állandó gondot okoz a „beteg” környezete számára, hiszen – kifejezetten az antiszociális személyiségzavar esetén – a többiek szenvedik meg a kárát. Az antiszociális személyiségzavar problémája nem gyógyítható, azonban megfelelő terápia és tudatos odafigyelés mellett kordában tartható.
Milyen gyakori az antiszociális személyiségzavar?
A különféle személyiségzavarok meglehetősen gyakoriak – ez nem csoda, hiszen mindannyian egyedi előzménytörténettel és erre adott reakciókkal rendelkezünk. Számtalan magyar és külföldi kutatás során próbálták már megbecsülni, hogy mennyi antiszociális ember van a társadalmunkban: a személyiségzavaros emberek (általánosságban) a társadalom ~5-15%-át teszik ki, ennek feltételezhetően körülbelül a harmada eshet az antiszociális személyiségzavar kategóriájába.
Mivel az antiszociális személyiségzavar nagyban összefügg a társadalmi kártétellel, joggal kereshetjük ezeket a személyeket a börtönökben is. Általános becslések szerint a börtönökben lévők ~75%-a antiszociális személyiség, akik nem éreznek empátiát, nem foglalkoznak – sokszor törvénytelen – tetteik következményeivel, így nem okoz számukra gondot, ha valamilyen cselekedetet más testi, lelki vagy anyagi kárára követnek el. Fontos azonban kihangsúlyoznunk azt is, hogy habár az antiszociális ember tipikusan nem érez bűntudatot, ettől nem feltétlenül válnak bűnözővé – egy-egy bűncselekmény elkövetését számos személyi vagy társadalmi komponens együttese idézheti elő.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el, havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
Milyen antiszociális jelek utalhatnak személyiségzavarra?
Mivel az antiszociális személyiségzavar egy kifejezetten tág témakör, nehéz konkrétan meghatározni, hogy mik az antiszociális jelek, illetve, hogy ki az antiszociális személy, hiszen egy emberre jellemzőek lehetnek több, különféle mentális deviancia tulajdonságai is. A következő antiszociális tulajdonságok esetén minősíthető valaki antiszociális személyiségnek:
- felelőtlen viselkedés, a társadalmi normák, szabályok, törvények teljes figyelmen kívül hagyása, mások bármiféle jogainak figyelmen kívül hagyása, eltiprása – éppen ezért nagy a bűncselekmény-elkövető hajlam is;
- empátiahiány: az antiszociális személyiség képtelen átérezni mások helyzetét, fájdalmát, érzelmeit; mindig másokat hibáztat, ha valami rossz történik vele, sosem önmagában keresi a problémát;
- magatartászavarok már gyerekkortól kezdve: engedetlenség, hazudozás, lopás, vandalizmus, addiktív szerhasználat, fizikai konfliktuskeresés, iskolakerülés, másokkal szembeni kegyetlenkedés stb.;
- egyértelmű szociális problémák, a „normális” társadalomba való beilleszkedés képtelensége;
- alacsony frusztrációtűrés: akár már minimális ingerlés hatására is bekövetkezhetnek agresszív megnyilvánulások, felindultságból elkövetett ártó szándékú tettek, kegyetlenkedések – gyakran a családon belül;
- képtelenség a megbánásra, a bűntudatra: nem tudja átérezni, hogy rossz cselekedeteivel milyen mértékben ártott áldozatának, nem érdeklik az okozott károk, sokszor még egy börtönbüntetés sem képes az antiszociális embert jobb belátásra téríteni.
Az antiszociális ember jellemzői: milyen az antiszociális ember?
Sokan azt gondolják, hogy egy antiszociális ember képtelen normális emberi kapcsolatokat létesíteni, a társadalomtól teljes elzárkózottságban él – azonban ez egyáltalán nem igaz! Az antiszociális személy könnyen létesít kapcsolatot másokkal, sokszor karizmatikus, akár népszerű, sikeres emberről van szó, azonban emberi kapcsolatai felszínesek, gyakrabban rövid ideig tartanak, csak az antiszociális személy érdekei vezérlik – például munkahelyen való előrejutás, anyagi javak szerzése, önmaga szórakoztatása. Ne felejtsük el, hogy a személyiség nem feltétlenül egyezik az embereknek a külvilág elé tárt énképével, így külső szemlélőként, pusztán felszínes ismeretség alapján nehéz megmondani, hogy ki az antiszociális ember.
A környezetünkben lévő antiszociális emberek előbb-utóbb azonban magukra vonják a figyelmet, hiszen, habár sokan, különösen a pszichopaták, jól titkolják az empátia hiányát, valamilyen másokra nézve kártékony tettel, megnyilvánulással gyakran „kimutatják a foguk fehérjét”. Az antiszociális személyiségzavarban szenvedők rendszeresen elkövetnek kisebb-nagyobb kihágásokat, bűnöket és nem félnek kihasználni, majd eltiporni a környezetükben élő ismerősöket, kollégákat, barátokat, sőt, családtagokat sem. Ahhoz, hogy a fentiek alapján magunkra ismerjünk, nem kell feltétlenül antiszociális személyiségzavar teszt, azonban mindenképpen érdemes a végére járni, hogy miért vagyok antiszociális és dolgozni azon, hogy hogyan ne legyek antiszociális személyiség.
Antiszociális személyiségzavar teszt: mért vagyok antiszociális?
Könnyű dolga lenne a szakembereknek, ha minden személyiségzavar könnyedén szűrhető lenne egy-két teszt kitöltésével, azonban ez sajnos nem így van. Az antiszociális személyiségzavar (és annak alkategóriái) esetében éppen az jelenti a fő problémát, hogy a „beteg” nem, vagy csak nagyon nehezen ismeri fel azt, hogy hiányzik belőle az empátia, képtelen szorongani és tanulni a hibáiból, hiszen nem érzékeli, miben különbözik a többiektől. Ha arra gyanakszunk, vajon antiszociális személyiségzavarban szenvedünk-e, érdemes feltennünk magunknak a következő kérdéseket és őszintén megválaszolnunk őket:
- Milyen gyerekek, kamaszok voltunk? Gyakran követtünk el olyan kihágásokat, mint a lógás, a hazudozás vagy a rongálás? Hogyan értékelték a magatartásunkat a tanárok?
- Előfordult gyermek- vagy felnőttkorunkban, hogy úgy éreztük, mások vagyunk, mint a többiek? Lehetnek beilleszkedési problémáink? Ha igen, miért?
- Mit érzünk, amikor valakivel rossz dolog történik? El tudjuk képzelni, milyen lehet az ő bőrébe bújni, át tudjuk élni az ő érzéseit?
- Milyen terveink vannak a pályaválasztással, karriertervezéssel kapcsolatban? Kitartunk az eredeti elképzeléseink mellet vagy hamar elveszítjük az érdeklődésünket? Milyen gyakran váltunk munkahelyet? Hajlamosak vagyunk munkahelyi konfliktusokba bonyolódni?
- Hogyan viszonyulunk párkapcsolatainkhoz? Melyik fél akarata érvényesül, milyen gyakoriak a konfliktusok, kudarcok, szakítások? Hogyan változik a kapcsolataink dinamikája? Előfordul fizikai agresszió?
- Hogyan viszonyulunk a törvényekhez – követtünk el már törvénysértést? Ha igen, mi vitt rá?
- Milyen káros szenvedélyekkel élünk? Milyen addiktív szereket próbáltunk már ki? Jellemző ránk valamilyen szenvedélybetegség, például alkoholizmus?
Mik az antiszociális személyiségzavar okai?
Az antiszociális személyiségzavar okai visszavezethetőek bizonyos genetikai mintázatokra, azonban gyakran gyermekkori trauma áll az antiszociális tulajdonságok kifejlődése mögött, amelynek hatására a személyiség eltorzulva fejlődik tovább, az olyan értékes emberi képességek rovására, mint például az empátia. Tipikus, egyben gyakori antiszociális személyiségzavar ok a családon belüli tartós stresszhelyzet vagy a gyermekkori bántalmazás, az erőszak átélése, de szenvedélybetegségek (különösen alkoholizmus és droghasználat) hatására is kialakulhat antiszociális személyiségzavar.
Hogyan történik az antiszociális személyiségzavar kezelése?
Az antiszociális vonásokkal rendelkező személyek részéről gyakori felvetés, miszerint hogyan ne legyek antiszociális személyiség, mit tehetek az antiszociális személyiségzavar ellen, hogyan tudnék könnyebben beilleszkedni a társadalomba és normális életet élni? Az antiszociális személyiségzavar diagnosztizálása mindig a társas problémák feltérképezésével kezdődik, ám a belátás hiánya miatt minden szakembernek nehéz dolga van mind a diagnózis felállításával, mind a kezeléssel, ha egy antiszociális páciens fordul hozzájuk.
Az antiszociális személyiségzavar kezelése leggyakrabban pszichoterápiával történik, melynek célja a páciens heves, sokszor agresszív, meggondolatlan reakcióinak a mérséklése, a probléma átgondolása és a helyes emocionális attitűdök kialakítása. Fontos kiemelnünk továbbá azt is, hogy az antiszociális személyiségzavar nem gyógyítható állapot: egy ember alapjaiban véve nem változtatható meg, azonban hosszú évekig tartó aktív terápia esetén, ha a páciens tudatos, próbálja felismerni a hibáit, és ha együttműködő, rengeteget lehet javítani a viselkedésén és elsajátítani empatikus vonásokat, így, ha korlátozott mértékben is, de az antiszociális ember is be tud illeszkedni a társadalomba.