Pénzcentrum • 2022. május 31. 19:17
2022. május 31-én hivatalosan is megjelent a majomhimlő vírus Magyarországon. Cikkünkben ezért most összeszedtük, mi az a majomhimlő vírus, mik a majomhimlő tünetei.
Az elmúlt hónapokban a világ számos pontján - az USA-ban, Ausztráliában, a Közel-Keleten, és Európában is megjelent a majomhimlő vírus. Magyarországon az első majomhimlő vírust hordozó beteget 2022. május 31-én regisztrálták - a 38 éves firfi állapotáról ebben a cikkünkben írtunk részletesen.
Mi az a majomhimlő?
A majomhimlő egy zoonózis-fertőzés. A majomhimlő vírust 1958-ban fedezték fel és emberben elsőként 1970-ben írták le a Kongói Demokratikus Köztársaságban. Az eddigi legnagyobb dokumentált járványt 2017-ből Nigériából ismerjük, melynek során több száz emberi megbetegedést regisztráltak.
Az Afrikából behurcolt vírusnak két fajtáját, a közép- és nyugat-afrikai különítik el, Európában az enyhébb megbetegedést okozó nyugat-afrikai vírusvariáns van jelen. A nyugat-afrikai törzsből származó vírus halálozási aránya kb. egy százalékos, míg a kongói törzs súlyosabb, az akár 10 százalékos halálozással is járhat.
Mik a majomhimlő tünetei?
A majomhimlő vírus fertőzést kezdetben rossz közérzet, fejfájás, izomfájdalom, nyirokcsomó-duzzanat, hátfájás, és láz jelzi; majd megjelennek a kiütések, hólyagok a fertőzöttek testén. A kiütések elsősorban az arcon, a kezeken és a lábakon jelentkeznek, súlyosabb esetben az egész testre is kiterjedhetnek.
A majomhimlő tünetei közül a kiütések rendkívül ijesztőek és fájdalmasak is lehetnek, viszont az eddigi adatok azt mutatják, hogy a majomhimlő betegség általában enyhe lefolyású.
A karakterisztikus kiütések 1-3 nappal a láz megjelenését követően jelentkeznek, főként az arcon és végtagokon hangsúlyosak. A kiütések - más himlőfertőzéshez hasonlóan - kiemelkednek, majd idővel kifakadnak és leszáradnak. A kiütések a nyálkahártyákon és egyéb testrészeken is megjelenhetnek, de kifejezetten a nyálkahártyán való megjelenést feltételezik a cseppfertőzéses terjedés mögött, mint erősítő tényező
- árulta el Dr. Kemenesi Gábor virológus, aki azt is hozzátette, hogy a tünetek 2-4 hétig is eltarthatnak.
JÓL JÖNNE 2,8 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 2 809 920 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 62 728 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 12,86%), de nem sokkal marad el ettől az MBH Bank 62 824 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
Hogyan terjed a majomhimlő?
A mojomhimlő vírust általában állatok adják át az embereknek, nevével ellentétben (1958-ban majmokban fedezték fel, erre utal a név) ma már főként rágcsálók terjesztik. A mostani megbetegedések viszont arra engednek következtetni, hogy a legtöbben a majomhimlő betegséget közösségi átvitel útján kaphatták el.
Dr. Kemenesi Gábor Facebook-on megjelent írásából kiderül, hogy a fertőzés állatról a fertőzött állat vérével, testváladékaival vagy majmok esetében kiütéseivel történő érintkezés során, míg emberről a fertőzött ember kiütéseivel vagy a kiütések által kontaminált felületekkel (pl: ruha, ágynemű) való érintkezéssel terjed.
Testváladákokkal és légúti cseppekkel is terjedhet, ám semmiképp sem keverhető össze a COVID-19-nél megismert, rendkívül hatékony légúti terjedéssel. Itt egy nehézkes, hosszú és közeli kontaktust követelő terjedés ismert, így főként családtagok, közeli hozzátartozók kerülnek látókörbe egy-egy terjedési esemény során.
A fertőzéstől a tünetek megjelenéséig tartó időtartam kb. 5-től 13 napig tart.
Van majomhimlő oltás?
Célzott gyógyszeres terápia nincs, de a fekete himlő oltás szóba jöhet a majomhimlő vírus esetében is. Az eredetileg feketehimlő ellen készült vakcinák ugyanis bizonyos fokú védelmet nyújtanak a közeli rokon majomhimlő vírus ellen is.