Mi a szociopata jelentése? Milyen a szociopata ember – kell félnünk tőle?

Pénzcentrum2022. április 9. 11:01

A bűnügyi dokumentumfilmekben és tudósításokban gyakran hallhatjuk a „szociopata”, „pszichopata” vagy „antiszociális” kifejezéseket, amikor valamilyen bűncselekmény elkövetéséről van szó. Mit jelentenek ezek a kifejezések valójában és hogyan használhatjuk őket helyesen? Mitől válik valaki szociopatává, ki a szociopata ember és mi a szociopata jelentése a pszichológiában? Járjunk utána, mi az a szociopata, és hogy milyen a szociopata ember: milyen tulajdonságok jellemzik a szociopatákat, mik lehetnek a szociopátia jelei, mi a különbség a pszichopata és a szociopata emberek között?

Cikkünkben minden fontos tudnivalót összegyűjtöttünk az antiszociális személyiségzavar témakörén belül a szociopata személyekről: tudd meg, mi szociopata jelentése, a szakemberek szerint ki a szociopata a társadalomban, és hogy mi a szociopata jelentése! Amellett, hogy megtudhatod, mi az a szociopata, és hogy milyen szociopata típusok léteznek (pl. Árpa Attila nárcisztikus szociopata), annak is utánajárunk, hogy hogyan történik a szociopátia kivizsgálása és diagnosztizálása, és hogy mit tehet az a személy, aki szociopata, azonban szeretne beilleszkedni a társadalomba. A szociopata ember gyógyítható, megtanulható az empátia? Hogyan zajlik a szociopaták kezelése, meg tud változni egy szociopata?

Antiszociális személyiségek a társadalomban

Hogy a problémát részletesen körüljárhassuk, elsősorban azt kell tudnunk, hogy mind a szociopátia, mind a pszichopátia az antiszociális személyiségzavarok halmazába tartozik, ami a társadalomba való beilleszkedés súlyos zavarát jelenti. Ez a zavar olyan általános érzelmi hiányosságokkal párosul, melyeknek következtében éppen azok a vonások hiányoznak belőlük, amik „emberivé” tesznek valakit. Általánosságban elmondhatjuk azt, hogy antiszociális személyiségeknek tartjuk az olyan embereket, akik nem éreznek szeretetet, vagy szorongást, emellett nem képesek tanulni a hibáikból, nem tudnak érzelmileg fejlődni.

Más megfogalmazásban az antiszociális személyiségzavar alatt azt értjük, amikor valamilyen okból kifolyólag rendkívül nehezen illeszkedik be egy személy a társadalomba – ennek a jelei pedig tipikusan már az antiszociális személy 15 éves kora előtt megmutatkoznak. Az antiszociális zavarnak számos jele lehet, például a környezet manipulálása, a hazudozás, mások biztonságának figyelmen kívül hagyása, törvénytelen cselekedetek elkövetése (például épületek megrongálása, lopás, csalás), illetve az általános egocentrikus viselkedés is.

Az antiszociális tulajdonságok nem egyenértékűek a személyiségzavarral

Az elmúlt évtizedek során pszichológusok és pszichiáterek tömege foglalkozott a különféle társadalmi beilleszkedési zavarokkal és tették fel a következő kéréseket: miből erednek a szociopátiás és pszichopátiás vonások, mivel magyarázható mindez? Lehet kezelni egyáltalán az ilyen embereket? Veszélyt jelentenek a társadalomra, efelől nincs kérdés – ám mit tegyünk, ha a közvetlen környezetünkben találkozunk ilyen személlyel?

Mielőtt részletesebben elmélyednénk a témában, mindenképpen érdemes kiemelnünk, hogy attól, hogy valakinek vannak antiszociális tulajdonságai (bizonyos pszichopata, szociopata vonások), még nem kel feltétlenül antiszociális személyiségzavarra gyanakodnunk. Ugyanúgy, ahogy mindannyiunknak vannak jó tulajdonságai (pl. őszinteség, empátia, hűség), úgy a legtöbb embernek sajnos vannak negatív jellemzői is.

A negatív megítélésű, antiszociális vagy szociopata tulajdonságok közé tartozik például a hazugság, a manipuláció, a megtévesztés vagy az ártó szándék valamilyen visszafogottabb formában történő kifejezése is (pl. egy rosszindulatú pletyka terjesztése, rokonok egymás ellen uszítása), amelyek, habár sok kellemetlenséget okozhatnak az életünkben, még igen messze állnak a tényleges szociopátiától vagy a pszichopátiától. Most pedig nézzük, mit jelent a szociopata kifejezés, avagy mi az a szociopata, ki a szociopata ember!

Mi az a szociopata? Mi a szociopata jelentése?

A krimikben, horrorfilmekben nagyon gyakran használják a „szociopata”, vagy a „pszichopata” kifejezéseket, akár egymás szinonimájaként is, azonban a valóságban – habár számtalan közös tulajdonságuk van – két jól körülhatárolható, egymástól elkülöníthető személyiségzavarról van szó. Ha a végére akarunk járni, milyen a szociopata ember, az általános jellemvonásaiknál kell kezdenünk.

Mit éreznek a szociopaták?

Egy szociopata esetében az empátia hiánya érzelmi alulfejlettséggel jár: egy szociopata – habár tettetheti -, képtelen magát mások helyébe képzelni, nem tudja megélni a különféle érzelmi helyzeteket ugyanúgy, ahogy más, „normális” emberek. Mindez egyáltalán nem jelenti azt, hogy egy szociopata nem társas ember, ők gyakran igen kellemes modorú, vonzó, spontán személyek, azonban csak a közvetlen környezetük tudja megmondani róluk, hogy valami nem stimmel velük.

Szintén gyakori tévhit, hogy a szociopata semmit sem érez: a szociopata személyiségnek leginkább az empátia megélésével akad problémája (képtelen együtt érezni más személyekkel, nem érzi a tettei súlyát, nem érdekli a testi/lelki/anyagi kár, amit okozhat), nem pedig az összes emberi érzés megtapasztalásával. Az empátia hiánya – a szociopata személy állapotának függvényében – hatással lehet az érzelmek megtapasztalására (sokan közülük érzelmileg kevésbé intelligensek), azonban ne felejtsük el, hogy a szociopata személyeknek is vannak érzéseik: ők is érezhetnek szerelmet, haragot, féltékenységet, szégyent vagy gyanakvást, azonban való igaz, hogy például kevésbé hajlamosak szorongani, ha valakit megbántottak vagy kihasználtak. De miért is van ez így?

A szociopata nem szorong, ha valakivel el kell bánnia

A szociopaták ellenállnak azoknak az érzelmi befolyásoló tényezőknek, amelyek másokat mozgatnak napi működésük során, így nem okoz bennük idegességet, szorongást, amikor más emberekkel elbánnak. Számos kutató hasonlítja őket a gyerekekhez: a szociopata olyan felnőtt, aki habár a társadalom teljes értékű tagja, érzelmi intelligenciája megragadt egy kisgyerek szintjén – ám ezt nagyon gyakran jól titkolják, érzelmeket színlelnek, hogy elaltassák másokban a gyanakvást.

A szociopata ember kíméletlenül átgázol a környezetén, ha céljai megvalósításáról van szó (ezért sokszor sikeres is abban, amit csinál) – ezzel egy időben a szociopata nem bírja a monotonitást (hamar elunja magát), állandóan új impulzusokra éhezik, hogy szórakoztassa magát, ez pedig sokszor meggondolatlan, felelőtlen tettekkel párosul. Az impulzív vonásuk miatt sokszor azonnal, indulatból cselekednek és képtelenek kontrollt gyakorolni tetteik felett – így követik el a bűntényeket is: hevesen, meggondolatlanul, a következményekre bármilyen nemű tekintet nélkül.

Szociopata vagy pszichopata? Nem ugyanaz!

Témánk szempontjából szintén fontos kérdés, hogy mi a különbség a szociopata jelentése és a pszichopata jelentése között. Nos, habár igen nagy a pszichopata és a szociopata személyiségzavarok metszete, a szakemberek mégis képesek határvonalat húzni a két deviáns jellem között.

A társadalmi beilleszkedési zavar forrása eleve eltérő: míg a szociopata ember inkább társadalmi behatás következtében válik ilyenné, addig úgy tartják, hogy pszichopatának születni kell.

NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!

Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)

A szociopátia okai: ki a szociopata ember, mitől lesz ilyen?

Elsősorban nézzük, mik a szociopátia jelei, avagy mik lehetnek a szociopátia tünetei! A szociopata ember érzelmi alulfejlettségét sokszor valamilyen gyermekkori trauma okozza, például családi bántalmazás (akár fizikai, akár lelki), melynek hatására elveszíti (vagy ki sem fejlődik benne) empatikus képességét. A szociopata személyiség jellemzői továbbá – hogy habár sokan képesek sikeresen emberi kapcsolatokat létesíteni -, rengeteg szociopata életéből hiányzik az állandóság (váltogatják állásaikat, lakhelyeiket, állandóan új impulzusokat igényelnek).

Sokan a szociopaták közül aluliskolázottak, rossz szociális környezetben élők, képesek szélsőséges csoportokhoz csatlakozni. Az ezekből a problémákból eredő frusztráltság lobbanékonysággal jár együtt, éppen ezért a szociopata az esetek többségében hirtelen felindulásból, előre nem eltervezett jelleggel cselekszik rosszat – és itt érkeztünk meg az igazi különbséghez a pszichopatákkal szemben.

A pszichopátia okai: mitől lesz valaki pszichopata?

A pszichopátia egy genetikai eredetű, pszichés rendellenesség, ám ezt a pszichopata még a tapasztalt szakemberek elől is képes tökéletesen elrejteni (a pszichopátiás jellemvonások már gyermekkorban jelentkeznek, és olyan szinten rögzülnek a felnőtt emberben, hogy szinte lehetetlen őket „kigyógyítani” belőle). A pszichopaták általában kellemes megjelenésű és modorú, intellektuális emberek, pont az ellenkezőjét próbálják sugallni annak, mint amilyenek valójában – éppen ezért jelentik ők a legnagyobb veszélyt a társadalomra nézve, ők az igazi „szörnyetegek”.

A pszichopata képes valódinak tűnő, mély emberi kapcsolatok kialakítására is, melyeket részéről sokszor hazugságok öveznek, emberi érzelmei, empátiája tudatos tettetés eredménye, mert tisztában van azzal, hogy ő nem ugyanúgy éli meg az érzelmeket, mint más emberek. A pszichopata érzelmi élete felszínes, a környezetében lévő embereket átveri, kihasználja, erkölcsi ítélő képességei fejletlenek. A pszichopata arra törekszik, hogy manipulálja, uralja a környezetét, kínozza a körülötte élő embereket, aljas tetteit előre megfontolt szándékkal, alaposan megtervezve követi el.

Miért veszélyesek a pszichopaták?

Ha valaki el akar számoltatni egy pszichopatát, könnyen veszélybe kerül – nem kell rögtön a horrorfilmek borzalmaira gondolnunk, bőven elég, ha a környezetünkben élő pszichopata rosszindulatú pletykákat terjeszt, ellenünk hangol másokat, így érvényesítve dominanciáját például egy munkahelyen, mindezt kedves gesztusok és hazugságok mögé rejtve. A pszichopata személy bosszúálló, gyakran jellemző rá a hétköznapi nyelvben használatos „gonosz” kifejezés, mert örömét leli mások szenvedésében és mindig tudja, hogy tettei milyen következményekkel járnak – azonban ez nem érdekli őket, egyáltalán nem idegeskednek miatta, a felelősség alól pedig rendszerint kibúvót találnak.

Miben más a narcisztikus szociopata személyiség?

Térjünk vissza a szociopátia témájához! Hogy a képet tovább árnyaljuk, érdemes a korábbiakhoz hozzátennünk, hogy a „sima” szociopátián túl létezik egy különleges kategória is, mégpedig a narcisztikus szociopata személyiség formájában. A szociopata egyének között is kiemelt jelentőséget tulajdonítunk az úgynevezett „nárcisztikus szociopata” embertípusnak. Ennél az összetett beilleszkedési problémánál a szociopata vonások együttesen lépnek fel a narcisztikus személyiségzavar jegyeivel: mindamellett, hogy a kérdéses személy abszolút képtelen az empátiára és a normális érzelmi kapcsolatokra, még rendkívül önimádó és egocentrikus is.

A nárcisztikus szociopata rendkívül nagy önértékeléssel bír, emellett korlátlan hatalomról álmodozik, tetteit és erényeit pedig felnagyítja saját maga és mások szemében is. A narcisztikus szociopata elvárja mások kitüntetett figyelmét, sőt, csodálatát, hozzáállása a társadalomhoz arrogáns, gondolatai gyakran forognak az irigység körül. Magyarországon is találhatunk ilyen személyeket, az ismert emberek közt is, például Árpa Attila nárcisztikus szociopata precedenst teremtett azzal, hogy bevallotta, milyen szociális problémái vannak.

Szociopatákkal összezárva: milyen gyakori a szociopátia?

Így, hogy tudjuk, mi a szociopata jelentése, joggal merülhet fel bennünk a kérdés: mégis milyen gyakori a szociopátia vagy a pszichopátia, előfordulhat-e, hogy a hétköznapokban antiszociális személyekkel találkozunk. Az orvostudomány a 19. századtól foglalkozik a személyiségzavarok kutatásával, azonban napjainkra már eljutottunk odáig, hogy elárulhatjuk: rendkívül gyakori problémáról van szó. Fontos kiemelnünk, hogy a különféle személyiségzavarok (például a borderline személyiségzavar) kisebb-nagyobb mértékben terhelik az embereket, ám előfordulnak kifejezetten veszélyes, bűnelkövetésre hajlamos esetek is.

A börtönökben minden harmadik antiszociális személyiségzavarban szenvedő személy esetében kimutatható súlyosabb pszichopátia is, azonban a jelenség kutatása rendkívül nehéz, mert sokszor a kutatók csak külső szemlélőként vizsgálhatják őket. A pszichopaták, szociopaták aránya a társadalomban körülbelül 1%-ra tehető, vagyis nagy eséllyel akár több ilyen személyt is ismerhetünk a környezetünkben – na de mit tegyünk, ha ilyen emberrel találkozunk?

Milyen a szociopata ember? Van okunk a félelemre?

Persze, hogy van! A szociopata ember – és a pszichopata ember is – rendkívül terhelő tényezőként gyakorolhat nyomást a közvetlen környezetére: barátai, rokonai, kollegái bizalmába férkőzve könnyűszerrel manipulálhatja a szociopata az embertársait, előnyére fordíthatja mások gyengeségét, akár éppen az empátiáját és kíméletlenül elbánhat a nála gyengébbekkel. Amennyiben észleljük, hogy a közvetlen környezetünkben ilyen embertípus „garázdálkodik”, lehetőleg ügyeljünk arra, hogy útjaink ne keresztezzék egymást.

Azt is érdemes az eszünkbe vésni, hogy a legtöbb szociopata nem azonos a gyilkossági sorozatokból ismert kíméletlen tömeggyilkosokkal, bankrablókkal vagy bérgyilkosokkal – ettől függetlenül azonban igen kellemetlen lehet velük a találkozás a hétköznapi életben is. A szociopata ember lobbanékony, könnyen veszélyessé válik, ám a legtöbb esetben nem a testi épségünket, hanem érzelmi életünket, önbecsülésünket, karrierünket kell féltenünk tőle.

Címkék:
egészség, bűnözés, pszichológus, személyiség, pszichológia,