Kiderült a nagy vitamin-titok: ezt jobb, ha tudod a méregdrága patikai pirulákról

Pénzcentrum2022. április 4. 11:02

Időről időre hallunk arról, hogy bevonnak különböző étrendkiegészítőket. Széles piacról van szó, csak úgy, mint a multivitaminok és vitaminok esetében, azonban sokan nem tudják, hogy mikor érdemes ezeket szedni. Szakértőt kérdeztünk az étrendkiegészítőkről.

Ismét kivontak a forgalomból egy adag étrendkiegészítőt és gyógyszert. Az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet (OGYEI) legutóbb márciusban frissítette a listát azokról a készítményekről, amelyeket visszahívnak a forgalomból, mert azok nem felelnek meg az előírásoknak. Bár a piac hatalmas, és étrendkiegészítőből szintén rengeteg van, sokan nem tudják, hogy mikor és miért érdemes szedni ezeket a készítményeket.

Megkérdeztük a Hálózatban Működő Gyógyszertárak Szövetségét arról, hogy milyen étrend-kiegészítőket szedjünk, és hogyan válasszunk. A szakértőtől megtudtuk, hogy az étrend-kiegészítők a jogszabályi rendelkezések alapján az élelmiszerek kategóriájába tartoznak. Alapvetően az a feladatuk, hogy a hagyományos és kiegyensúlyozott étrendet egészítsék ki bizonyos élethelyzetekben. Ennek érdekében koncentrált formában tartalmaznak tápanyagokat vagy más élettani hatással rendelkező anyagokat. Annak ellenére, hogy élelmiszereknek tekintjük őket, külső megjelenésükben nagyon hasonlóak a gyógyszerekhez. Általában tabletta vagy kapszula formájában lehet őket beszerezni, de vannak belőlük ampullák, cseppek és szirupok is.

Étrend-kiegészítőt általában akkor érdemes alkalmazni, ha valamilyen tápanyagból csökkent a bevitel, vagy a szervezet megerőltetése miatt fokozott az igénybevétel. Csökkent tápanyag bevitelt okozhatnak például a speciális diéták vagy a felszívódási zavarok, míg fokozott igénybevételt okozhat betegség, megerőltető sport vagy fizikai munka

- fejtette ki lapunknak dr. Marjai Tamás, a Hálózatban Működő Gyógyszertárak Szövetségének szakmai igazgatója, aki arról is beszélt lapunknak, hogy mikor és hogyan szedhetünk ilyen készítményeket. Mint mondta, az étrend-kiegészítők jelentős részét lehet úgy alkalmazni, hogy előtte nem szükséges konzultálni egészségügyi szakemberrel. Sokan egészségesen is szednek étrend-kiegészítőket, annak érdekében, hogy megelőzzék a betegségeket. Nekik például biztonságosan lehet alkalmazni a vitaminokat vagy ásványi anyagokat tartalmazó készítményeket.

Más a helyzet azonban akkor, ha valaki már valamilyen betegséggel küzd, különösen krónikus betegek esetében. Ilyen helyzetekben már javasoljuk, hogy kérjék ki az orvos vagy a gyógyszerész tanácsát, mert egy rosszul választott készítménnyel akár negatívan is befolyásolhatjuk az állapotunkat. Ezek a készítmények hatással lehetnek a betegség lefutására, illetve a szedett gyógyszerek hatását is megváltoztathatják. Főleg idős, vagy sok gyógyszert szedő betegek esetében ajánlott minden esetben tájékoztatni a kezelőorvost a gyógyszerekkel egyidejűleg szedett étrend-kiegészítőkről

- tette hozzá a szakmai elnök. Kiemelte, hogy míg  a multivitaminok nagy része étrendkiegészítő, kisebb részük gyógyszerként van forgalomban. A két termékkategóriára teljesen más jogi és szakmai előírások vonatkoznak.

Különböző korban és élethelyzetekben más étrendkiegészítőt javasolt szedni. Dr. Marjai Tamás elmondta, hogy az étrendkiegészítő választásnál mindig vegyük figyelembe a korunkat és élethelyzetünket. Pontosan határozzuk meg, hogy milyen anyagot és milyen céllal szeretnénk szedni. Ha kell, egyeztessünk egészségügyi szakemberrel, hogy a lehető legjobb készítményt tudjuk kiválasztani. Nyugodtan kérjünk tanácsot a gyógyszertárban is, hogy mi az, ami a mi állapotunknak a legjobban megfelel.

Szakember tanácsára lehet szükségünk akkor, ha van valamilyen krónikus betegségünk és folyamatos gyógyszeres kezelés alatt állunk. Értelemszerűen az sem mindegy, hogy a várandós kismamák mit szednek, hiszen a bevitt anyagok hatással lehetnek a magzatra is. Emellett a máj- és vesebetegeknek is jobban oda kell figyelniük a bevitelre, mert az állapotuk hatással lehet az anyagok szervezetből történő kiürülésére

- mondta a szakmai igazgató, aki elmondta, hogy vannak olyan élethelyzetek, amikor bizonyos tápanyagokból, vitaminokból vagy ásványi anyagokból érdemes többet szedni.

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

Télen érdemes a C-vitamin és a D-vitamin bevitelét valamilyen készítménnyel kiegészíteni, de ilyenek lehetnek a terhes-vitaminok is. Erre ugyanúgy alkalmasak lehetnek a gyógyszerkészítmények és az étrendkiegészítők is. Sok esetben az egyéni ízléstől is függ, hogy végül gyógyszerre vagy étrendkiegészítőre esik a választás

- fejtette ki Dr. Marjai Tamás.

Akár több tízezer forintba is kerülhetnek

Árban és márkában a határ a csillagos ég, rengeteg étrendkiegészítő közül választhat az, aki ezzel támogatná az immunrendszerét. Ismét megnéztük a gyógyszertárak kínálatát is, hogy felmérhessük a kínálatot és az árakat.

Étrendkiegészítő közül a Co-Vit multivitamin étrendkiegészítő tabletta 60 darabos kiszereléssel 2199 forint, míg a GAL vitaminkomplex cseppje 3106 forint. Míg a listán vannak olyan készítmények, amelyek nem annyira drágák, vannak olyan komplex készítmények, mint például az Imunex étrend-kiegészítő, amely 28 700 forintba kerül, vagy a ZinZino Zinogene+ étrendkiegészítő 19 721 forintért vásárolhatunk meg. Gyakori az, hogy hajunk egészsége miatt szedünk étrendkiegészítőt, a különböző hajvitaminok, népszerű a HairBunny rágótabletta, amely szintén 10 490 forintba kerül. De szedhetünk készítményt a májunk támogatására, csontjaink egészségéért, esetleg különböző cseppeket, amelyek ára szintén 4000-15 000 forint között mozog. Terhesvitaminból mindig kérjük ki orvosunk véleményét, a népszerűbb márkák azonban itt sem olcsóak. Az Elevit komplex 3000 forintnál kezdődik, de a piacon van olyan terhesvitamin, amely szintén 10-15 ezer forintba kerül.

Indul a gyógyszertári roham

A magyarok különösen szeretnek a gyógyszertárba menni, tavaly novemberben 17,5 millió doboz támogatott vényköteles gyógyszert adtak el a patikák. Így tavaly októberi gyengébb adat után novemberben ismét magas költést tapasztaltak a patikák. A novemberi adat nem csupán az elmúlt év, hanem az elmúlt 19 hónap legerősebb teljesítményét jelenti a támogatott, vényköteles kategóriában, mint ahogy arról mi is tájékoztattunk.

A 2021-es év legerősebb havi gyógyszerforgalmát hozta a november, a költés 51 milliárd forintot tett ki a támogatott vényköteles gyógyszerpiacon. Csak Budapesten 11 milliárd forintért váltottak ki patikaszereket, a költések ötöde a fővárosi patikákban valósult meg – derül ki egy friss elemzésből. A receptes gyógyszerköltés októberhez képest csaknem 7 százalékkal nőtt, az előző év azonos időszakához képest pedig az eladások értéke 4,7 százalékkal bővült. Novemberben 17,5 millió doboz támogatott vényköteles gyógyszert adtak el a patikák. Az előző hónaphoz képest 4,8, az előző évhez képest pedig 2,1 százalékkal bővült az eladott dobozforgalom. Az elemző kiemelte: a fogyasztói árak emelkedése a gyógyszerpiacon is jelen van: a Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint egy év alatt 2,7 százalékkal emelkedtek a gyógyszerárak is.

Címkék:
gyógyszertár, étrend kiegészítő, étrend, vényköteles, kiegészítők, étrend-kiegészítő, gyógyszertárak, patikák,