Világgazdaság • 2022. február 16. 08:33
Hátrányosan érintette az egyik legnagyobb hazai patikahálózatot a 2022. január 1-jétől érvényben lévő törvénymódosítás, amely szerint a nem vényköteles gyógyszereket is csak gyógyszerész szállíthatja ki. Ezzel gyakorlatilag ellehetetlenült a gyógyszerek online értékesítése, mely jelentős bevételkieséssel jár. A vezérigazgató szerint fontos lenne megteremteni a megfelelő jogi szabályozást arra, milyen pluszszolgáltatásokkal - például oltások patikai beadásával - tudják a gyógyszertárak hatékonyabban támogatni az egészségügyi alapellátást.
"Több mint öt éve üzemeltetünk online gyógyszertárat, 2022. január 1. előtt a vény nélküli gyógyszerek (OTC) a webshop forgalmának a 40-50 százalékát tették ki. A megrendelések egy része kényelmi szolgáltatás volt, de jelentős számban képviseltették magukat olyan települések is a rendeléseknél, ahol csak csomagküldéssel tudtak hozzájutni a vény nélküli gyógyszerekhez a vásárlók" – mondta a VG-nek Zlinszky János, a BENU Magyarország Zrt. vezérigazgatója, aki azt is hozzátette: a csomagküldés megtiltásával kapcsolatos döntéssel rengeteg beruházást égettek el. A magyar webpatikák sok millió forintból fejlesztettek.
Az interjúban Zlinszky János kitért arra is, hogy fontos lenne megteremteni a megfelelő jogi szabályozást arra, milyen pluszszolgáltatásokkal - például oltások patikákai beadásával - tudják a gyógyszertárak hatékonyabban támogatni az egészségügyi alapellátást.
Ha egy gyógyszertár megfelel a jogszabályi feltételeknek, akkor legyen lehetősége pluszszolgáltatást nyújtani a vakcinák beadásával. Évente 1,5 millió oltást adnak be az orvosok, gondolok itt a HPV elleniekre, az influenza ellenire és a gyerekkorban kötelező védőoltásokra. A Covid–19 elleni oltások esetében pedig már jócskán 12 millió felett járunk. A gyógyszertári vakcináció ennek a tehernek egy részét át tudná venni az egészségügyi ellátórendszertől
- mondta el a szakember.