Koós Anna • 2021. december 6. 16:47
November 30-án fogadta el a parlament azt a törvénymódosítást, amely alapján 2022. január 1-től gyakorlatilag megszűnik a gyógyszerek csomagküldése. A módosítás értelmében már nem csak a vényköteles termékek, hanem bármely gyógyszer házhozszállítását csak patikai szakdolgozók végezhetik. Ezeket korábban interneten keresztül rendelhették a betegek és csomagküldők segítségével szállították ki azokat a patikák. Ez a változás egyaránt hátrányosan érinti a betegeket és a gyógyszertárakat is.
Az elmúlt évek tapasztalatai azt mutatják, hogy a lakosság részéről egyre nagyobb igény mutatkozott az online gyógyszerrendelésre, amely feltehetően a jövőben is növekedett volna. Az új törvénymódosítás azonban gyakorlatilag ellehetetleníti a gyógyszerek online árusítását - reagált a változásra lapunk kérésére a Hálózatban Működő Gyógyszertárak Szövetsége (HGYSZ). Az alábbiakban a szövetség nyilatkozatát közöltjük.
"Az Országgyűlés által elfogadott törvény alapján jövő év elejétől kezdve megszűnik a lehetőség a vény nélküli készítmények csomagküldésére. Ezzel a lépéssel gyakorlatilag ellehetetlenítik a gyógyszerek internetes forgalmazását, amely rendkívül hátrányosan érinti a betegeket és a gyógyszertárakat is egyaránt. A helyzetet súlyosbítja, hogy a rendelkezés a koronavírus-járvány egyik nehéz szakaszában lép életbe, melynek következtében több embernek kell majd személyesen felkeresnie a gyógyszertárakat, mint korábban.
Az internetes gyógyszerforgalmazás egy népszerű szolgáltatás a betegek körében, melynek jelentősége az elmúlt években folyamatosan nőtt. A növekvő trendeket tovább gyorsította a koronavírus-járvány, a fertőzésveszély elkerülése érdekében pedig sokan választották az online beszerzést. Piaci adatok alapján az internetes gyógyszerforgalmazás 50-80%-kal növekedett az utóbbi években, és becslések alapján a forgalom mértéke az idei évben elérheti a 4,5-5 milliárd forintot is.
Habár az internetes gyógyszerforgalmazás jogilag megmarad, a csomagküldés megszűntetésével nem marad olyan hosszú távon is életképes módszer, mellyel el lehetne juttatni a megrendelt készítményeket a betegekhez. Elméletileg a betegek személyesen is átvehetik majd a csomagokat a gyógyszertárban, azonban ez lényegében semmiben sem különbözik attól, mintha eleve ott vásárolták volna meg a készítményeket. Másrészt marad a házhozszállítás lehetősége, amikor a gyógyszertár az alkalmazásában álló gyógyszerész vagy szakasszisztens segítségével szállítja ki a gyógyszereket. Ez azonban csak kis területen belül alkalmazható, nagy költséggel jár, és kétséges, hogy a jelenlegi munkaerőhiányos ágazatban egyáltalán lehetne-e találni erre a feladatra elegendő számú szakembert.
JÓL JÖNNE 2,8 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 2 809 920 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 62 728 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 12,86%), de nem sokkal marad el ettől az MBH Bank 62 824 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
A gyakorlatban mindez azt jelenti majd a mindennapokban, hogy ha hozzá szeretnénk jutni a nem vényköteles gyógyszereinkhez, és nem tudunk személyesen elmenni a gyógyszertárba, akkor mindenképpen valaki más segítségét kell kérnünk.
Ez főleg azoknak jelent majd problémát, akik csak nehezen tudják elhagyni otthonukat. Gondoljunk például a nehezen mozgó idősebb emberekre, a beteg gyerekeikre egyedül vigyázó anyukákra, vagy akár a karanténban lévő koronavírus fertőzöttekre. Számukra sokkal nehezebb lesz jövőre az olyan vény nélküli gyógyszerek beszerzése, mint például a láz- és fájdalomcsillapítók, a köhögés elleni szerek, illetve a hasmenés és székrekedés elleni készítmények" - közölte a HYGSZ annak kapcsán, hogy 2022. január 1-től egy új törvénymódosítás értelmében a vény nélkül kapható gyógyszereket is csak patikai szakdolgozó szállíthatja ki.