Pénzcentrum • 2021. november 17. 21:08
A tüdőgyulladásról napjainkban sokat beszélünk, talán kevésbé ismert, hogy többféle fertőzés is okozhatja ezt a súlyos betegséget. A baktérium okozta tüdőgyulladásokért leggyakrabban a pneumococcus baktérium felelős, mely fertőzés megelőzésében szintén segíthet a védőoltás, hasonlóan az influenza és a koronavírus okozta betegségek prevenciójához.
A tüdőgyulladás a WHO 2019-es pandémia előtti adatai szerint a negyedik leggyakoribb halálok a világon. Ez is indokolja, hogy nagy hangsúlyt kapjanak a megelőzési lehetőségek, melynek egyik módja bizonyos fertőzések esetén a védőoltás alkalmazása. A tüdőgyulladást többféle kórokozó is előidézheti, melyek közül például a pneumococcus okozta bakteriális tüdőgyulladás ellen védőoltással is védekezhetünk. A védőoltás segíthet elkerülni a súlyos, főleg idősek esetében gyakran kórházi kezeléssel is járó pneumococcus okozta tüdőgyulladást, agyhártyagyulladást és véráramfertőzést.
Csak az emberekre veszélyes
A pneumococcus baktérium kizárólag az embert betegíti meg, többféle betegséget okozhat, melyek súlyossága is eltérhet egymástól. Cseppfertőzéssel - köhögéssel, tüsszentéssel - terjed egyik emberről a másikra. Egészséges felnőttek és gyerekek is hordozhatják légutaikban a pneumococcus baktériumot anélkül, hogy kialakulna náluk a tüdőgyulladás, az arra fogékonyakat azonban megfertőzhetik a hordozók.
Rejtőzködő betegség
A pneumococcus fertőzésre az 50 évesnél idősebb korosztály, a krónikus betegségben szenvedők, az immunsérültek, a dohányosok, és a még fejletlen immunrendszerű kisgyerekek a legfogékonyabbak, náluk a tüdőgyulladás és egyéb pneumococcus okozta betegségek már komoly rizikóval járhatnak.
Növeli a kockázatot, hogy az idősebbek az immunrendszer öregedése miatt nem produkálják a jellegzetes gyulladásos tüneteket, labor eltéréseket, a betegség sokszor rejtve marad, és csak az elesettség, vagy a mentális állapot változása, az esetleges zavartság figyelmeztet a bajra. A célzott terápia késlekedése pedig súlyos kimenetelhez vezethet.
Mit okoz?
A pneumococcus baktérium felnőtteknél leggyakrabban tüdőgyulladást okoz, mely magas lázzal, gyengeséggel, nehézlégzéssel, köhögéssel és mellkasfájdalommal járhat, amely súlyosabb esetekben kórházi kezelést igényelhet.
A tüdőgyulladáson kívül, amennyiben a kórokozó bejut a központi idegrendszerbe, ott agyhártyagyulladást okozhat, illetve a vérkeringésbe hatolva véráramfertőzéshez is vezethet.
JÓL JÖNNE 2,8 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 2 809 920 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 62 728 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 12,86%), de nem sokkal marad el ettől az MBH Bank 62 824 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
Ezek a betegségek súlyos, életet veszélyeztető állapotot jelenthetnek az arra fogékonyakban. A pneumococcus fertőzés a legkisebbeket és az időseket veszélyezteti leginkább, de nagyon fontos bizonyos krónikus betegségben szenvedők vagy immunsérültek esetében életkortól függetlenül élni a megelőzés lehetőségeivel.
Van segítség
A pneumococcus okozta tüdőgyulladás megelőzésében segíthet az erre kifejlesztett pneumococcus elleni védőoltás alkalmazása. A tüdő védelme védőoltással megelőzhető fertőzésekkel szemben kiemelt jelentőségű a koronavírus-járvány berobbanó negyedik hulláma és a küszöbön álló influenzajárvány előtt.
Csecsemők és kisgyermekek a nemzeti immunizációs program részeként, életkorhoz kötötten, a kötelező védőoltási rend szerint kapják a konjugált pneumococcus elleni védőoltást.
A felnőttek számára a súlyos pneumococcus okozta tüdőgyulladás megelőzésére kétféle vakcinatípussal van lehetőség hazánkban, melyek kombinációját is javasolhatják.
Kinek javasolt a pneumococcus elleni oltás?
- 50 éves kor felett mindenkinek
- a krónikus betegeknek, akik alapbetegségük miatt fogékonyabbak a súlyos pneumococcus fertőzésre: tüdő-, szív-, vese-, máj- és cukorbetegek
- az immunrendszer csökkent működésével járó betegségben szenvedőknek
- dohányosoknak életkortól, betegségtől függetlenül,
- átvészelt koronavírus-fertőzés után.