Pénzcentrum • 2021. október 4. 16:47
Nehéz dolga van a szülőknek, amikor a gyermek szórakoztatásáról van szó. Iskola alatt, de a szünetekben is sokan nem tudnak mindig új szórakozási, kikapcsolódási lehetőséget kínálni a család legkisebb tagjainak, így növekszik a gyerekek képernyő elött töltött ideje is.
Már egészen kiskortól megszokják a gyermekek azt, hogy van internet, tablet és okostelefon a házban. Az amerikaiak körében 8 éves kor alatt is sokan rendelkeznek saját okoseszközzel, azonban egyre több vita övezi ezt, hiszen kutatások arra mutatnak, hogy a túl sok képernyőidő ártalmas a kicsikre.
Persze, nem csak a legkisebbeknek van ezzel gondja, hiszen a szülők, felnőttek számára is nehéz elszakadni a készülékektől, ugyanis
egy átlagos felnőtt akár napi szinten 11 órát is eltölt a képernyő előtt.
Van, ahol a TV megy folyamatosan a háttérben, vagy éppen a telefonunkba borolnak a családtagok a közös vacsora alatt, a kutatások pedig kimondják, hogy ez negatív hatással lehet a gyermekekre. Bár nehéz megfigyelni az összefüggéseket, az biztos, hogy a kiskorban nézett túl sok TV, mese és videó negatívan hat a viselkedésre, a figyelemre, valamint a kognitív képességekre, beszédre, írásra és olvasásra is.
Ezt teszi velünk a sok tévézés
Nehéz megfigyelni az összefüggéseket azzal kapcsolatban, hogy milyen hatással van a gyermek fejlődésére a túl sok képernyő előtt töltött idő. Azonban a kutatók egyet értenek abban, hogy fontos minimalizálni a képernyőidőt, különösen a családdal töltött étkezések alatt. Bár, ahogy a Quick and Dirty tips is írja, kérdéses az, hogy a családdal töltött közös étkezések pontosan milyen hatást fejthetnek ki a még tanuló gyerekekre, mindenképpen pozitív irányba mutatnak az eredmények.
Számos tanulmány bizonyította már a hosszú (napi 2 óra vagy több) „képernyőidő” és a különböző nevelési rendellenességek, mint a figyelemhiányos hiperaktivitás zavar (ADHD) közötti összefüggést, bár a kutatók szerint az, hogy két dolog egyszerre jellemző ugyanazokra a gyerekekre nem feltétlen jelenti az ok-okozati viszonyt.
Az is nehezen megállapítható, hogy a képernyőt többet bámuló gyerekeknél alakul ki gyakrabban figyelemzavar, vagy a viselkedészavaros gyerekekkel a szüleik eleve megengedőbbek, ha arról van szó, mivel foglalják le magukat.
Néhány kutatás viszont megpróbálta bizonyítani a szimpla korreláción túlmutató, mélyebb összefüggéseket is. Egy 2441 anya és gyermekeik részvételével végzett tanulmánynak sikerült arra rámutatni, hogy az okoskészüléket és/vagy tévét gyakrabban használó 2 és 3 év közöttiek valóban gyengébb teljesítményt nyújtottak bizonyos teszteken, azonban azt nem nem sikerült bizonyítani, hogy a hosszú képernyőidő 3-5 éves korukra bármilyen fejlődési zavarhoz vezetett volna.
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
Dr. Jennifer F. Cross, gyermekorvos a HealthMattersnek elmondta, hogy a kicsik, különösen 3 éves kor alattiaknak fejlődése nagyon gyors. Azzal, hogy gyermekünk felfedezi a környezetét, nézi a felnőtteket ő is tanul.
A túl sok képernyő előtt töltött idő ronthatja a gyermek megfigyelő képességét, nehezebben fog figyelni a körülötte lévő dolgokra, és passzívabb lehet akkor is, ha részt kell vennie ezekben a helyzetekben.
A gyermekorvos kiemelte, hogy a 2 évesnél fiatalabb gyermekek nem tanulnak a videókból, mesékből, hiszen 2 éves korukig nem értik azt, amit látnak. Ugyanez a helyzet a beszédkészséggel is, mivel élőbeszédből, párbeszédekből többet tanulhat a gyermek.
Tényleg ekkora a baj?
Bár a képernyő nem ördögtől való, és egy hosszabb autóúton jól leköti a gyerek figyelmét, ésszerű korlátozásokkal még használhat is gyermekünknek. Az Amerikai Gyermekgyógyászati Akadémia (AAP) azt javaslata az, hogy a 18 hónapnál fiatalabb gyermekeket egyáltalán ne tegyünk ki a képernyő káros hatásainak, 2-5 éves kortól napi kevesebb, mint egy órát azonban már nézhetnek rajzfilmet, esetleg oktató jellegű gyermekeknek készült programokat. Az is sokat segíthet,ha a szülő egyszerre nézik ezt a gyermekkel, ellenőrizve és magyarázva a tartalmat.
Hazánkban is nagy problémát okoz a gyermekek képernyőfüggősége. Korábbi cikkünkben közöltük a Huawei Hungary 2020-as kutatásának eredményeit Magyarországon a 4-6 éves és a 7-10 éves korosztály is átlagosan 2-3 órát tölt az okoseszközök képernyője előtt.
A 10 éveseknél az 1-3 órás időintervallum a leggyakoribb, de sokan ennél is több időt töltenek a telefonokkal. A kutatási jelentés kiemeli, hogy előfordult több olyan eset is, mikor a 3 évnél fiatalabb gyerek napi 5 óránál többet tölt a képernyő előtt. A pandémia alatt végzett egyes kutatások pedig arra hívják fel a figyelmet, hogy azóta jócskán megnövekedett a képernyő előtt töltött óráink száma.